Malarstwo - Teresa Kopańska
  Malarstwo Teresy Kopańskiej
forum malarskie
Forum malarskie
14 Grudzień 2018 - 17:36:47 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:

Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Malarswo A. Gudańskiego  (Przeczytany 10243 razy) Średnia ocena: 0
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
know1126
Przyjaciel
*

Aktywność:
0%

Nagrody
« : 16 Październik 2010 - 10:39:40 »

Witam wszystkich.
 Mam takie pytanie, może niekoniecznie trzeba było nowy wątek zakładać,
i skończy sie na jednej odpowiedzi, ale dlatego jest w tym dziale /na kazdy temat/.

Jak w tytule - na allegro sie natknąłem jakis czas temu na prace pana Gudańskiego
i powiem szczerze, że mnie zaciekawiły; tak od strony estetycznej jak i stricte komercyjnej.

Moje pytanie brzmi - jak sie ma takie malarstwo do zasad panujących w tej sztuce,
kanonów czy innych takich? Pod jaką szkołe to można przypisać tak właściwie?

- I jeszcze pyt. całkiem warsztatowe -chodzi mi o jakieś wskazówki - jak malować,
 żeby efekty były podobne jak u tego pana - proste, ale efektywne (efekciarskie?) ?

Przykładowe prace

A.Gudański DMUCHAWCE

A.Gudański W PORCIE

A.Gudański KULA

// Krzysiek N, oł rajts riserft.
GAdS

Linki sponsorowane:

teresa
Admin
*

Aktywność:
10%

WWW Nagrody
« Odpowiedz #1 : 16 Październik 2010 - 13:18:55 »

Chyba wiem dlaczego Cię zainteresowało malarstwo A.Gudańskiego.
Sądzę iż chodzi Ci o zasady malarstwa, o które jest zazwyczaj mowa w malarstwie.
Zasady są zasadami a wizje twórcy to zupełnie co innego.  I tak jak w Twojej fotorelacji "Przystań"wspomniałam
teresa;
Jeśli nawet tak to wszystkie linie pionowe są nie do przyjęcia z punktu widzenia architektury a i z zasadami malarstwa, wszystko się wali,
chociaż przyznaję, że masz takie prawo widzenia i poprzez takie łamanie całego nadbrzeża praca może być w przekazie interesująca.

Każdy twórca jest sobie dyrektorem, może malować jak on sam widzi,
z tym iż aby osiągną miano artysty powinien być jego przekaz dzieła zgodny z kanonami sztuki (malarstwa)

"Kanon (sztuka) - zespół wzorców, reguł i metod wytwarzania obowiązujących w danym okresie w
odniesieniu do przedstawiania ludzkiej postaci, stylu architektonicznego, lub wszelkich form
artystycznych na określonym obszarze.
Pojęcie kanonu zawsze było ściśle powiązane z zagadnieniami proporcji, będąc wyrazem poglądów
estetycznych panujących w danym okresie rozwoju kultury. Przykładem jest kanon
architektoniczny, który był wyrazem poglądu, iż doskonałość formy w sztuce architektonicznej jest
uzależniona od matematycznego stosunku części danej kompozycji do jej całości."
w tym barwy, technika, kolor, światłocień, kompozycja, perspektywa,

Wracając do malarstwa A. Gudańskiego

Około 1909 - 10 roku, powstał kierunek zwany futuryzmem. Kierunek ten objął różne dziedziny sztuki w tym również malarstwo.
Futuryści w swoich dziełach dążyli do wyrażenia ruchu, ekspresji, ekspansji i szybkości oraz do zburzenia w sposób natychmiastowy wszystkich dotychczasowych tradycji. Można by było malarstwo Andrzeja Gudańskiego też podciągnąć do tego kierunku dlatego, że w jego twórczości spotykamy również tematycznie bliższe futurystom pejzaże, widoki wsi, miasta a w tym postacie. Nie wątpliwie Gudański jest artystą, jego malarstwo to przeważnie tematycznie związane jest z miastem.
Futuryści przed stu laty byli zafascynowani postępem cywilizacji i dynamizmem życia, koncentrowali swoją uwagę na zgiełku, ruchu i innych atrybutach wielkiej metropolii.
 W twórczości Gudańskiego spotykamy tę samą tematykę, ale odbiegającą trochę od kierunku z 1910 r, ponieważ w jego sztuce panuje odmienna wizja.Faktem jest tylko,że malarz związał się jakoby z historią miast co było charakterystyczną cechą futurystów. Jednak jego malarstwo jest fascynacją kolorów i barw. Kolorowe miasta, grupki dzieci na tle cukierkowych widoków koncentruje uwagę widza. Jego malarstwo nazwałabym nieco poetycko - bajkowe, pełne alegorii. Poprzez kolorystyczny nastrój w swoich pracach odczuwa się wrażenie iż malarz obsesyjnie pragnie wydostać (nas, człowieka, widza) z ciemności i wskazuje nam drogę ku źródłom jasności, światła. Tak chyba należy rozumieć malarstwo Gudańskiego. Maluje techniką olejną, przecudownie przez siebie opracowaną, poprzez
różnorodność miedium, szpachelkę wydobywa dynamizm, ruch. Tą techniką wspaniale zarysowuje migocące różnorodne kolory, które podkreślają kontury miast i zaludniające je sylwetki postaci. W jego malarstwie nie sposób jest rozróżnić to co jest poważne, a tym, co niepoważne, jego płótna są malowane w radosnym nastroju w klimacie kolorowych zarysów i plam. Widać jego fascynację kolorami w każdym jego obrazie. Jego styl malowania bardzo charakterystyczny dla sztuki wieku gdzie malarze faktyczne krajobrazy przetwarzali na płótno w realistyczne, szkolne, bajkowe, wesołe pełne ekspresji lanszafty.
W twórczości Andrzeja Gudańskiego tak jak w malarstwie futurystycznym tematyka obracała się wokół ruchu i wszelkich jego form. Jest odzwierciedleniem stanów plastycznych duszy artysty  w momencie, w którym tworzy. Młody artysta, naszego pokolenia, niewątpliwie duży talent i o dużej wrażliwości twórczej.
know1126
Przyjaciel
*

Aktywność:
0%

Nagrody
« Odpowiedz #2 : 16 Październik 2010 - 13:33:10 »

Dziękuje Tereso, wiedziałem, że mogę liczyć na fachową odpowiedź  kwiat , właśnie o takie wytłumaczenie mi chodziło.

Tak, właśnie z powodu zasad malarskich mnie to między innymi zainteresowało, aczkolwiek również z powodów komercyjnych;) A.Gudański ma całkiem całkiem niezły ruch na allegro  oczko
No i bardzo mi sie podoba większość jego prac. Jeżeli rozłożyć je na czynniki pierwsze, że tak powiem - to niby nie ma w nich nic szczególnego: jakieś plamy, pociągniecia szpachelką, kolory prosto z tuby - jak to sie mówi, nie kształtne postaci, domi, krzywe okiennice... ale patrząc na całość - każda praca niemal robi bardzo fajne i ciekawe wrażenie, po prostu może sie podobać. Sam popróbuje coś podobnego stworzyć, zobaczymy czy mi wyjdzie mysl

dzięki raz jeszcze ;))

// Krzysiek N, oł rajts riserft.
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: