STYL Terminu
“styl" używa się w dwóch znaczeniach. Może on oznaczać charakterystyczne dla danego twórcy elementy wizualne, techniki i metody, albo szkołę lub nurt w malarstwie, z którym wiązany jest dany artysta. Przynależność malarza do danej szkoły lub grupy może oznaczać, że w rzeczywistości związany był on z konkretną grupą twórców, bądź też fakt, że analizy historyków sztuki umieszczają jego dzieła w kategorii określonego stylu.
W analizach akademickich malarstwa współczesnego odchodzi się od pojęcia stylu, choć wciąż spotyka się je często w kontekście potocznym.
Impresjonizm
Claude Monet „Impresja. Wschodzące słońce"Swoją nazwę zawdzięcza obrazowi „Impression, soleil levant” Claude'a Moneta. Impresjonizm to styl malarski, który zwykle koncentruje się na pracy na świeżym powietrzu. Malowanie w tym kierunku ma na celu przekazanie wrażenia świetlnego mistrza.
Ekspresjonizm
Edvard Munch „Krzyk"Jeden z nowoczesnych trendów w sztuce, który powstał w Niemczech około pierwszej połowy XX wieku. Na początku ekspresjonizm obejmował tylko poezję i malarstwo.
Ekspresjoniści zazwyczaj przedstawiają otaczający ich świat tylko subiektywnie, całkowicie zniekształcając rzeczywistość dla jeszcze większego efektu emocjonalnego. W ten sposób zmuszają widza do myślenia.
Kubizm
Pablo Picasso „Dora Maar”Kubizm to awangardowy ruch artystyczny, który powstał w XX wieku dzięki słynnemu Pablo Picasso. Dlatego to on jest najwybitniejszym przedstawicielem tego stylu. Zwróć uwagę, że ten trend zrewolucjonizował rzeźbę i malarstwo Europy, inspirując również podobne trendy w architekturze, literaturze i muzyce.
Dzieła sztuki w tym stylu charakteryzują się przeplatanymi, połamanymi przedmiotami w abstrakcyjnej formie.
Modernizm
Henri Matisse „Tancerz w niebieskiej sukience”Modernizm ukazuje całokształt różnych trendów kulturowych, a także szereg zjednoczonych dziedzin sztuki, które powstały w XIX i XX wieku.
Malarze nazywają modernizm „inną sztuką”, której celem jest tworzenie niepowtarzalnych, odmiennych od innych obrazów, czyli ukazują specjalną wizję artysty.
Znani przedstawiciele: Henri Matisse i Pablo Picasso.
Klasycyzm
Nicolas Poussin „Parnassus”Neoklasycyzm był głównym nurtem w Europie Północnej w XVIII i XIX wieku, charakteryzującym się sztuką renesansu, starożytności, a nawet klasycyzmu.
Dzięki głębokiej znajomości praw kościelnych mistrzowie neoklasycyzmu starali się rekonstruować, a także wprowadzać do swoich dzieł kanony.
Znani przedstawiciele to: Nicolas Poussin, Franz Joseph Haydn, Raphael.
Pop Art
Andy Warhol „Dolar”Jako styl artystyczny pojawił się około lat pięćdziesiątych w Wielkiej Brytanii, a nieco później w Ameryce. Mówiąc o pop-artie, nie sposób nie wspomnieć Andy'ego Warhola, który jest jednym z najpopularniejszych przedstawicieli tego nurtu.
Głównym tematem pop-artu są zwykłe przedmioty. Skupia się na wulgarnych i banalnych elementach każdej kultury, z reguły je prasując. Pop-art jest dość popularny w różnych aspektach sztuki masowej: komiksach, reklamach itp.
Romantyzm
Francisco Goya „Trybunał Inkwizycji”Romantyzm jako kierunek sztuki powstał w XVIII wieku w Europie. Za prawdziwe źródło wiedzy estetycznej uznano silne emocje. Najbardziej ceniono takie emocje jak zachwyt, strach, przerażenie i zachwyt.
Wśród jej przedstawicieli: Francisco Goya, Isaac Levitan, Ivan Shishkin, Ivan Aivazovsky, William Turner.
Realizm
Ilya Repin "Chłop ze strachu"Realizm pojawił się jako reakcja na akademizm i romantyzm, ujawniając się po raz pierwszy we Francji w latach pięćdziesiątych XIX wieku. Artyści realistyczni zazwyczaj starali się przedstawiać różne przedmioty przez pryzmat światowych reguł. Były pozbawione jakichkolwiek wyjaśnień ani ozdób.
Realizm wierzył tylko w istnienie obiektywnej rzeczywistości, dlatego protestował przeciwko silnej emocjonalności romantyzmu. Dokładność i prawda były głównymi celami w pracy większości przedstawicieli tego stylu.
Przedstawiciele realizmu: Ilya Repin, Ivan Shishkin, Jules Breton, Edouard Manet.
Surrealizm
Salvador Dali „Trwałość pamięci”Założona w latach dwudziestych XX wieku.Surrealizm to ujawnienie psychologicznej prawdy poprzez oddzielenie przedmiotów od ich codziennego znaczenia w celu stworzenia mocnego obrazu i wzbudzenia empatii widza.
Znani przedstawiciele tego stylu: Max Ernst, Rene Magritte i Salvador Dali.
Symbolizm
Michaił Vrubel „Pokonany demon”Symbolizm jest rodzajem protestu na rzecz duchowości, marzeń i wyobraźni, które rozwinęły się w niektórych krajach europejskich pod koniec XIX wieku
źródło: https://e-krajna.pl/