Malarstwo - Teresa Kopańska
  Malarstwo Teresy Kopańskiej
forum malarskie
Forum malarskie
02 Października 2022 - 10:23:53 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:

Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Pseudonim  (Przeczytany 7008 razy) Średnia ocena: 0
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
espero
Instruktor
*

Aktywność:
0%

WWW Nagrody
« : 26 Lutego 2012 - 11:41:46 »

Hej!
Chciałbym Was zapytać, co myślicie o posługiwaniu się pseudonimem?
Mam z tym problem, bo mówi się, że "trzeba sobie wyrobić nazwisko" itd., ale moje nazwisko na przykład, jest takie, że trudno je sobie "wyrobić" - niech nie będzie tajemnicą - Kowalski.
Kowalskich od groma i ciut ciut. Dlatego już od dawna zastanawiam się, czy się używać pseudonimu.
Ale pojawiają się wtedy różne wątpliwości. Po pierwsze jak go wymyślić, po drugie ludzie, którzy mnie znają nie będą wiedzieć, że to ja, po trzecie nie wiem, czy rodzina się nie obrazi, że nie używam rodzinnego nazwiska itd. Poza tym, czy pseudonim miałby być innym nazwiskiem, innym imieniem i nazwiskiem, czy może zupełnie czymś innym, jednym wyrazem, tak jak nick na forum.
Czy ktoś z Was posługuje się pseudonimem? Znacie kogoś, kto używa pseudonimu? Czy warto tworzyć pseudonim, czy to komplikuje sprawę? Jak myślicie?
Pozdrawiam! usmiech
teresa
Admin
*

Aktywność:
0%

WWW Nagrody
« Odpowiedz #1 : 26 Lutego 2012 - 14:52:33 »

Żeby rodzina się nie gniewała, to może wybierz sobie pseudonim rodzinny, który jest też znany wśród przyjaciół.
lub też np.
ul. Ulica 1/1
00-000 Miasto

usmiech
wendipo
Malarz miesiąca

Aktywność:
0%

WWW Nagrody
« Odpowiedz #2 : 26 Lutego 2012 - 15:28:28 »

Przykład pierwszy z brzegu niejako, Witkiewicz- pseudonim Witkacy. Sądzę, że gdyby tak poszperać to znalazłoby się więcej takich przykładów. Jest to indywidualne podejście każdego artysty, jak się podpisuje. Jeśli sądzisz że Twoje nazwisko jest tak popularne, że trudno je sobie "wyrobić", a nie chcesz urazić rodziny, to może podpisuj się na obrazie pseudonimem, a na odwrocie swoim nazwiskiem, wilk syty i owca cała. Możesz też po prostu pseudonimem, a jeśli Twoje dzieła "obrosną w chwałę", to i tak będą potem kojarzone z Twoim nazwiskiem, na chwałę Twoją i Twojej rodziny tak

usmiech
pw
Nowicjusz
*

Aktywność:
0%

WWW Nagrody
« Odpowiedz #3 : 26 Lutego 2012 - 15:29:21 »

Nie wiem jak w plastyce, ale np. w muzyce pseudonimy są popularne i są tam różne do nich podejścia. Może to Ci coś podpowie. Niektórzy kompozytorzy mają jeden pseudonim na stałe i tylko nim się posługują (Biosphere, Vangelis), inni dzielą swoją twórczość na różne obszary, dla których mają osobne nazwy. Kolejna możliwość, to posługiwanie się zarówno pseudonimem jak i nazwiskiem (Władysław "Gudonis" Komendarek) - to może być dobry pomysł dla Ciebie, bo się wyróżnisz, a nikt z otoczenia się na Ciebie nie obrazi i nie przestanie rozpoznawać. Peter Kuhlmann stworzył sobie pseudonim Pete Namlook odwracając i lekko modyfikując pisownię swojego nazwiska.
Hmm... Na forum masz pseudonim.
know1126
Przyjaciel
*

Aktywność:
0%

Nagrody
« Odpowiedz #4 : 26 Lutego 2012 - 18:34:25 »

hehe, dobry temat żeś zrobił :D
Kowalski - niby nazwisko popularne a ja nie znam osobiście żadnego ;)
Ale jeśli czujesz że nie leży Ci tak podpisywać sie  to podpisuj sie inaczej , a co.
Zresztą, na forum nie jesteś Kowalski, tylko espero - i fajnie jest.
Także ja nie widze problemu - jakaś ksywa ze szkoły czy od znajomych - czemu nie..
Tylko nie wymyslaj sobie takiej jak  ja mam tu - know1126 :D Myślalem że bede tu krótko wiec od niechcenia wpisałem to gdzie Know to od iminia Krzysiek i Now - od nazwiska , a 1126 to numer mojego bloku 11  i 26 - mieszkania . No wiem , porażka jak nic  oczko

// Krzysiek N, oł rajts riserft.
espero
Instruktor
*

Aktywność:
0%

WWW Nagrody
« Odpowiedz #5 : 26 Lutego 2012 - 19:17:33 »

No nie leży mi, strasznie mi nie leży.
Nick na forum to co innego, a podpis na obrazie to też co innego (ale jestem odkrywczy usmiech ) Chociaż ten nick z forum mi się podoba.
Know - w końcu zrozumiałem ten nick, bo się nad nim zastanawiałem usmiech

Ale podoba mi się pomysł pw:

posługiwanie się zarówno pseudonimem jak i nazwiskiem (Władysław "Gudonis" Komendarek) - to może być dobry pomysł dla Ciebie

To już mi bardziej leży. Dodanie pseudonimu dla wyróżnienia. Muszę to przemyśleć.
Cebula
Stały bywalec
*
Aktywność:
0%

WWW Nagrody
« Odpowiedz #6 : 27 Lutego 2012 - 01:01:30 »

Jako osoba posługująca się pseudonimem tak długo, że tylko garstka ludzi zna moje prawdziwe imię powiem Ci, że warto.

1. Zachowujesz pewną dozę anonimowości. Torturowany kolega nie będzie krzyczał: "Jan Kowalski to zrobił!" ale "Cebula to zrobił!". Jak nie powiesz im, gdzie mieszkasz, to tym lepiej.

2. Kto powiedział, że rodzina musi wiedzieć o tym, że malujesz? Lwia część mojej twórczości to akty. Do dzisiaj żałuję, że powiedziałem im kiedyś o swojej działalności. Jeszcze bardziej wszystkich rysunków które podarli. ;)

3. Pod pseudonimem nie musisz się hamować. Możesz malować wszystko, a jak ktoś zapyta "Czy to Twoje?" to możesz odpowiedzieć: "Nie, ale ten artysta wydaje się mieć bogate życie wewnętrzne i fantastycznie maluje ekskrementami!"

4. Możesz swobodnie wyrażać swoje opinie. Ja wpisałbym taką anonimowość do Karty Podstawowych Praw Człowieka.

5. Nikt nie przyjdzie pod Twój dom i nie zacznie krzyczeć: "Wiem, że jesteś żydem, Finkelbaum!"

6. Jak ktoś na mieście zapyta Cię czy jesteś tym sławnym malarzem, to zawsze masz argumenty żeby mu to wybić z głowy. Pokażesz mu dowód i się odczepi.

7. Minus jest taki, że niemal każdy może się podać za Ciebie i wyrywać wszystkie te laski. ;)

Sam osobiście podpisuję się pseudonimem, albo pseudonimem, imieniem i nazwiskiem.

Ach. No i jeszcze jedna sprawa. To nie nazwisko powinieneś sobie wyrabiać, a styl. ;)

Burak stroni od cebuli,
a cebula doń się czuli
gardenia
Stały bywalec
*

Aktywność:
0%

Nagrody
« Odpowiedz #7 : 28 Lutego 2012 - 18:36:09 »

Cebula ma słuszność. Wymienił chyba komplet zalet używania pseudonimu. Co do podszywania się do twórcy działającego pod pseudonimem, to myślę, że to ma krótkie nogi i laski, które wyrwał oszust - niecnota, zauważą prędko, jakim warsztatem dysponuje hochsztapler i czym prędzej wrócą do Ciebie.

Natomiast pseudonim IMO powinien dobrze brzmieć: np. Cebula w angielskiej wymowie będzie brzmiał "sibala", więc powiedz sam, jak to brzmi. Sibala. No, nie brzmi chwytliwie oczko

Co do malarzy Kowalskich: od razu nasunęło mi się dwóch: jeden, to Alfred Wierusz-Kowalski. Dodał sobie Wierusza, dla odróżnienia. To samo możesz zrobić i Ty: imię Espero-Kowalski.
Drugi Kowalski, to Jacek Kowalski. Z tym, że zamiast dodatku do oryginalnego nazwiska wymyślił sobie pseudonim. I teraz świat go zna jako Jacka Yerkę.
espero
Instruktor
*

Aktywność:
0%

WWW Nagrody
« Odpowiedz #8 : 28 Lutego 2012 - 20:44:40 »

Gardenia i Cebula, dziękuję bardzo. Macie rację.
Najbardziej odpowiadałoby mi dopisanie czegoś, tak jak Wierusz-Kowalski, żeby jednak moje prawdziwe nazwisko zostało.

Cebula w angielskiej wymowie będzie brzmiał "sibala", więc powiedz sam, jak to brzmi. Sibala. No, nie brzmi chwytliwie

usmiech No zależy jak na to spojrzeć. Brzmi tak etnicznie, może się podobać. Gorzej jak już się dowiedzą, że oznacza onion - mogą być zdziwieni usmiech

Cebula - swoją drogą, pseudonim "Cebula" to czysty przypadek, przemyślane działanie czy jakaś głębsza filozofia? Jeśli mogę spytać oczywiście.
Przemysław
Świeżynka
*
Aktywność:
0%

Nagrody
« Odpowiedz #9 : 21 Czerwca 2012 - 18:56:18 »

Pewnie dostanę złotą łopatę za odkopanie tematu ale chciałbym doradzić jeszcze jedno rozwiązanie ponieważ temat wydaje się ciekawy i sądzę że znajdą jeszcze osoby z podobnym dylematem co espero. Pseudonim artystyczny to bardzo dobry pomysł ale jest jeszcze jedno rozwiązanie dzięki któremu myślę że rodzina nie będzie miała pretensji, pierwsze litery z imienia i nazwiska, ładnie ze sobą skomponowane, wielu artystów w ten sposób sygnowało swoje dzieła. Sam za czasów szkoły miałem nauczyciela który miał na nazwisko Król a sygnował swe obrazy koroną usmiech
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: