Malarstwo - Teresa Kopańska
  Malarstwo Teresy Kopańskiej
forum malarskie
Forum malarskie
20 Wrzesień 2019 - 08:50:45 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:

Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] 2   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Pędzle  (Przeczytany 5225 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
kumak
Nowicjusz
*
Aktywność:
0%

Nagrody
« : 11 Styczeń 2014 - 15:54:06 »

Witam grono artystyczne.  usmiech Choć nie maluję to mam pytanie.

Czym myjemy pędzle i jak najleiej je przechowywać.
Na odpowiedź czekam wraz z moją małą bratanicą.

Z góry dziękuję bo wierzę, że doczekam się odpowiedzi. usmiech
GAdS

Linki sponsorowane:

wendipo
Malarz miesiąca

Aktywność:
0%

WWW Nagrody
« Odpowiedz #1 : 11 Styczeń 2014 - 16:30:37 »

Chyba gdzieś już był poruszany ten temat, ale skoro tu już jestem to odpowiem. Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, więc powiem tylko jak ja to robię. Czasem jak były mocno "umazane" czyściłam w terpentynie, ale niektóre pędzle szybciej się niszczyły. Teraz zawsze myję szarym mydłem, mam je (pędzle)dość długo więc jest to chyba dość dobry sposób. Najważniejsze, żeby robić to od razu po skończeniu pracy,  nie dopuszczać do zaschnięcia farby. Można zakupić również odpowiednie naczynie, przystosowane do tego, chodzi o to, żeby  pędzelki nie dotykały dna, tylko były zawieszone w roztworze tak A jak je przechowywać?, ja mam po prostu kolorowe puszki i do nich wkładam pędzelki, szczeciną do góry........oczywiście tak

usmiech
teresa
Admin
*

Aktywność:
10%

WWW Nagrody
« Odpowiedz #2 : 12 Styczeń 2014 - 04:28:47 »

Jak wendipo odpowiedziała, potwierdzę, pędzle szczecinowe (płaskie i okrągłe), pędzle borsucze, wiewiórcze (miękkie)
myjemy -  woda i mydło, benzyna i  terpentyna.
Przechowywać pędzle najlepiej (kiedy jesteśmy w trakcie malowania) zawieszone w nieschnącym oleju.

usmiech

Ps.  Jeszcze parę uwag.

Jeśli niczym nie chronimy włosie pędzla a włosie opiera się o ścianki naczynia, wówczas sami przykładamy się szybkiego zgonu pędzla.
Idealne miejsce to stary wysoki kubek lub zwykła wysoka szklanka.
Nie należy zanurzać w farbie całego włosia. Nakładanie farby pod samą oprawę, grozi jej zasychaniem wewnątrz oprawy, a w
końcu tego rezultatem jest zniszczenie pędzla.
Nigdy nie zostawiaj wyschnietej farby na włosiu - mimo, że są różne preparaty, które skutecznie usuwają zaschniętą farbę,
pędzel nigdy nie powróci do tej samej dobrej kondycji.
Po umyciu pędzla warto pędzle lekko posmarować odżywką do włosów – znacznie poprawia to ich trwałość.
kumak
Nowicjusz
*
Aktywność:
0%

Nagrody
« Odpowiedz #3 : 12 Styczeń 2014 - 10:12:12 »

Chyba gdzieś już był poruszany ten temat
na pewno na forum tutaj jest gdzieś ten temat o pedzlach, ale gdzie go szukać pośród tylu tu wiadomości mysl

wendipo i Tareso, bardzo dziekuję za odpowiedz, a jeszcze jedno pytanie, jakie najlepiej zakupic pędzle dla początkującej artystki. usmiech
Jakie są typy pędzli i by nie zbankrutować, a jednocześnie zaopatrzyć się w niezbędne minimum. Ile i jakie?
teresa
Admin
*

Aktywność:
10%

WWW Nagrody
« Odpowiedz #4 : 13 Styczeń 2014 - 09:11:10 »

Najlepiej kupować pędzle pojedyncze, myślę, że są trochę lepszej jakości niż te w zestawach a poza tym
po co zaraz na początek kupować od razu kilkanaście sztuk. Lepiej liczyć na jakość pędzla niż ilość posiadania.
Kupując tanio i więcej, to i tak po pewnym czasie dojdziesz do wniosku, że musisz wymienić je na te lepszej jakości a kasę wydasz dwukrotnie.
Gdy poważnie zaczynamy myśleć o malarstwie, to warto zainwestować trochę kasy w profesjonalne pędzle, ale tylko wówczas
gdy nasz zapał do malowania nie okaże się po prostu słomiany.

Jakie typy pędzli są na rynku artystycznym , otóż konkretnie to:

PODSTAWOWE tj. Kształty / Pędzle płaskie, pędzle okrągłe, pędzle skośne.pędzle wachlarzykowe, pędzle wzornikowe
(w rozmiarach większych i mniejszych)
Pytanie dotyczy typów pędzli, ale myślę, że nie do końca chodzi tylko o typy pędzli, może jeszcze o rodzaj pędzli?
co warto z tym tematem się zapoznać gdy mamy zamiar malować.
Przy wyborze pędzla ważnym wyznacznikiem jest rodzaj włosia w pędzlu ponieważ włosie decyduje w jakiej technice chcemy malować,
czyli przystosowaniem do danej techniki malarskiej (olej,akryl,akwarela, malarstwo temperowe itd)

Jest kilka podstawowych rodzajów włosia używanych w malarstwie. Są to pędzle:
Z włosia NATURALNEGO - z sobola, kucyka, kuny, lub wiewiórki. Najczęściej korzystają z tych pędzli akwareliści
SZCZECINA - twarde, długie i sprężyste włosie stosowane w pędzlach przeznaczonych do malowania farbami olejnymi.
NYLONOWE - twarde, elastyczne włosie syntetyczne. Posiada wiele zastosowań.
Jednak do najlepszych pędzli zalicza się pędzle wykonane z końskiego włosia ponieważ są one bardzo miękkie,
jednocześnie są cenowo najdroższe. Wszystkie te pędzle wykonywane z różnego rodzaju włosia, różnią się sztywnością,
miękkością i grubością włosia używa się ich do różnego rodzaju farb w stosowanych technikach malarskich.
Również malowanie szkła, ceramiki i tkanin.

Hergon_pl
Stały bywalec
*
Aktywność:
0%

Nagrody
« Odpowiedz #5 : 18 Luty 2014 - 17:50:58 »

Zgadzam się,w zależności od rodzaju pędzla,ale powiedzmy szczecinowe myjesz woda i mydłem,możesz użyć też benzyny,jednak zależy jakich kolorów i barw używałeś.
adamon
Nowicjusz
*
Aktywność:
0%

Nagrody
« Odpowiedz #6 : 22 Luty 2014 - 18:28:28 »

Hergon_pl wybacz, że się czepiam, wszystko ładnie, ale dlaczego czyszczenie ma zależeć od używanego koloru ?

Pozdrawiam

Adam
wendipo
Malarz miesiąca

Aktywność:
0%

WWW Nagrody
« Odpowiedz #7 : 22 Luty 2014 - 19:04:33 »

Też nie bardzo wiem, co ma kolor do tego?. Ja myję wszystkie pędzle wodą i szarym mydłem, i szczeciniaki i te miękkie również, i te umazane na czarno, czerwono czy biało. Mam je dość długo i w dobrej kondycji, więc raczej to dobry sposób czyszczenia usmiech

usmiech
teresa
Admin
*

Aktywność:
10%

WWW Nagrody
« Odpowiedz #8 : 22 Luty 2014 - 19:56:40 »

Kolor ma znaczenie, ponieważ każdy kolor ma różne zachowania, ma swój indywidualny charakter,
jak na powierzchni obrazu przy malowaniu, tak i na palecie i pędzlu po malowaniu.
Jedn kolor schnie szybciej natomiast inny wolniej, tak jak już na skończonym obrazie np. czerń schnie o wiele wolniej niż biel.
Co wynika z tego?, że po dłuższym czasie łatwiej zmyć czerń niż biel. Inne kolory warto też zaobserwować.
Myślę, że Hergon_pl zgodzi się ze mną lub jeszcze przedstawi inną wersję zależności czyszczenia pędzli od koloru.

Jeszcze inne ciekawostki co do kwestii czyszczenia pędzli;

Zapomniany pędzel- nie oczyszczony, twardy, suchy, scalony włos.
Aby powrócił do walorów użytkowych należy czyszczenie rozpocząć od zanurzenia w gotującej się wodzie na tak długo,
aż włos pędzla zacznie się rozdzielać. Następnie pędzel należy dokładnie umyć pod bieżącą wodą.
Przed malowaniem należy pędzel dokładnie wysuszyć.

a tu:
Zalecane do każdego rodzaju pędzla (duże malowane powierzchnie) w szczególności pędzli profesjonalnych!

Inne; jak czyścić pędzle
adamon
Nowicjusz
*
Aktywność:
0%

Nagrody
« Odpowiedz #9 : 22 Luty 2014 - 22:48:10 »

Zgodzę się w zupełności, jednak na myśli miałem sposób czyszczenia w odniesieniu do danego koloru (tak zrozumiałem to, co mówił Hergon_pl), bo to, że jeden schnie szybciej a inny wolniej  nie wpływa na metodę czyszczenia pędzli, no chyba że taki pędzel sobie z tydzień czy więcej poleżakuje...   Poruszamy zaniedbywanie naszych głównych narzędzi malarskich, ale myślę, że jeśli robimy to systematycznie, np. co sesję, to zawsze sprawdza się metoda opisana przez wendipo i pędzle, niezależnie od użytego koloru i rodzaju włosia, są po takim krótkim myciu i wyschnięciu gotowe do dalszej pracy.

Pozdrawiam

Adam
Strony: [1] 2   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: