Malarstwo - Teresa Kopańska
  Malarstwo Teresy Kopańskiej
forum malarskie
Forum malarskie
20 Wrzesień 2019 - 12:40:42 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:

Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 ... 21   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: marlena  (Przeczytany 66107 razy) Średnia ocena: 4
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
marlena
Stały bywalec
*
Aktywność:
0%

Nagrody
« Odpowiedz #40 : 30 Październik 2011 - 16:28:32 »

No niestety wyszło ciemno, obraz jest w rzeczywistości jaśniejszy, nie ma tytułu, obraz dla znajomej mamy, para wnucząt ale chłopca pominęłam bo w ogóle wychodził zaciemniony, niestety obraz już musiałam oddać a bardzo chciałam podzielić się nim na forum gdyż to mój pierwszy "poważny" portret dlatego byłam zmuszona zrobić zdjęcie w warunkach jakie były czyli w świetle już nie zabardzo dziennym.
Obraz wykonany pastelami suchymi na płótnie (około 100x80)
GAdS

Linki sponsorowane:

marlena
Stały bywalec
*
Aktywność:
0%

Nagrody
« Odpowiedz #41 : 04 Listopad 2011 - 08:32:53 »

"Skrzypce", płótno, 40x50, pastel sucha
Wiem, że nie jest dobrze, ta plama przy lewym górnym rogu skrzypiec mnie denerwuje, tyle razy zmieniałam zdanie odnośnie koloru tła, że płótno w końcu nie chciało przyjmować już kolejnej warstwy pasteli, ta struna jedna jest za bardzo podkreślona i książka trochę krzywo wyszła a resztę oceńcie sami.
Kropka
Bywalec
*
Aktywność:
0%

Nagrody
« Odpowiedz #42 : 04 Listopad 2011 - 09:27:23 »

Temat pracy bliski aktualnemu konkursowi usmiech
Może nie wrzucaj pracy tutaj tylko na konkurs? Może jeszcze można?

Ja na wszelki wypadek nie będę komentować.
Cebula
Stały bywalec
*
Aktywność:
0%

WWW Nagrody
« Odpowiedz #43 : 04 Listopad 2011 - 11:59:47 »

Pastel na płótnie? Ciekawa sprawa. Zawsze spotykałem się z opinią, że pastel powinien być trzymany za szybą, bo inaczej zaczyna się kruszyć, pylić i odpadać. Dlatego też robi się to na kartonach. Mam nadzieję, że nie będzie to poczytane za wścibskość jak zapytam jak obraz powstał? Wiem, że suche świetnie trzymają się na akrylu i kilka takich nawet popełniłem na zasadzie: podmalówka akrylowa, pastel, lakier, pastel i tak do efektu ostatecznego.

Komentarz wycięty. Wróci kiedy indziej.

Komentarz wraca:

Co do obrazu, to skrzypce nie siedzą w reszcie i widzę parę błędów geometrycznych. Niemniej jednak wzbudziłaś moją ogromną zazdrość uzyskanym nastrojem i świetlistością jaką uzyskałaś. Chciałbym go zobaczyć na żywo i pooglądać pod kątem. Bardzo lubię w pastelu to, że wywołuje tak zróżnicowane wrażenia w zależności od strony z jakiej się na niego spojrzy. Pamiętam genialną pracę znajomej, która trochę przerżnęła rysunek węglem i próbowała go ratować pożyczoną ode mnie białą pastelą. W efekcie końcowym uzyskiwało się różne wrażenia trójwymiarowości w zależności czy patrzyło się od góry, gdzie odbijały najwięcej światła, czy od boku, gdzie tego światła było najmniej. usmiech

Burak stroni od cebuli,
a cebula doń się czuli
teresa
Admin
*

Aktywność:
3%

WWW Nagrody
« Odpowiedz #44 : 04 Listopad 2011 - 14:58:27 »

marlenenko
pozwoliłam sobie wyciągnąć co się da  z Twojej pracy czyli z portreciku Zosi aby cokolwiek zobaczyć i skomentować.
trudno jest bowiem i nie dziw się, z takich fotek komentować i oceniać lub też radzić.
Twoje fotki są za bardzo ocieplone, przygaszone. Nie widać Twojej  pracy z technicznej strony tz. faktury pasteli,
trudno też rozpoznać prawdziwe barwy Twoich prac.

Wracając jednak do Twoich portrecików "Zosi", "Dziecko" i inne. Nie wiem dlaczego gubisz się w formacie malunku.
Portrety postaci wychodzą poza format, poucinane włosy. Wrażenie całości portretu jakby się nie mieścił w tle.
"Zosia" oczy pięknie czy wyszły -  żywe, natomiast myślę (lepiej by było zobaczyć fotkę Zosi)
wówczas można porównać czy uchwyciłaś podobieństwo a tak ocena, nie może być pełna.
Powiem jednak, że proporcje nosa są bardzo zakłócone. Fragment między nosem a ustami,
nos i  usteczka (zwrot - poszły zbyt w prawą stronę, kiedy kierunek buzi jest skierowany w lewą stronę) fatalnie wyszedł
(źle rozłożone światłocienie) i to jest powodem pogubienia proporcji.

By namalować dobrze portret, szczególnie zwracamy uwagę na światło i cień, od ich prawidłowego rozłożenia zależy czy portret jest udany czy nie.
Od światłocieni zależą; podobieństwo, charakter postaci. Nie wiem jeszcze dlaczego na czole jest ta wielka pomarańczowa plama ?
Mamy tu jeszcze intensywne światło padające na prawą stronę buzi Zosi, więc gdzie jest cień? gdzie powinien padać?
zauważ, przyjrzyj się uważnie, nie zachowując prawidłowego światła i cienia buzie wychodzą bez kontrastu,
który nadaje osobowość modela dorosłej postaci czy dziecka. Włosy tez bez charakterystycznego połyski, bez światła - no ale to już można pominąć.
Ogólnie mówiąc jeśli masz zamiar malować portrety skup się i postudiuj światłocienie,
światło, proporcje -  (format malowidła) wówczas kiedy to opanujesz to zapewne portrety będą na "medal" (tak to się mówi)
Te moje uwagi dotyczą wszystkich Twoich portretów, jak malowane pastelami tak też rysunku.
Powtarzasz te same błędy.  

Ps.
Cebula skomentował Twoją pracę "Skrzypce", więc udział tej pracy w konkursie jest wykluczony.

Cebula
Stały bywalec
*
Aktywność:
0%

WWW Nagrody
« Odpowiedz #45 : 04 Listopad 2011 - 18:02:13 »

W nadziei, że szybka edycja posta pozwoli uniknąć biednej Marlenie wziąć jednak udział w konkursie ogłaszam, że tak na prawdę nic na temat pracy Skrzypce nie powiedziałem (ustnie). Jeśli mam coś powiedzieć, to dopiero po ogłoszeniu wyników konkursu. usmiech

Burak stroni od cebuli,
a cebula doń się czuli
teresa
Admin
*

Aktywność:
3%

WWW Nagrody
« Odpowiedz #46 : 04 Listopad 2011 - 19:39:26 »

Cebula;
Komentarz wycięty. Wróci kiedy indziej.
komentarz był, i nic tego nie zmieni.
Cebula;
że tak na prawdę nic na temat pracy Skrzypce nie powiedziałem (ustnie)
ustnie nie,  ale pisemnie.
Jednak nie ma o czym dyskutować, niepotrzebnie Cebula skasowałeś.
ponieważ praca nie trafiła na konkurs a do galerii marlenki.
Moja uwaga (odpowiedź) dotyczyła postu Kropki.
Kropka;
Może nie wrzucaj pracy tutaj tylko na konkurs? Może jeszcze można?
Ja na wszelki wypadek nie będę komentować.

milczek
Cebula
Stały bywalec
*
Aktywność:
0%

WWW Nagrody
« Odpowiedz #47 : 04 Listopad 2011 - 21:44:37 »

Ja przepraszam, że tak drążę, ale w regulaminie konkursowym nic nie ma na temat. Zakaz komentowania prac dotyczy wątku konkursowego. usmiech

Burak stroni od cebuli,
a cebula doń się czuli
marlena
Stały bywalec
*
Aktywność:
0%

