Malarstwo - Teresa Kopańska
  Malarstwo Teresy Kopańskiej
forum malarskie
Forum malarskie
29 Listopada 2022 - 17:57:40 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
 
   Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Chrząszcz  (Przeczytany 15040 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
adriannaa
Instruktor
*

Aktywność:
0%

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 649


Nagrody
« : 01 Grudnia 2010 - 18:03:39 »

Chrząszcz

Chrząszcz symbolizuje
Słońce, ogień; noc. mrok; śmierć; zmartwychwstanie, nieśmiertelność; płodność; dwupłciowość; konflikt wewnętrzny, związek przeciwstawnych sił: rycerza; wierność; małość, skromność.krótki opis:

 Chrząszcze to najliczniejszy rząd owadów zawierający ok. 40% znanych gatunków, m.in. ryjkowce. korniki, chrabąszcze. świetliki, biedronki, żuki; wśród setek tysięcy gatunków chrząszczy znajdują się największe i najokazalsze owady, niektóre z nich o błyszczących, metalicznych, barwnych pokrywach, efektownych wzorach i osobliwych kształtach.

Większość ma dwie pary skrzydeł: przednie, zrogowaciałe pokry wy ochronne, osłaniają błoniaste skrzydła tylne (używane do lotu) i odwłok.

 Skarabeusz, poświętnik w staroż. Egipcie — nieśmiertelność, zmartwychwstanie, bo nie tonie w powodzi nilowej, bo karmi się tym, co przemijające, co znajduje się w rozkładzie, przyczynia się więc do odrodzenia świata pod względem fizycznym i moralnym.

 Poświętnik czczony (Scarabaeus sacer). święty żuk żywiący się nawozem, formuje z niego kulę (spiżarnię dla osobników dorosłych i larw, bo samice składają w nią jaja) i toczy ją tyłem ze wschodu na zachód w miejsce, gdzie chce ją zakopać; kula stała się symbolem Słońca, a żuk — wschodu Słońca, samoodrodzającego się Słońca (gdyż uważano, że żuk rodzi się bez udziału samicy, sam z siebie, jak Słońce co dzień), cyklu słonecznego, rodzenia się, dnia i nocy, zasady wiecznego powrotu. Poświęcony był bogu wschodzącego Słońca, Chcpri, i Ptahowi. Wyobrażany na amuletach i pieczęciach z kamienia a. fajansu, opatrzonych pod spodem inskrypcjami, lub przedstawiany z rozpostartymi skrzydłami na sercu mumii (jak w grobowcu Tutanchamona) jako emblemat zmartwychwstania, nieśmiertelności. Słońca; amulet ten miał dobrze usposobić serce (tj. sumienie), aby na sądzie zmarłych, przy wadze, nie świadczyło przeciw nieboszczykowi.

 Skarabeusz u staroż. Żydów — ciemność. cień. mrok. gdyż toczy swą kulę na zachód, w krainę ciemności.

Skarabeusz w tradycji chrześcijańskiej — śmierć i zmartwychwstanie: kula nawozu to świat, doczesność, zepsucie, z którego powstaje chrząszczczłowiek do nowego życia. Sw. Ambroży nazywa Chrystusa Dobrym Skarabeuszem.

 Chrząszcz, w folklorze: zabity sprowadza niepożądane ulewy; przelatujący przez pokój wróży niespodziewane nowiny; chrobotanie kołatka wróży śmierć w domu; postawienie na nóżki przewróconego chrząszcza ma pomagać człowiekowi na ból zębów; dusza osoby zmarłej przybiera na krótko kształt chrząszcza, pszczoły a. motyla:
 chrząszcze są wrogami orłów, które na nie polują, a one, mszcząc się, wyrzucają orle jaja z gniazd a. wysysają orlątkom krew.

 Przysłowie
: Biedny chrabąszcz orłowi dokuczy (wg bajki Ezopa Krówka i orzeł). Biedronka — wschód Słońca; ogień.
 W folklorze: przynosi szczęście, gdy siada na człowieku, ale nieszczęście, gdy się ją próbuje zatrzymać a. zabija: wolno ją co najwyżej namawiać do odlotu, np. słowami: „Biedroneczko. leć do nieba, przynieś mi kawałek chleba!”
Chrząszcz — małość; człowiek mizerny, drobny, chudy. ..Biedny chrabąszczyk nogą rozdeptany cielesną mękę odczuwa tak samo jak konający olbrzym” .

Chrząszcz — noc. „Na rozkaz bladej Hekate nocny chrząszcz wybrzęczy chrapliwy nokturn” {Makbet 3.2 Szekspira, tł. J. Paszkowskiego).

 Chrząszcz — żałobna Psyche. ..Nie daj chrząszczowi (…) stać się twą żałobną Psyche” (Oda do melancholii Johna Keatsa).

Chrabąszcz — opancerzony wojownik. ..Mój ty rycerzu wąsaty w pancerzu!” (Do chrabąszcza l—3 Kazimierza Brodzińskiego).

 Chrząszcza komuś przez nos puszczać — dokuczać komuś żartami.

Chrząszcz w heraldyce: doczesne zgryzoty; skromność. Skarabeusz, w astrologii rządzi znakiem zodiaku Rak.

Chrząszcz w marzeniu sennym: osoba śpiącego.

Chrząszcz skarabeusz był symbolicznym motywem w biżuterii egipskiej

http://www.digitaldrumpro.ca/scarab-beetle-has-been-symbolic-motif-egyptian-jewelry

Skarabeusz


http://www.vismaya-maitreya.pl/kundalini_skarabeusz_cz7.html

Skarabeusz - Księga Symboli czyli Sennik

Bóstwo Starożytnego Egiptu znane pod nazwą Chepri było czczone pod postacią skarabeusza. Imię tego boga znaczy "ten, który się rozwija", "stający się". Egipcjanie wierzyli, że skarabeusze rodzą się z niczego.

Święty żuk toczący kulę kojarzył się starożytnym Egipcjanom z wędrówką Słońca na horyzoncie jako powtarzającym się dziełem stworzenia i odradzania po śmierci. Do dziś miniaturowy skarabeusz - obok monumentalnych piramid - jest wymownym symbolem krainy faraonów i niezbadanych zagadek doliny Nilu.

Jest uważany za symbol przynoszący szczęście i pomyślność.

Skarabeusz symbolizuje zdolność do przeżycia, adaptowania się i zmian. Równiez symbolizuje niesmiertelność. Może wyrażać lęki przed starzeniem się i śmiercią.

       martwa natura Georga Flegela
V .Hofman "Dziewczyna z chrząszczem"Piękno nie wymaga wyjaśnienia, co więcej, może wyjaśnić wiele rzeczy samo.Najpiękniejsze dzieło sztuki jest tym, co dociera do umysłu i serca, bez pomocy krytyków sztuki.

 Aleksiej Antonow
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2007, Simple Machines
Google - ostatnia wizyta 24 Listopada 2022 - 09:34:30