Malarstwo - Teresa Kopańska
  Malarstwo Teresy Kopańskiej
forum malarskie
Forum malarskie
24 Września 2022 - 22:51:14 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Na forum wszystko o malarstwie ale co to jest malarstwo ?  (Przeczytany 2556 razy) Średnia ocena: 0
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
kumak
Bywalec
*
Aktywność:
0%

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 55


Nagrody
« : 10 Września 2020 - 10:39:58 »

Nie widziałem tu na Forum wątku co to jest ogólnie malarstwo, otóż znalazłem dobry tekst, który dużo nam wyjaśnia, szczególnie malarzom, którzy dopiero kształtują swój talent w sztuce malowania. Ta treść o malarstwie przyda się tym, którzy amatorsko zajmują się malarstwem.

Głębiej o malarstwie.
Malarstwo, gałąź sztuk plastycznych, której istotą jest posługiwanie się linią i barwą (niekiedy tylko plamą barwną) na płaszczyźnie.
Zakres pojęcia malarstwa jest bardzo szeroki. Malarstwo, znane niemal od zarania ludzkości we wszystkich prawie środowiskach etnicznych i kręgach kulturowych, służyło w ciągu swej historii różnym celom i wykształciło niezwykłe bogactwo tematów, metod technicznych i rozwiązań formalnych, oddziałując też w istotny sposób na inne dziedziny sztuki — grafikę, rzeźbę, scenografię i rzemiosło artystyczne (m.in. emalia, gobelin, intarsja, laka). W zależności od przeznaczenia i wielkości rozróżnia się malarstwo monumentalne lub dekoracyjne (związane z architekturą), malarstwo sztalugowe (obrazy przenośne), malarstwo książkowe (iluminacja), malarstwo miniaturowe, malarstwo zdobnicze (związane głównie z rzemiosłem artystycznym). Ze względu na tematykę malarstwo dzieli się na przedstawiające — religijno-mitologiczno-historyczne (wraz z batalistyką), pejzażowe, martwą naturę, rodzajowe, portret, akt, wedutę, marynistykę, wnętrze oraz nieprzedstawiające (abstrakcyjna sztuka). Ze względu na ogólny koloryt można wyróżnić malarstwo polichromiczne i malarstwo monochromatyczne (en camaïeu, en grisaille). Innym kryterium podziału malarstwa są techniki malarskie (olejne malarstwo, akwarela, gwasz, tempera, pastel, enkaustyka, fresk, al secco, mozaika, witraż, sgraffito, stereochromia). Obraz powstaje w wyniku połączenia wielu czynników, z których jedne określają formę działania (kompozycja, koloryt, faktura, walor, modelunek), inne zaś jego strukturę materialną (podobrazie, zaprawa, farby artystyczne, spoiwa malarskie, werniksy, a także przybory, jak pędzle, szpachle itp.). Klasyczny proces twórczy w malarstwie przebiega zwykle od szkiców, przez studia koloru, światła i poszczególnych elementów kompozycji. W malarstwie monumentalnym przed rozpoczęciem właściwego malowidła wykonuje się tzw. karton. Malarskie opracowanie obrazu wiąże się ściśle z rodzajem przyjętej techniki; od dokładnej znajomości technologii malarskiej zależy w dużej mierze nie tylko ostateczny efekt artystyczny, ale i trwałość dzieła. W malarstwie XX w. nastąpiło wprowadzenie nowych tworzyw i technik mieszanych, które są wyrazem współczesnego dążenia do integracji wszelkich sztuk plastycznych. Malarstwo jest najwrażliwszym zapisem osobowości, sztuką o największych możliwościach odtwórczych i o funkcji najbardziej wielorakiej pośród wszystkich innych dyscyplin artystycznych. Począwszy od XV w., wzrasta znaczenie malarstwa jako dyscypliny sztuki plastycznej; staje się najpełniejszym dokumentem przemian duchowych człowieka, jego stosunku do przyrody, nauki i religii. Ta główna pozycja malarstwa trwała jeszcze w XIX w., gdy inne sztuki plastyczne były w regresie i stagnacji.

Encyklopedia PWN

Warto zapoznać się z
Traktatatem o malarstwie
zbiorem notatek Leonarda da Vinci poświęconych malarstwu.z roku 1792
JoannaIkona
Zabłąkany wędrowiec


Aktywność:
0%
Wiadomości: 2


WWW Nagrody
« Odpowiedz #1 : 19 Listopada 2020 - 21:27:59 »

Bardzo ciekawy wątek. Czym zatem jest malarstwo dziś, skoro dowolny kadr można po prostu sfotografować i dla lepszego efektu obrobić w Fotoshopie? Może zadam pytanie inaczej: jaki sens ma ręczne malowanie ikon w dobie, gdy coraz częściej uczymy się digital paintingu na tablecie?

teresa
Admin
*

Aktywność:
3%

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 3 653


WWW Nagrody
« Odpowiedz #2 : 25 Listopada 2020 - 20:16:00 »

 Zadajesz dziwne pytanie .
Cytuj
Czym zatem jest malarstwo dziś
Za cytuję słowa kumaka.  raczej ta sztuka MALARSTWO nie zmieni się, jest to sztuka głęboko osobista, pochodząca z serca, wrażliwości i zdolności tworzenia artysty


Kumak
Cytuj
Malarstwo, gałąź sztuk plastycznych, której istotą jest posługiwanie się linią i barwą (niekiedy tylko plamą barwną) na płaszczyźnie.
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2007, Simple Machines
Google - ostatnia wizyta Wczoraj o 11:52:56