Nagrody
« Odpowiedz #48 : 05 Listopad 2011 - 11:25:41 »

nie ma się o co kłócić. I tak nie zamierzałam umieszczać tej pracy w konkursie. Na pierwszy rzut oka widać niedoskonałości. Wrzuciłam ją po to by może się dowiedzieć o innych błędach których nie widzę. Zresztą wszystkie moje prace są niedoskonałe, gdybym miała czekać aż wyjdzie mi coś ok to chyba ta galeria byłaby pusta. Przyznaję, że temat konkursu spodobał mi się i mnie trochę natchnął do stworzenia takiego temaciku ale to wszystko. Praca jest słaba i nie nadaje się na konkurs. I tyle.
Cebula - nie rozumiem Twokego pytania "Jak obraz powstawał?" Odpowiadam, że normalnie. Bez żadnego podkładu, prosto na płótnie. Szczerze mówiąc też nie przypuszczałam, że pastelami sychymi na płótnie tak dobrze się maluję i teraz maluję nimi tylko na płótnie i utrwalam trochę zwykłym lakierem do włosów. Zresztą na lakierze maluję się jeszcze lepiej, chodź na tym etapie trzeba już uważać bo gorzej się nanosi poprawki. A po za tym dziękuję Ci za zainteresowanie i miłe słowa. Pozdrawiam.
teresa
Admin
*

Aktywność:
3%

WWW Nagrody
« Odpowiedz #49 : 05 Listopad 2011 - 18:02:50 »

"Skrzypce" tematycznie piękna praca, wręcz romantyczna
z wykonaniem też nie jest najgorzej, jak na pastele to uważam, że sprawdziłaś się doskonale.
marlena;
Wiem, że nie jest dobrze, ta plama przy lewym górnym rogu skrzypiec mnie denerwuje, tyle razy zmieniałam zdanie odnośnie koloru tła,
Tło akurat jest moim zdaniem ok.
marlena;
Wrzuciłam ją po to by może się dowiedzieć o innych błędach których nie widzę. Zresztą wszystkie moje prace są niedoskonałe, gdybym miała czekać aż wyjdzie mi coś ok to chyba ta galeria byłaby pusta.
Nikt  nie jest doskonałym malarzem - artystą i u tych Wielkich znanych artystów spotyka się wiele błędów i niedociągnięć technicznych, praktycznych.

Otóż o jaka plamę chodzi to nie wiem, moim zdaniem zadałabym Ci pytanie zasadnicze co do wykonania "Skrzypiec"
Co to jest za pomarańczowy kształt - plama na tle wazonu z kwiatami ? Jak rozumiem, to chyba odbicie skrzypiec, czy tak?
Jeśli tak, to bardzo źle, błędnie potraktowałaś odbicie na wazonie. wygląda jak miniaturka skrzypek a
przecież odbicie w tej pracy winne być tylko kolorystycznym akcentem znajdowania się przedmiotu w połyskliwym wazonie i
kształt  - rozmiar tylko  fragment skrzypiec. Na fotce zaznaczyłam jako strzałkę nr. 3.
Strzałka nr. 2 dotyczy silniejszego koloru, mocniejszego podkreślenia przedmiotu poprzez cień.
Odnosi się do dwuwymiarowego wrażenia, do wydobycia kształtu, wyeksponowania przedmiotu.
Na Twojej fotce widać nieśmiałość, i brak odwagi położenia silniejszych kontrastów kolorystycznych.
Dotyczy to również strzałki nr. 4. Światło pada nieco wyżej, więc i serweta - tkanina powinna być nieco dołem zaciemniona,
daje to odbiór bardziej rzeczywisty, który też nadaje kształty przedmiotom w obrazie, podkreśla światłocienie w obrazie.
Strzałka nr. 1. to już raczej nie musi być błędem, bowiem na ścianę mogą padać różne cienie, nawet nie związane z całą kompozycją przedmiotów,
ponieważ możemy też widzieć na obrazie cienie domyślne, padające jakby zewnątrz scenki, którą przedstawia malowidło.

Ja natomiast podkreśliłam jasnym światłem, co wcale jak wyżej wspomniałam nie musi tak być w "Skrzypcach"
Wyczerpałam już swoje spostrzeżenia, a co do ogólnego komentarza, to powiem praca mi się bardzo podoba, pod względem tematycznym,
kolorystycznym i barwnym, światłem, wykonaniem - delikatnych kwiatów, ciepłem i romantycznością, udało Ci się, (moim zdaniem)
by praca była zauważona i by przy niej się zatrzymać, mimo iż mówisz o jakiś krzywiznach, różne jakieś tam krzywe linie w malarstwie nie są tak ważne,
jak cala kompozycja obrazu - przedmiotu, koloru, światłocieni. A to ci się udało,  prócz tych małych niedociągnięć głównie nr. 3.

Pozdrawiam i życzę Ci marlenko więcej wiary w siebie. usmiech tak

Strony: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 ... 21   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: