Malarstwo - Teresa Kopańska
  Malarstwo Teresy Kopańskiej
forum malarskie
Forum malarskie
15 Październik 2019 - 13:13:29 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Ślad pędzla - Wartość dzieł.  (Przeczytany 4358 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
teresa
Admin
*

Aktywność:
3%

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 3 665


WWW Nagrody
« : 26 Marzec 2017 - 10:35:12 »Ślad pędzla - Wartość w malarstwie

Ślad pędzla to najbardziej osobista wypowiedź. Wyraża stany ciała i ducha - pewność, niepewność, nerwowość, spokój, wzruszenie lub bunt, tkliwość albo desperację, rezygnację, zrozumienie, siłę albo słabość.
     Dotknięcie pędzla - ekspresyjne, gwałtowne lub czułe, delikatne, stać się może przesłaniem idei, przekazem decyzji, manifestacją emocji lub świadectwem uczuć.
     Ślad pozostawiony na powierzchni obrazu odpowiada śladom pozostawianym przez człowieka w realnej rzeczywistości. Jest to ciąg zwierzeń i zawierzeń, zapis przeżywanych chwil, ślady życia zachowane w czasie teraźniejszym.
     Uderzenie pędzla jest jak tkanka żywego organizmu, jedna z komórek lub mikroorganizm składający się na większą zbiorowość. Może tworzyć określone formy lub zaznaczać swoją obecność jako przeciwstawną, indywidualną, szczególną, idealną. Bywają gesty ważkie, znaczące, skupiające uwagę, są też ciche i pokorne, służące całości, podporządkowane ogólnemu rytmowi lub jednolitej zasadzie.
     Kształtując pieczołowicie materię malarską staramy się jednocześnie ożywiać ją przesłaniem duchowym, treścią zawartą w skojarzeniach wynikających z symboliki barw, kształtów, układów, wewnętrznej dynamiki i wzajemnych napięć.
     Obrazy zbudowane z drżącej, pulsującej materii, stają się jakby odrębnymi bytami. Łącząc je w całości zamknięte na obszarze płótna, staramy się nadać im taką strukturę, aby sprawiała wrażenie czasowej, umożliwiającej zmianę, ożywionej. Przedstawiony stan jest zatrzymaną w czasie chwilą, migawką życia zdolną do dalszej przemiany.
Człowiek w akcie twórczym naśladuje swego Stwórcę - jako Jego obraz i podobieństwo; tak więc sama czynność tworzenia jest pewnego rodzaju stawaniem w relacji z Bogiem - wobec Sacrum.
     Jest to relacja święta i tajemnicza. Dlatego akt twórczy, podobnie jak modlitwa, wymaga wyrzeczenia, samotności, skupienia, ciszy, refleksji czy wręcz medytacji.
     Możność tworzenia - kreowanie świata harmonii, poszukiwanie jedni, materializowanie myśli, nadawanie kształtu duchowi - to boży dar, a zarazem ludzka powinność.Źródło - W Kręgu Sztuki

Piękna wypowiedź artystki malarki  Lidii Podlipnej

"Jaki kształt obiorą sobie, jakimi kolorami?
Zadaję to pytanie, lecz znam już odpowiedź.
Będą to energetyczne przekazy
Nowej Fali świadomości mojej.
Z stąd – tam. Bez wskazania, do kogo, i co mają dać.
Siebie przede wszystkim, sobą podzielenie.
Z odbiorcą.
Jaką wartość mają mieć?
Najwyższą, ze szczytów wszystkich szczytów, z poziomu wysokości – jakości częstotliwości takiej, by, patrząc, był wyczuwalny świst.
Gwizd, energie niczym jastrzębie, i tak jak motyle skrzydła.
Pląsające, tańczące,
Obrazy przeze mnie dotykane
Pojawiają się same.
Unia kształtu i koloru, forma doskonała, przekaźnik nastroju takiego, który, gdy patrząc aż dech zapiera…
Taaaaki jest, pełen wspaniałości swej, w glorii i chwale.
Idę na dotykanie.
I tak jest."

Wartość w malarstwie

Jak wiadomo na ceny dzieł sztuki, podobnie jak  i innych dóbr, wpływ ma mechanizm popytu i podaży.

Warunek bazowy. Na zmianę wartości dzieła w czasie wpływa nie tyle jakaś niezwykła wartość estetyczna ale raczej poprawność estetyczna i przyzwoity warsztat techniczny malarza. Wystarczy że malarz technicznie dobrze wykonuje swój fach aby przejść przez pierwszy próg zainteresowania i teoretycznie rozpocząć swoją wędrówkę na szczyty. Jednak oczywiscie to zdecydowanie za mało aby zyskać cokolwiek. Spójrzmy co udało się dostrzec dalej.

O wartości rynkowej dzieł w bardzo dużej mierze decyduje siła rozgłosu wokół samego artysty. Istotne jest kim jest - czy np. jest synem, córką kogoś sławnego. W samym rozgłosie udział biorą wszystkie czynniki klasyczne Public Relations i Marketingu a więc:
Istnienie dzieł malarza w muzeach. Jako objaw społecznego zainteresowania dziełami i artystą, muzeum zdecydowanie podbija prestiż dzieł.
Jednak regułą wydaje się odpowiednia promocja artysty - galerie, wystawy, muzea, internet i rozgłos sam w sobie (vide Salvador Dali - geniusz autopromocji usmiech

Wiek dzieł. Prosta zasada - im starsze tym droższe.
o wartości dzieła decyduje przede wszystkim ogromna wyobraźnia, pomysł a także temat dzieła - musi być ciekawy, ujmujący, by spotkało się dzieło z odzewem wśród odbiorców.
Istotny jest styl dzieła, forma wypowiedzi artysty, dotarcia do odbiorcy z konkretnym przesłaniem.

Wielokrotnie o wartości obrazu decyduje też moda bowiem moda potrafi bardzo szybko się zmieniać, zwłaszcza jeśli jest sztucznie kreowana. W takiej sytuacji artyści promowani przez wielką machinę komercji nie zawsze wytrzymują próbę czasu, a ich dzieła niespodziewanie tanieją.
Polskie malarstwo  jest wciąż niedowartościowana w stosunku do zagranicznego malarstwa.Jest trochę zaniedbywane przez kolekcjonerów,i tym podobnym.

Zródło - W Kręgu Sztuki
GAdS

Linki sponsorowane:


Vagabond
Tubylec
*

Aktywność:
0%

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 200


WWW Nagrody
« Odpowiedz #1 : 30 Marzec 2017 - 17:31:49 »

wątek wart zaangażowania, chociaż w moim przypadku bym nazwał ślad ołówka, a
"Jaki kształt obiorą sobie, jakimi kolorami?..."  Świetna duchowa artystki wypowiedź. kwiat

Niczym strudzony życiem włóczęga, przemierzam najciemniejsze zakamarki swojej duszy w poszukiwaniu małej iskierki utraconych marzeń.
kumak
Nowicjusz
*
Aktywność:
3%

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 48


Nagrody
« Odpowiedz #2 : 14 Październik 2017 - 12:15:17 »


Cytuj
Jest to relacja święta i tajemnicza. Dlatego akt twórczy, podobnie jak modlitwa, wymaga wyrzeczenia, samotności, skupienia, ciszy, refleksji czy wręcz medytacji.

Wyżej świetne słowa i cały tekst bardzo pouczający. Ciekawe czy wszyscy artyści o tym wiedzą  mysl
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2007, Simple Machines
Google - ostatnia wizyta Dzisiaj o 10:30:33