W temacie o akrylach już ogólnie pisałam, ale trochę szerzej nakreślę obraz pracy akrylami.
Otóż jak Sisi obrał sobie tę technikę malowania i zachwycił się tymi farbami, to (ku jego woli), chciałby więcej wiedzieć jak nimi malować i jak najlepiej uzyskać swoje wymarzone efekty. I tak Sisi farba akrylowa to doskonały wybór dla malarzy lubiących malować obrazy szybko i ekspresyjnie. Farby te schną bardzo szybko i dają powłokę wysokiej szklistości. Są odporne na warunki atmosferyczne, nie ulegają degradacji pod wpływem światła, dzięki czemu powłoka nie ulega kredowaniu. Powłoka obrazu nie żółknie. Posiada wysoki połysk, który utrzymuje się przez bardzo długi czas eksploatacji.
Do niedawna to farby olejne były domeną dla malarzy, ale współczesne farby akrylowe odznaczają się podobnymi cechami, Dziś akryle cieszą się bardzo dobrą opinią i zaspokoją oczekiwania najbardziej wymagających malarzy. Malując akrylami mamy dużą swobodę działania na obrazie i stosowania różnych technik, jak "ugniatanie"- technika stosowana także w malarstwie olejnym, polegająca na nakładaniu farby grubą, wypukłą warstwą przy pomocy pędzla lub szpachli.( i jak mi wiadomo o to Ci chodzi Sisi)
Technika ta służy do zaakcentowania efektów światła. Malarze (często)"impresjoniści" impastem pokrywają większe partie obrazu by uzyskać mocno urozmaiconą fakturę. Kiedy to nakładamy impast na całą powierzchnię obrazu lub też w dużych jego partiach uzyskujemy szorstką, podobną do rzeźby fakturę.Nazywamy to "pastosem"
Akryle możemy również wykorzystywać i ( nadają się doskonale ) w technice zwanej "collage"(kolaż). Praca ta polega na formowaniu kompozycji z różnych materiałów i tworzyw, tz. (gazety, tkaniny, skóra, fotografia) i różne przedmioty, które używamy na co dzień. Naklejamy je na płótno, deskę , karton, lub papier i łączymy z akrylami (z różnymi technikami plastycznymi) , nadają się też do tego gwasze. (dla ciekawostki jako pierwszy, który użył tej techniki "kolażu" by Duman Morais - Francuz).
Akrylami łatwo można uzyskać wszelkie efekty, od wrażenia przenikania kolorów po efekty przestrzenne. Dają łatwość jakby rzeźbienia farbą na obrazie. Malowanie farbami akrylowymi umożliwia pełne mieszanie kolorów i dokonywanie retuszy.
Impastem malując, możemy się również posłużyć piaskiem. Obrazy impastowe są wyczuwalne dotykiem struktury - tworzę z piasku wymieszanym z farbą akrylową szorstkość ich wykonania i nadają strukturze załamania świetlne.
Do farb akrylowych możesz używać tych samych pędzli co do farb olejnych, chociaż mniejsze pędzle powinny być z włosia miękkiego (zbyt twarde, są za mało elastyczna) ze względu na większą płynność (wodne) farb . Podkładem przy malowaniu akrylami może być (jak zapewne wiesz) papier, tektura, tworzywo sztuczne, drewno i płótno. Kiedy to malujemy na drewnie i płótnie wymagane jest wcześniejsze zagruntowanie powierzchni. Malując akrylami bardzo ważna jest dbałość o pędzle. Po zaschnięciu (schną bardzo szybko) farba nie rozpuści się w wodzie. Kiedy jesteś w trakcie malowania, pędzle najlepiej trzymać w pojemniku z wodą a po skończeniu umyć wodą z mydłem.
W przeszłości trochę bawiłam się tymi farbami, rozpoznawałam ich zastosowanie nie tylko w obrazach, ale i w stosowaniu w innej dziedzinie malowania (malarstwo ścienne).
Dla przykładu zamieszczam Ci Sisi dwie prace (nie moje, bo ich już nie mam) ale innych zdolnych malarzy. Prace "kolażu" i prace "impastu" z piaskiem.
Pozdrawiam, może Ci trochę przybliżyłam wartości farb akrylowych i ich bliższe poznanie.

"Kompozycja z krzesłem" - kolaż/akryl
autor:Katarzyna Hańczuk.

"Gorlickie Podcienia" - impast piasek/akryl/tektura
autor:Marek Pytko.
