Malarstwo - Teresa Kopańska
  Malarstwo Teresy Kopańskiej
forum malarskie
Forum malarskie
20 Kwiecień 2019 - 05:14:45 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:

Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 ... 8 9 10 11 12 [13]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Cichy  (Przeczytany 36166 razy) Średnia ocena: 4
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
rafaltaras
Gość
« Odpowiedz #120 : 28 Czerwiec 2013 - 10:35:49 »

Poprosiłem o usunięcie konta i nie usunęli. Chyba to znaczy, że mogę się wypowiadać.  
Zadam więc pytanie: czy każdy hiperrealista kopiuje zdjęcia? Czy są tacy co po prostu kopiują z natury?

GAdS

Linki sponsorowane:

Cichy
Stały bywalec
*

Aktywność:
0%

Nagrody
« Odpowiedz #121 : 28 Czerwiec 2013 - 13:21:04 »

Cześć Rafał.Są to techniki najczęściej wiązane ,choć wielu na "kopiowaniu" zdjęć poprzestaje.
Ja gdy maluję pejzaże Szczecina to robię do każdego obrazu chyba ze setkę zdjęć.
70 % z nich ląduje w śmietniku,z pozostałych wybieram zdjęcie-bazę.Miejsca "niepewne" fotografuję oddzielnie starając sie wyłapać jak najwięcej szczegółów.
Oczywiście widzę te budynki na codzień i w każdej chwili mogę się wybrać na spacer i "wyłapać" np. kolory przekłamane na focie.
To samo się tyczy pejzaży wiejskich.
Jestem tam na miejscu prawie co tydzień i na gorąco mogę nanosić poprawki z pleneru.
Oto przykład pejzażu jednego z moich ulubionych malarzy Eugeniusza Wiszniewskiego z Podlasia.

Namalowanie tej pracy w plenerze wymagałoby wiele czasu , dlatego chcąc - nie chcąc atrysta posiłkuje się zdjęciami - choć fotki mogą być tylko sugestią niczym więcej.Jeżeli zainteresował Cię ten temat to z chęcią napiszę coś więcej o historii tego typu malarstwa ,może zainteresuje też innych forumowiczów ilu tak naprawdę malarzy począwszy od mistrza Leonarda,który malował dużo z camera-obscura do znanych współczesnych stosuje te techniki.

Cichy
Stały bywalec
*

Aktywność:
0%

Nagrody
« Odpowiedz #122 : 28 Czerwiec 2013 - 16:09:14 »

Dla historyków Camera Obscura to pierwszy aparat fotograficzny.
Tak jak wspomniałem to urządzenie (opisane po raz pierwszy w XI w.) używał Leonardo.
Wiele prac tak podziwianego Vermeera uważa się po przeprowadzeniu badań np. perspektywy ,że
zostały przerysowane i namalowane przy użyciu Camera Obscura.Np. tak podziwiany przez impresjonistów "Widok Delft", czy
"Żołnierz i śmiejąca się dziewczyna".Taką tezę już głosił w 1891 Joseph Pennel.

Wiek XVI to szykbi rozwój nauki w tym optyki.
Dziś wiadomo,że Giorgione czy Caravaggio korzystali z tego urządzenia.
Oczywiście byli oni genialnymi rysownikami ,ale nie zmienia to postaci rzeczy.
W 1589 roku mamy informację ,że opanowano metodę jak użyć obustronnie wypukłych soczewek i
wklęsłego lustra aby ponownie odwrócić obraz i umożliwić dokładne kopiowanie malowanych przedmiotów.
Trochę humoru ,dawniej rozpowszechnione było handlowanie tzw."kartonami" ,czyli
gotowcami projektów obrazów mistrzów - miało to być gwarantem sprzedaży takiego dzieła popełnionego przez miernych malarzy.
Wiele obrazów "miejskich" znanych mistrzów w XVI i XVII wieku powstało przez zrysowanie architektury przy użyciu Camera Obscura.

Wiek XVIII to rewolucja - jakby powstanie pierwszej "lustrzanki" obraz staje się bardzo ostry ,a urządzenia precyzyjne i wymyślne.
Canaletto - kto nie zna jego dzieł malowanych przy pomocy tego urządzenia.
Wiele pejzaży zostało zrysowanych z "camery".

Potem zaczęto utrwalać obrazy na kliszy ,czyli powstały pierwsze zdjęcia.
Reszta to już współczesność.Dla mnie Sadowski jest spadkobiercą tradycji tego malarstwa tak jak wielu innych malarzy.
Cichy
Stały bywalec
*

Aktywność:
0%

Nagrody
« Odpowiedz #123 : 29 Czerwiec 2013 - 12:31:47 »

W zasadzie chciałem to zrobić po wakacjach ,ale 2 miesiące nie zmienią niczego.Dziś zamykam swoją galerię ,o powodzie wspomniałem już w galerii Demka.
Te parę obrazów ,które pokończę czy ewentualnie namaluję niczego nowego do mojej galerii nie wniesie.
Oczywiście dalej - gdy będę miał coś do powiedzenia to napiszę - jest wiele ciekawych tematów na Forum.
Na koniec zapraszam Was na kawę do Krakowa.Te kamienne donice stoją tam od bardzo dawna ,były tam 25 lat temu w moich czasach studenckich, stały też rok temu gdy powstał obraz.
(Zaułek niewiernego Tomasza w Krakowie 70x50 ,olej)

wendipo
Malarz miesiąca

Aktywność:
0%

WWW Nagrody
« Odpowiedz #124 : 03 Lipiec 2013 - 09:32:38 »

Ostatnia praca jak zwykle powala dokładnością, precyzją, techniką tak
Czytałam wcześniejsze posty, wymianę zdań z Rafaltarasem, sporów nie lubię, ale prawdę mówiąc dzięki nim dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, na temat tworzenia z natury, czy też ze zdjęć usmiech
No i na koniec jeszcze dwa słowa o zamykaniu galerii. Malujesz tak a nie inaczej, i bez "dobrych oczu" ani rusz się za takie coś brać, ale przecież malujesz też troszkę mniej precyzyjnie (pokazałeś kiedyś kilka takich prac) więc może nie "powiesisz jeszcze kłódki" na swojej galerii?..........Ja już od dawna maluję w okularach, choć przyznaję, że czasem mi to przeszkadza, a po dłuższym malowaniu oczy trochę bolą, ale z tego powodu tak całkiem przestać nie potrafię..........na razie tak

usmiech
rafaltaras
Gość
« Odpowiedz #125 : 05 Lipiec 2013 - 20:33:00 »

Tak temat mnie interesuje. Już jakieś 5-6 lat temu spotkałem się z recenzjami książki Davida Hocnkney-a "Secret Knoledge" gdzie wspomniane są i Camera Obscura i Camera Lucida. Widziałem też, że powstał pewien front przeciwko Hockney-owi.

http://www.artrenewal.org/articles/2004/Massey/hockney1.php
http://www.artrenewal.org/articles/2004/Hockney/yoder1.php

Cichy
Stały bywalec
*

Aktywność:
0%

Nagrody
« Odpowiedz #126 : 09 Lipiec 2013 - 07:37:50 »

Zadałem sobie wiele trudu i przeczytałem teksty które wkleiłeś ( takie wklejanie linków w galerii innych użytkowników jest w złym guście ).
Rafale - nie rozumiem po co wkleiłeś te linki.
Nie wiem też o co Ci chodzi z tym Hockneyem i jakimś tam frontem - nie interesują mnie wojny z Hockneyami.
Ale dziękuję ,że poświęciłeś  swój czas na odpowiedź.
Najlepiej założyć nowy wątek - np. "Front przeciw Hockneyowi" zamiast zminiać M O J Ą  galerię w Twoją galerię.
Tak jak wspomniałem - nowych prac już nie wstawię - chcę zamknąć swoją galerię (ukłon w stronę admin.) - innaczej zmieni się ona w Forum dyskusyjne o Hockneyach i innych dziwnych tematach.
rafaltaras
Gość
« Odpowiedz #127 : 09 Lipiec 2013 - 08:09:13 »

Ja już Ciebie w ogóle nie rozumiem. Piszesz do mnie na priv z pewną prośbą i ja stosuję się do Twoich "zaleceń" następnie dzień później publicznie podejmujesz temat i wywołujesz mnie do tablicy. Ok rozumiem to co napisałeś w prywatnej wiadomości, ale nie rozumiem teraz Twojego działania. Jeśli Ty wklejasz informacje o camera obscura, ja piszę o camera lucida o znanej sprawie Hockney-a, co jest ściśle związane z fotograficznym odzwierciedlaniem rzeczywistości bez użycia aparatu fotograficznego. BTW Hockney twierdząc że ten precyzyjny realizm dawnych mistrzów wynikał ze stosowania odpowiednich pomocy typu Camera Lucida i Obscura, wywołał bardzo duże poruszenie wsród malarzy uprawiających klasyczny realizm, którzy z wyżej wymienionych pomocy nie korzystali i pracują tylko z natury. Gdzie tu jest "zły gust" i co powoduje że to zamieniam Twoją galerię w moją? Idę o zakład, że prywatnie jesteś bardzo sympatycznym i wrażliwy człowiekiem, ale myślę że ta wrażliwość właśnie powoduje, że obierasz to co ktoś napisze zbyt poważnie. Sam pisałeś o tym, że jest to zabawą i tego się trzymajmy. Życzę powodzenia w pracy zawodowej i sukcesów artystycznych (z których chcesz zrezygnować, czego w ogóle nie jestem w stanie zrozumieć usmiech )
Cichy
Stały bywalec
*

Aktywność:
0%

Nagrody
« Odpowiedz #128 : 09 Lipiec 2013 - 08:31:56 »

Nie wywołuję Cię do tablicy ,tylko po przeczytaniu tekstu z Renewalu nie widzę związku  Hockneya z tematem mojej galerii.
Tekst przeczytałm wczoraj - jest raczej nie pasujący do tego co ja myślę - ale niestety te linki zostają już w mojej galerii.
To tyle.
Wcześniej nie wiedzałem co  - (szczególnie w drugim tekście) jest napisane.
O to chodzi ,że te teksty są nieco spekulatywne - nie na temat - to tyle.
To ,że napisałem (na pryw.) ,że nie mam zamiaru się dłużej zajmować sprawami malarstwa nie ma zwiąku z moją galerią.
Chodzi mi o to ,że nie utożsamiam się z tekstami z Renewalu ,a raczej z kilkoma tezami - to tyle.
Forum to ma być ZABAWA - tak jak pisałem - ale teksty w Twoich linkach zabawne nie są - są poważne - i kontrowersyjne jak to co robi Hockney - to tyle.
Nie przepadam za Hockneyem - to dla mnie poważna sprawa.
Jeżeli Cię to uraziło to przepraszam - mogłem nie czytać tych linkow i zostawić tak jak jest, mam nadzieję ,że i Ty wiedziałeś co jest w tekstach.
Też Ci życzę miłego pobytu na Forum.     
teresa
Admin
*

Aktywność:
13%

WWW Nagrody
« Odpowiedz #129 : 11 Lipiec 2013 - 08:07:08 »

Cichy:
chcę zamknąć swoją galerię (ukłon w stronę admin.)

Cichy - wedle życzenia. tak
Galerię zamykam. milczek

Możesz założyć następną, może być galeria tekstowa z przykładami zdjęciowymi.
Jaka byś tam sobie wymyślił, to będzie dobrze oby zgodna była z zasadami i tematem forum
Strony: 1 ... 8 9 10 11 12 [13]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: