Czyja to sygnatura?

(1/3) > >>

takisobiektos:
Witam,
mam takie pytanie.
Poszukuję już od dłuższego czasu odpowiedzi jakie nazwisko kryje się pod zamieszczoną poniżej sygnaturą.
Obraz jest na pewno sprzed 1930 r.
Uczciwie powiem,że pytałem już na innych forach łącznie z rosyjskimi (ktoś mi kiedyś to zasugerował) ale bez odzewu.
Nie interesuje mnie jego wartość.Dostałem go  od dziadka (rocznik 1900),a z dobrymi wspomnieniami się nie rozstaję.
Jakby ktoś miał ochotę i zerknął tu będę wdzięczny.
Pozdrawiam.

teresa:
Komentarz administratora Fotkę usunęłam, rozmiary fotki nie są dozwolone z wymogami naszego Forum.Fotka bardzo nieczytelna by rozpoznać sygnaturę, jak również ta niżej.

takisobiektos:
Zdjęcie sygnatury można zobaczyć tu:   http://www.narodowa.pl/Obrazy/31/zd1c.jpg
Tam też zadałem to pytanie.
Nie jest to strona konkurencyjna,więc mam nadzieję,że moderator nie usunie tego linku.
Pozdrawiam.
PS
Rama obrazu jest wymieniona.

teresa:
Jak już wcześniej napisałam, Fotka bardzo nieczytelna, zwłaszcza na fotce z samą sygnaturą -
by rozpoznać podpis autora obrazu. Może bardziej wyraźniej jak niżej, (załacząm) przybliży autora sama treść obrazu
może ktoś z naszych użytkowników cokolwiek będzie wiedział o tym portrecie i o jego autorze.

Dziwne wrzuciłeś fotkę do Galerii Narodowej GA.PA i nikt Ci nie dał odpowiedzi?
Ja radziłabym Ci zasięgnąć informacji osobiście w muzeum, lub kolekcjach bibliografii polskich zbiorów sztuki,
lub też poszukaj w katalogach naszych polskich mistrzów, artystów - malarzy, a jeszcze możesz poszukać w tzw. "Malarstwie obcym"
Informacji możesz też znaleźć "Domu aukcyjnym"[/b] lub "Antykwariacie". "Znawcy sztuki" (krytycy)
tylko takie usługi mają swoją cenę i trzeba się na to przygotować o ile Ci na tym obrazie zależy.
Myślę jednak, że obraz jest dość zniszczony, ale w pełnym jeszcze fakturalnym wyrazie.

Jedno pytanie - szukasz identyfikacji podpisu, a czy nie przyszło Ci do głowy, że podpis może być tytułem portretu,
czyli po prostu przedstawiający postać portretowaną, jakiegoś wiejskiego chłopa z lat "ente przeszłych"  ?
bo i tak też artyści przedstawiają i zamykali - ją swoje dzieła. Czy to malarstwo rosyjskie? sądzę, że na pewno nie. :no:
Tak na marginesie, interesująca w wyrazie postać no i bardzo efektowne wykonanie oczu, technicznie -  powiedziałabym,
że obraz jest malowany nie zbyt fachowo, no ale i u tych "Wielkich" technika wyglądała różnie. Pokrycie (faktura) farby,
pociągnięcia pędzla są jakby niejednolite, jakby malowane na płycie,nie kryjące podłoża.
Oprócz twarzy, która jest bardzo ładnie, profesjonalnie wykonana. I tak analizując to dzieło,
radziłabym Ci udać się z tym obrazem do Historyka sztuki - znawcy. Bo wątpię czy w necie znajdziesz odpowiedź.
Widać iż nie ma go w katalogach dzieł mistrzów malarstwa, ale w innych źródłach może ? :mysl:

powodzenia.

Ps.
Jeszcze, może to być kopia fragmentu z jakiegoś dzieła, też może znajdziesz tę postać w jakimś znanym obrazie ?
warto przejrzeć co niektóre tego typu dzieła, (wiejskie pejzaże) itp.
Jak już odnajdziesz autora tego portretu to podaj nam krótką informację :)

takisobiektos:
Dziękuję za zainteresowanie i odpowiedź.
Zapomniałem,przez swoją niefrasobliwość dodać,że to :olej na płótnie,wym.50/30.
Nie twierdzę,że to malarstwo kogoś znanego.Nawet nie mówię,że obraz jest namalowany przez fachowca.
Faktycznie.Zdjęcie odbiega od rzeczywistości.
Na rosyjskim forum sygnaturę odczytano jako:Е. Микичук.
Osobiście patrząc doczytuję się E.Makowskij.(na zdjęciu tego nie widać ale przy "ostatniej kresce pionowej sygnatury" przeciągnięta jest kreska pod spodem w lewo.)
Przeglądnąłem "Sygnatury malarzy polskich" Lewickiego I wydanie.Tam nic podobnego nie znalazłem.Wiem,że II jest rozszerzone ale w bibliotece nie wypożyczają.
Kiedyś na jednym z forum ktoś wspominał,że ma obraz tego samego malarza.Kontakt się jednak urwał.Jedyny trop był taki,że oboje byliśmy ze Śląska.

Pozdrawiam

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona