Malarstwo - Teresa Kopańska
  Malarstwo Teresy Kopańskiej
forum malarskie
Forum malarskie
24 Październik 2017 - 01:15:37 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:

Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Painter - własny zestaw pędzli  (Przeczytany 3145 razy) Średnia ocena: 0
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
sert
Gość
« : 20 Grudzień 2009 - 14:23:13 »

Kolejny tutorial mający ułatwić życie wszystkim początkującym miłośnikom cyfrowego malowania usmiech
Painter, jako program mocno zaawansowany, stawia do dyspozycji całą masę pędzli.
Z jednej strony to dobrze, jednak każdorazowe wyszukiwanie tych ulubionych,
którymi najfajniej nam się maluje może stać się nieco uciążliwe. Co zrobić,
aby przy każdej nowej pracy nie "przekopywać" wszystkich pędzli w poszukiwaniu tego jedynego lub kilku ulubionych.
Zakładam, że macie już takowe. Jest oczywiście na to rada, program umożliwia zbudowanie własnych zestawów będących zawsze "pod ręką".

Zaczynamy więc.
Po wgraniu programu i rozpoczęciu nowej pracy, z prawej strony u góry znajduje się okno wyboru zarówno kategorii pędzla jak i
jego rodzaju (podkategorii). Zaznaczyłem je czerwoną ramką. Jeśli go nie ma, wówczas z menu obok należy wybrać opcję
"Show Brush Selector Bar" a z pewnością się pojawi. Teraz na ekranie aktywna jest opcja "Hide Brush Selector Bar" bo okno już jest.
Ta opcja działa zamiennie.

Kolejnym krokiem jest wybór kategorii pędzla - olej, farby wodne, pastele, pastele olejne, ołowek....
Jak widzicie jest tego trochę. Na potrzeby tego tutorialu wybrałem zestaw "Artists Olis".

Teraz z kolei z tej kategorii wybieramy konkretny pędzel. Ikonka obok pozwala na rozwinięcie całej listy narzędzi,
mieszczących się właśnie w "Artists Oils" Też jest ich dużo. Cały czas zakładam, że macie już swoje ulubione i wiecie gdzie ich szukać.

Kiedy mamy już wybraną kategorię i pędzel z niej, "chwytamy" myszką ikonkę pędzla i
przeciągamy ją na obszar roboczy programu. Tworzy się nowe okno i to jest właśnie ten nasz nowy zestaw a właściwie jego początki.

Znów wybieramy rodzaj pędzla i znów przeciągamy go na obszar roboczy, tym razem upuszczając go w nowo powstałym oknie.
Możemy w ten sposób zbudować zestaw składający się z dowolnej liczby pędzli. Najlepiej jednak umieścić w nim te,
które są dla nas najbardziej użyteczne. Zestaw jak widać nieco się rozrósł.

Jednak nasz nowo powstały "słoiczek" z pędzelkami ma dziwną nazwę - "Custom". W zwiazku z tym,
że takich zestawów możemy stworzyć ile dusza zapragnie, nie chcemy aby nazywały się Custom_1, Custom_2 itd,
lecz miały nazwę adekwatną do rodzaju narzędzia.

Uruchamiamy więc opcję pokazaną na ilustracji poniżej..

.i w oknach, które się pojawią zmieniamy nazwę. Najpierw w oknie "Custom Palette Organizer"
zaznaczamy zestaw zawierający nazwę "Custom" a potem opcja "Rename" (Zmień nazwę). Pojawi się okienko,
gdzie wpisujemy własną nazwę zestawu. Ten przed chwilą stworzony, nazwałem "Olejne_Artystyczne"
Potem już tylko zatwierdzamy i gotowe.

Jak już wspomniałem, takich zestawów możemy tworzyć wiele. Do wyboru do koloru,
w zależności od upodobań i aktualnych zastosowań. Poza tym, jeden zestaw może zawierać pędzle z różnych ich kategorii.
Nie ma ograniczeń. Każdy zestaw może zostać w dowolnej chwili zamknięty jednak program już go pamięta,
nie trzeba go jakoś specjalnie zapisywać. Zestawy dostępne są zawsze i w każdej chwili z opcji
"Wndow > Custom_Palette" i tam wyświetlą nam się nazwy wszystkich stworzonych zestawów.
Wystarczy tylko zaznaczyć a pojawi się na ekranie.

No i to by było wszystko. Gdybyście mieli jakieś pytania - z przyjemnością odpowiem.
GAdS

Linki sponsorowane:

teresa
Admin
*

Aktywność:
3%

WWW Nagrody
« Odpowiedz #1 : 20 Grudzień 2009 - 18:39:38 »

Gdzieś robię jakiś błąd, pomimo, że trzymam się Twoich wskazówek.
Program nie zapamiętuje mi zestawu pędzli, które wybrałam. po prostu potem nie odnajduje ich. bezradny
sert
Gość
« Odpowiedz #2 : 20 Grudzień 2009 - 19:07:49 »

Jeśli zamknęłaś stworzony przez siebie zestaw (czerwony kwadracik w prawym górnym rogu okienka), to ponownie możesz go aktywować z menu jak na poniższym ekranie. Czerwonym tłem zaznaczone są nazwy zestawów jakie został stworzone. Mogą to być nazwy nadane przez Ciebie lub "Custom" jeśli nie nadawałaś własnych. Wystarczy zaznaczyć nazwę a zestaw ponownie pojawi się na ekranie.
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: