Malarstwo - Teresa Kopańska
  Malarstwo Teresy Kopańskiej
forum malarskie
Forum malarskie
25 Września 2022 - 00:12:57 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: STYL  (Przeczytany 2891 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
teresa
Admin
*

Aktywność:
3%

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 3 653


WWW Nagrody
« : 26 Maja 2015 - 09:11:20 »

STYL

Terminu “styl" używa się w dwóch znaczeniach. Może on oznaczać charakterystyczne dla danego twórcy elementy wizualne, techniki i metody, albo szkołę lub nurt w malarstwie, z którym wiązany jest dany artysta. Przynależność malarza do danej szkoły lub grupy może oznaczać, że w rzeczywistości związany był on z konkretną grupą twórców, bądź też fakt, że analizy historyków sztuki umieszczają jego dzieła w kategorii określonego stylu. W analizach akademickich malarstwa współczesnego odchodzi się od pojęcia stylu, choć wciąż spotyka się je często w kontekście potocznym.

Impresjonizm
Claude Monet „Impresja. Wschodzące słońce"


Swoją nazwę zawdzięcza obrazowi „Impression, soleil levant” Claude'a Moneta. Impresjonizm to styl malarski, który zwykle koncentruje się na pracy na świeżym powietrzu. Malowanie w tym kierunku ma na celu przekazanie wrażenia świetlnego mistrza.

Ekspresjonizm
Edvard Munch „Krzyk"


Jeden z nowoczesnych trendów w sztuce, który powstał w Niemczech około pierwszej połowy XX wieku. Na początku ekspresjonizm obejmował tylko poezję i malarstwo.
Ekspresjoniści zazwyczaj przedstawiają otaczający ich świat tylko subiektywnie, całkowicie zniekształcając rzeczywistość dla jeszcze większego efektu emocjonalnego. W ten sposób zmuszają widza do myślenia.

Kubizm
Pablo Picasso „Dora Maar”


Kubizm to awangardowy ruch artystyczny, który powstał w XX wieku dzięki słynnemu Pablo Picasso. Dlatego to on jest najwybitniejszym przedstawicielem tego stylu. Zwróć uwagę, że ten trend zrewolucjonizował rzeźbę i malarstwo Europy, inspirując również podobne trendy w architekturze, literaturze i muzyce.

Dzieła sztuki w tym stylu charakteryzują się przeplatanymi, połamanymi przedmiotami w abstrakcyjnej formie.

Modernizm
Henri Matisse „Tancerz w niebieskiej sukience”


Modernizm ukazuje całokształt różnych trendów kulturowych, a także szereg zjednoczonych dziedzin sztuki, które powstały w XIX i XX wieku.

Malarze nazywają modernizm „inną sztuką”, której celem jest tworzenie niepowtarzalnych, odmiennych od innych obrazów, czyli ukazują specjalną wizję artysty.
Znani przedstawiciele: Henri Matisse i Pablo Picasso.

Klasycyzm
Nicolas Poussin „Parnassus”


Neoklasycyzm był głównym nurtem w Europie Północnej w XVIII i XIX wieku, charakteryzującym się sztuką renesansu, starożytności, a nawet klasycyzmu.
Dzięki głębokiej znajomości praw kościelnych mistrzowie neoklasycyzmu starali się rekonstruować, a także wprowadzać do swoich dzieł kanony.
Znani przedstawiciele to: Nicolas Poussin, Franz Joseph Haydn, Raphael.

Pop Art
Andy Warhol „Dolar”

Jako styl artystyczny pojawił się około lat pięćdziesiątych w Wielkiej Brytanii, a nieco później w Ameryce. Mówiąc o pop-artie, nie sposób nie wspomnieć Andy'ego Warhola, który jest jednym z najpopularniejszych przedstawicieli tego nurtu.
Głównym tematem pop-artu są zwykłe przedmioty. Skupia się na wulgarnych i banalnych elementach każdej kultury, z reguły je prasując. Pop-art jest dość popularny w różnych aspektach sztuki masowej: komiksach, reklamach itp.


Romantyzm
Francisco Goya „Trybunał Inkwizycji”


Romantyzm jako kierunek sztuki powstał w XVIII wieku w Europie. Za prawdziwe źródło wiedzy estetycznej uznano silne emocje. Najbardziej ceniono takie emocje jak zachwyt, strach, przerażenie i zachwyt.

Wśród jej przedstawicieli: Francisco Goya, Isaac Levitan, Ivan Shishkin, Ivan Aivazovsky, William Turner.

Realizm
Ilya Repin "Chłop ze strachu"


Realizm pojawił się jako reakcja na akademizm i romantyzm, ujawniając się po raz pierwszy we Francji w latach pięćdziesiątych XIX wieku. Artyści realistyczni zazwyczaj starali się przedstawiać różne przedmioty przez pryzmat światowych reguł. Były pozbawione jakichkolwiek wyjaśnień ani ozdób.

Realizm wierzył tylko w istnienie obiektywnej rzeczywistości, dlatego protestował przeciwko silnej emocjonalności romantyzmu. Dokładność i prawda były głównymi celami w pracy większości przedstawicieli tego stylu.

Przedstawiciele realizmu: Ilya Repin, Ivan Shishkin, Jules Breton, Edouard Manet.

Surrealizm
Salvador Dali „Trwałość pamięci”


Założona w latach dwudziestych XX wieku.Surrealizm to ujawnienie psychologicznej prawdy poprzez oddzielenie przedmiotów od ich codziennego znaczenia w celu stworzenia mocnego obrazu i wzbudzenia empatii widza.
Znani przedstawiciele tego stylu: Max Ernst, Rene Magritte i Salvador Dali.

Symbolizm
Michaił Vrubel „Pokonany demon”


Symbolizm jest rodzajem protestu na rzecz duchowości, marzeń i wyobraźni, które rozwinęły się w niektórych krajach europejskich pod koniec XIX wieku


źródło: https://e-krajna.pl/
kumak
Bywalec
*
Aktywność:
0%

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 55


Nagrody
« Odpowiedz #1 : 29 Stycznia 2022 - 08:22:18 »
Witam po dłuższej przerwie.

 Podoba mi się styl Pop-Art możemy określić jako “komiksowy” - graficzne formy, przedstawiony dominujący motyw, łączenia różnych technik malarskich. Ciekawe kompozycje i kolorystyka przyciągają oko, dlatego popularne są jako plakaty i obrazy Pop-Art jako zdjęcie na płótnie.
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2007, Simple Machines
Google - ostatnia wizyta 01 Września 2022 - 18:47:14