Malarstwo - Teresa Kopańska
  Malarstwo Teresy Kopańskiej
forum malarskie
Forum malarskie
19 Wrzesień 2019 - 16:21:50 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:

Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] 2   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: malmar - pastela sucha (pejzaże,kwiaty,zwierzęta,ptaki,postacie,architektura)  (Przeczytany 9192 razy) Średnia ocena: 4
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
malmar
Stały bywalec
*
Aktywność:
0%

WWW Nagrody
« : 09 Czerwiec 2012 - 11:58:55 »

Witam  usmiech
Za namową kilku użytkowników naszego forum na próbę kupiłem kilka kolorów pasteli suchych i ... technika tak mi się spodobała
że pozostanę przy niej przez dłuższy czas, a nawet podejrzewam że stanie się moją główną techniką.
Dlatego też założyłem nową galerię tylko do pasteli
Jako że to moje pierwsze próby - to z fiskatywą też - chyba za dużo psiknąłem  i całą delikatność pasteli "szlag trafił"

1. - "Wieczorny spacer" - pastel sucha, 20x30 cm

przez administrację forum za treść, wykonanie.

2. - Kwiaty w wazonie" - pastel sucha, 20x30 cm - na podstawie obrazu R.THUILIER-a

3. - "Łabędź" - pastel sucha, 20x30 cm

Pozdrawiam!
Marcin
GAdS

Linki sponsorowane:

espero
Instruktor
*

Aktywność:
0%

WWW Nagrody
« Odpowiedz #1 : 09 Czerwiec 2012 - 13:08:32 »

W sumie na pasteli się nie znam, bo dużo nimi nie malowałem (ale mam zamiar, bo muszę wykorzystać nowe pastele), ALE na pewno mogę powiedzieć, że nie podoba mi się łabędź z prostego powodu - po pierwsze źle, że widać ten ołówek, a po drugie stanowczo za mało kolorów i w ogóle łabędź wygląda jakby był przejechany walcem, taki płaski. Choć może to efekt sykatywy, bo jak piszesz za dużo psiknąłeś. No w każdym razie łabędź nie jest dobry.
Już o wiele lepsze są kwiaty w wazonie, ciekawe kolory, choć i tu trzeba by popracować nad wieloma rzeczami. Po pierwsze kadr. Kwiaty za bardzo wylewają się na prawą stronę, tworząc taką masę, która ściąga cały obrazek w prawo. Po drugie warto zrobić choćby zarys jakiegoś stolika, czy czegokolwiek, żeby wazon nie wisiał w powietrzu. Osadzenie go na gruncie doda stabilności całej kompozycji. Tu od razu kwestia wazonu i jego oświetlenia. Też z tym mam problem. Musisz poćwiczyć, postawić sobie jakiś wazonik, oświetlić go lampką (albo światłem dziennym) i obserwować jak rozkładają się cienie, gdzie jest światło. To ważne, bo wtedy można fajnie zbudować taką iluzję przestrzeni i wypukłości wazonu. Kwiaty, ok, zależy jaki był Twój zamysł. Jeśli dążysz do tego, żeby malować realistycznie, to oczywiście musisz ćwiczyć i się NIE SPIESZYĆ. Ja wiem, że jak się zaczęło coś malować, to chciałoby się już skończyć ten obraz, ale czasami warto posiedzieć trochę nad obrazem, pobawić się z jednym kwiatem, potem z drugim itd. i próbować namalować je jak najrealniej się da. Ale jeśli zależało Ci na szybkim namalowaniu ich, pewnej impresji, bez zwracania uwagi na szczegóły to ok. A tło mi się podoba, lubię takie kolory.
Wieczorny spacer ok. Tu dużo nie ma do komentowania.
Myślę też, że musisz przełamać swoją tendencję (mam ten sam problem) do czystych kolorów. Wiem, że to trudne, bo sam jeszcze tego nie potrafię, ale wiem też, tzn. wynika to z moich obserwacji, że jeśli nie używamy czystych kolorów to obrazy są takie ciekawsze, coś się tam dzieje.
Pozdrawiam i czekam na kolejne dzieła! okok
malmar
Stały bywalec
*
Aktywność:
0%

WWW Nagrody
« Odpowiedz #2 : 09 Czerwiec 2012 - 14:33:55 »

Dzięki espero za wpis !
Co do twoich uwag to popieram je, ale... - jak napisałem kupiłem bardzo mały zestaw pasteli (tak na początek) bo nie wiedziałem
czy coś z tego wyniknie, a $ wydawać niepotrzebnie to nie sztuka  oczko .  Dodatkowo po przyjściu do domu dostrzegłem, że
zakupiony zestaw to "extra soft pastel" czyli bardzo miękkie, więc o szczegółach nie ma mowy - no ja jeszcze nie potrafię.
Na pewno w najbliższym czasie kupię sobie jakiś większy zestaw oraz pastele w oprawie drewnianej do szczegółów. No i oczywiście
z czasem, powoli będę powiększał warsztat pastelowy o kolejne przybory  tak .

No i kolejny pastel...
Siedziałem trochę czasu w dziale technicznym dotyczącym pasteli i...jutro wybieram się do sklepu zakupić
papier - te pokazane tutaj są na rysunkowym Fabriano 90g. - no i jakieś zestawy pasteli w pałeczkach i
w drewnie.
Co do pokazanego dzisiaj kwiatka, zapewne dostrzeżecie, że góra była poprawiana;
miała być ciemna jak dół, ale jakoś mi to nie pasowało..., a i dół taki "martwy" był więc dołożyłem trawki...

4."Kwiat-1" - pastel sucha, 20x30 cm.

Pozdrawiam!
Marcin
DavidZ
Stały bywalec
*

Aktywność:
0%

Nagrody
« Odpowiedz #3 : 12 Czerwiec 2012 - 16:39:37 »

kwiaty dość interesujące, nie znam się tak bardzo na technicznych sprawach pasteli,
ale ja ją kreskuję bardziej niż rozcieram, ty ją rozcierasz i masz ładne tony okok

know1126
Przyjaciel
*

Aktywność:
0%

Nagrody
« Odpowiedz #4 : 12 Czerwiec 2012 - 22:33:09 »

Ja troche nie wiem czemu tak potraktowałeś tło - dwoma różnymi kolorami: część -jasna zieleń, a część zgniła, i przejścia między nimi takie wyraźne. Wg mnie oczywiście było by o niebo lepiej gdyby : albo przejście było bardzo łagodne albo gdbyś zdecydował sie na jeden odcień... np na ten bardziej zgniły i wtedy główną rolę grały by kwiatołki  okok

Ja tam pastelami nie teges, ale jest coraz lepiej u Ciebie więc nic , tylko ćwiczyć  oczko

// Krzysiek N, oł rajts riserft.
Towicz
Forumator
*
Aktywność:
0%

Nagrody
« Odpowiedz #5 : 13 Czerwiec 2012 - 11:27:06 »

Nieźle wychodzą Ci te pastelki okok Łabędzia oczywiście skaszaniłeś, ale pozostałe są całkiem całkiem. Na ostatnim rzeczywiście niepotrzebnie użyłeś tej jasnej zieleni. Poza tym niewłaściwie zestawiłeś barwy- aż oczy bolą oczko
malmar
Stały bywalec
*
Aktywność:
0%

WWW Nagrody
« Odpowiedz #6 : 15 Czerwiec 2012 - 18:44:06 »

Na początek chciałbym podziękować za wyróżnienie!  - takie coś niesamowicie mobilizuje.

Towicz - łabędzie  były fajne ale fiskatywa (jej  nadmiar) zrobiła swoje  oczko

know1126 - na górze chciałem namalować jakieś gałązki drzew i dlatego pierwotnie było ciemne
tło. Później zrozumiałem - "zamiar na siły" (czyli wizja a umiejętności  usmiech )

A dziś pejzażyk - znowu fiskatywa zepsuła "klimat" (muszę poćwiczyć nakładanie), ale już nie chciałem
męczyć dalej. Zrobię coś nowego!!! Sobota + niedziela wolne; więc Marcin do dzieła  oczko
A to próba na nowym papierze "fakturowym" do pasteli, a nie jak poprzednie - na szkicowym...

5."Łąka" - pastel sucha, 20x30 cm.

Pozdrawiam!
Marcin
know1126
Przyjaciel
*

Aktywność:
0%

Nagrody
« Odpowiedz #7 : 15 Czerwiec 2012 - 20:03:03 »

No ja osobiście nie znam się ani na pastelach ani na sykatywach więc nie wiem też jak to działa  oczko

Ten mini-pejzaż nawet nawet by był wg mnie , gdyby nie to, że w odbiorze jest - przynajmniej dla mnie - ciężki.
A jest tak na pewno przez to , że za dużo ciemnego użyłeś, nie wiem czy to czerń, czy jakiś inny bardzo ciemny kolor ale za dużo go. Ja sam na początku też miałem w podstawowych kolorach czerń i biel , a tu wyczytałem że tych kolorów winno sie prawie nie używać. No - biel jeszcze sie przydaje, bo można coś do niej dodać. Ale bez czarnego można sobie spokojnie radzić i dzięki temu prace nie będą tak ciężkie w odbiorze.

No i przejścia odcieni - miększe , na chmurach mniej linii,  a więcej delikatnych chmurek ;)

Jak będziesz ćwiczyć dalej to będziemy mieć kogoś kto zastąpi Adriannę, na forum , bo coś jej długo nie ma ;)

// Krzysiek N, oł rajts riserft.
malmar
Stały bywalec
*
Aktywność:
0%

WWW Nagrody
« Odpowiedz #8 : 16 Czerwiec 2012 - 14:03:34 »

Dzięki Know za porównanie do Adrianny, ale do jej poziomu to jeszcze daleka droga  tak ,
ale faktycznie trochę jej brak (a tak na marginesie to chyba robię jej frekwencję  oczko - codziennie oglądam jej galerię  usmiech )
Co do "chmurek" i  tonacji - w wersji przed fiskatywą wszystko to było o czym piszewsz, a po (foto)
kolory przyciemniały, delikatne przejścia cho..poszły sobie :( .

Szybka praca zrobiona w celu ćwiczeń nakładania fiskatywy (skaner "zjadł" zielenń z lewej strony i ogólnie jakoś zielenie  bezradny)

6."Pejzaż 1" - pastel sucha, 20x20 cm.

Pozdrawiam!
Marcin
Towicz
Forumator
*
Aktywność:
0%

Nagrody
« Odpowiedz #9 : 21 Czerwiec 2012 - 10:30:12 »

Na łące mogłeś trochę kwiecia sypnąć żółtego i białego, a ten pejzaż jakiś taki- depresyjny?  oczko
Strony: [1] 2   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: