Malarstwo - Teresa Kopańska
  Malarstwo Teresy Kopańskiej
forum malarskie
Forum malarskie
31 Sierpień 2014 - 11:31:43 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Regulamin / "Tworzymy razem" 2014./
Od marca br. będziemy mogli się popisać swoim talentem na "Tworzymy razem"

Malujemy "Śpiącą kobietę z kotem"- WŁADYSŁAWA ŚLEWIŃSKIEGO w "Tworzymy razem"
Prace zgłaszamy do dnia 26.09.2014r. tj. (Piątek)

Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Pieter Bruegel - Pejzaż zimowy z łyzwiarzami i pułapką na ptaki.  (Przeczytany 13632 razy) Średnia ocena: 0
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
bialogardzki-picasso97
Nowicjusz
*

Aktywność:
0%

Nagrody
« : 27 Wrzesień 2010 - 18:08:51 »

Strasznie proszę o pomoc  w opisie dzieła Bruegel'a Pejzaż zimowy z łyzwiarzami i pułapką na ptaki!  beczy Wiem podstawowe informacje, ale reszte i interpretacje już nie !
P.S. Wysyłam link, po strona imageshark (ta z żabką ), nie chce się odpalić i wysyłam link z zdjęciem ! usmiechusmiechusmiech

http://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/obrazy/pejzaz_zimowy_pulapka_orginal.jpg

GAdS

Linki sponsorowane:

Zachary
Instruktor
*

Aktywność:
0%

Nagrody
« Odpowiedz #1 : 29 Wrzesień 2010 - 15:00:00 »

mieliśmy na zajęciach analize tego obrazu kiedyś  mysl

Dubito Ergo Cogito....
adriannaa
Instruktor
*

Aktywność:
0%

Nagrody
« Odpowiedz #2 : 10 Listopad 2010 - 13:36:16 »

Pejzaż zimowy z łyżwiarzami i pułapką na ptaki, znany dobrze już w XVII wieku, stał się wzorem dla innych holenderskich malarzy zimowych krajobrazów. Na podstawie niektórych dzieł Pietera II Breughla interpretatorzy doszli do przekonania, że był on przede wszystkim „nauczycielem ludu”. Dlatego też doszukują się w każdym jego obrazie przesłania dydaktycznego, widząc w jego dziełach traktat moralizatorski. W przypadku Pejzażu zimowego z łyżwiarzami i pułapką na ptaki, przedstawiającego zaśnieżoną wioskę nad skutą lodem rzeczką i łyżwiarzy, Breughel wyraźnie zaznaczył funkcję starych drzwi, które za pociągnięciem sznura walą się na ziemię i zabijają niczego niepodejrzewającego ptaka, którego skusiła przynęta. Inne ptaki trzymają się z daleka. Być może Breughel, wprowadzając motyw pułapki, zamierzał przekazać jakiś głębszy sens który można interpretować jako przestrogę przed czyhającymi na nas w życiu niebezpieczeństwami, wzmocnioną ukazaniem z jednej strony beztroskiej zabawy na kruchym lodzie, a z drugiej – zdradliwej pułapki, która niewinnemu, szukającemu pokarmu ptaszkowi grozi śmiercią. Tę interpretację potwierdza jednoznaczny podpis pod sztychem „Jazda na łyżwach przy bramie św. Jorisa w Antwerpii”, wykonanym przez Fransa Huysa na podstawie rysunku Pietera I Bruegla. Sens tytułu ‒ Pułapki ludzkiego życia ‒ podkreśla także umieszczony pod sztychem wiersz. Według większości interpretatorów lekkomyślność ptaka należy rozpatrywać w połączeniu z beztroską łyżwiarzy. Przecież nieprzypadkowo dwa ptaki siedzące na krzaku na pierwszym planie i ten w prawym górnym rogu nie są mniejsze od łyżwiarzy; to niewątpliwie apel o rozwagę. Na ślizgawce trwa zabawa, a tymczasem za sprawą drzwi przerobionych na śmiertelną pułapkę ptakom grozi niebezpieczeństwo. Ponieważ kilka ptaków wielkością nie ustępuje postaciom ludzkim, nie może to być zwykły pejzaż zimowy, ale przede wszystkim ostrzeżenie: miejcie się wszyscy na baczności, niebezpieczeństwo czai się wszędzie. Zimowy nastrój w odcieniach ciemnego brązu, bieli i szarości, z akcentami żywej czerwieni w strojach łyżwiarzy podkreśla delikatny, mroźny błękit nieba. Swoją świeżością i spontanicznością obraz sugestywnie przemawia do wyobraźni.

"Ludzie słabi, ludzie bezradni
Odstający w tłumie łyżwiarzy
Piruetem na mroźnej zapadni
Ocalają barwy swych twarzy
Niewidoczni, nieważni, niezgrabni. (...)

Zgrzyta łyżwa, trzeszczy przyszła kra...
Życie trwa."

źródło:
http://muzeum.narodowe.gda.pl/sibiu/index.php?prev_page_id=wystawa&page_id=catalogue_item&item_id=8

Z jednej strony obraz ten przestrzegał  przed czyhającymi na człowieka pułapkami i głosił marność ziemskiego życia, ale jednocześnie dzięki bogactwu wizualnemu pokazywał jego powaby i uroki.
Czy możemy powiedzieć w takim razie ,ze autor opisywał  codzienność?

Sporty zimowe.
http://arthistery.blogspot.com/2010/10/brueghel-i-sporty-zimowe.html

Piękno nie wymaga wyjaśnienia, co więcej, może wyjaśnić wiele rzeczy samo.Najpiękniejsze dzieło sztuki jest tym, co dociera do umysłu i serca, bez pomocy krytyków sztuki.

Aleksiej Antonow
teresa
Admin
*

Aktywność:
9%

WWW Nagrody
« Odpowiedz #3 : 10 Listopad 2010 - 14:54:55 »

Bruegel's Painter

Jak przypuszczają znawcy sztuki, jest to jego autoportret z  1565 r.
adriannaa
Instruktor
*

Aktywność:
0%

Nagrody
« Odpowiedz #4 : 10 Listopad 2010 - 18:25:04 »

Mam jeszcze jedno takie drobne spostrzeżenie ,spójrzcie na drzewo w pobliżu pułapki na ptaki ,czy nie przypomina ono diabelskiego młyna i zaraz nasuwa mi  się myśl....fortuna kołem się toczy: temu tyłem, a temu zajrzy w oczy , fortuna kołem się toczy: kto na spodzie, tego tłoczy ,fortuna zawżdy na kole się toczy, a z tym na zdradzie, z kim najpiękniej w oczy , kto wie, jak fortuna koła swe potoczy (W każdej chwili może nastąpić nagła odmiana losu). mysl

ŚLIZGAWKA
(ilustracja słowna do obrazu Pietera Bruegela Krajobraz zimowy z pułapką na ptaki)

Zwłaszcza gdyś zachwycony,
na poślizg bądź uczulony.

Na dumnych pułapka czyha,
powodem upadku jest pycha.

Lecz trzeba się czasem przewrócić,
tak człowiek pokory się uczy.

Gdy się nad krawędź przerębli potoczy,
później szeroko otwarte ma oczy.

-zabawa na lodzie metaforą życia ludzkiego, niepewnego, niestałego .

Piękno nie wymaga wyjaśnienia, co więcej, może wyjaśnić wiele rzeczy samo.Najpiękniejsze dzieło sztuki jest tym, co dociera do umysłu i serca, bez pomocy krytyków sztuki.

Aleksiej Antonow
adriannaa
Instruktor
*

Aktywność:
0%

Nagrody
« Odpowiedz #5 : 11 Listopad 2010 - 21:13:02 »

Tak przypuszczałam ,ze po takim czasie już sobie poradziłeś ,ale zaciekawił mnie ten obraz prywatnie i wart był opisania i tutaj. gratuluje 6  okok

Aleksiej Antonow
Beadom
Tubylec
*

Aktywność:
0%

Nagrody
« Odpowiedz #6 : 20 Listopad 2010 - 14:19:50 »

Znanych jest aż 127 kopi tego płótna. Jedne lepsze drugie gorsze, większość pochodzi z pierwszej połowy XVII wieku. Marlier(1969) sporządził listę kopi i wersji dzieła.Pięć z nich jest podpisanych i opatrzonych datą: w Kunsthistorisches Museum w Wiedniu(1601), w prywatnej kolekcji w Londynie (1603), w zbiorach barona Coppee w Brukseli (1626), w kolekcji Brukenthala w  Sibu (1631) oraz na brukselskim rynku sztuki (1926)

Obraz Bruegel'a pomimo, że opatrzony jest datą 1631 nosi cechy charakterystyczne dla pierwszej dekady XVII w i jest swiadectwem owej epoki.

Pejzaż zimowy z łyżwiarzami i półapką na ptaki
Olej na płótnie, wys.38,6 cm,szer. 56,3 cm
Sygnowany i datowany w lewym dolnym rogu: P. Breughel 1631
własność :Brukenthal National Museum, Sibu

Dzieło można obecnie (do końca 2010r) podziwiać w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Zachęcam gorąco, zdjęcia nie są wstanie oddać jego wspaniałosci  tak
Obraz prezentowany jest w szklanej gablocie stąd te refleksy na fotkach  oczko lepiej nie dałam rady... bezradny

teresa
Admin
*

Aktywność:
9%

WWW Nagrody
« Odpowiedz #7 : 20 Listopad 2010 - 15:03:26 »

Wspaniały post Beadom, dużo wyjaśnia i informuje.
takie informacje są niezbędne dla naszej wiedzy o "Historii sztuki" w tym przypadku malarstwa.
 usmiech
adriannaa
Instruktor
*

Aktywność:
0%

Nagrody
« Odpowiedz #8 : 20 Listopad 2010 - 15:09:01 »

Aż ,szkoda ,ze tak daleko ,ale ci zazdroszczę ,ze miałaś taka okazje  zobaczyć na żywo ,dziękuje ci ,ze zechciałaś się podzielić  tymi informacjami i zdecydowanie b. dobrymi foto. okok

Aleksiej Antonow
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: