Słowik

(1/1)

teresa:
SŁOWIKSŁOWIK - symbol;  anielskość, marzenie, miłość, słodycz, natchnienie, szczególnie muzyka i śpiew.
Słowik jest symbolem nieprzebranego bogactwa, (obszarów ciała i obszarów ducha)
Jest to majowy śpiewak, którego poprzez jego głos związano z miłością.
Słowik w powszechnym mniemaniu jest symbolem miłości.
Jego śpiew jest wyrazem zakochanych. Możemy usłyszeć w świetle księżyca, najpiękniejsze trele jakie słowik wydobywa ze swojego gardła. Jego głos człowiek przypisał jako związek z księżycem. Czy tak jest? to chyba żaden, ponieważ słowiki w okresie godów śpiewają co sił, nie zwracając  uwagi na romantyczną poświatę i że jest to noc księżycowa. Wyrazisty koncert słowiczy można usłyszeć też i w dzień. Związek księżyca ze słowikiem dostrzegają chyba tylko ci, którym, wedle słów piosenki, „słowiki spać nie dają”, czyli zakochani. Słowik zaskarbił sobie opinię nocnego śpiewaka. Najintensywniej śpiewa w mroku w gąszczu krzewów w majowe wieczory. 


Mówi się;  jeżeli ujrzysz go, to masz szczęście w miłości małżeńskiej.
Ptak ten najczęściej występuje w sztuce poezji i bajek, przykładowo, w Romeo i Julii - Szekspira. "Spóźniony słowik"- Juliana Tuwima, a także w baśniach Andersena jako; słowik cesarza.
Często jest motywem użytkowym, (wzornictwo), (plakat), graficznym, (ilustracja), a także artyści, twórcy ludowi wykonują na jedwabiu obrazy z motywem słowika, czyli słowik jest także natchnieniem artystów - malarzy. Chociaż nie spotkałam się z jakimś znanym malarzem by hołdował temu symbolowi. Raczej można się z tym symbolem słowika spotkać najczęściej w sztuce zdobniczej, np,  (ceramika), jak również w ozdobach ręcznie
formowanych i malowanych, w ilustracjach, najczęściej akwarelki.

akwarelka Doroty Heryd, "Skrzydlate-Łaciate”


jako symbol występuje w rzeźbiarstwie. np.rzeźba.

Nagroda Sopockiego Festiwalu Piosenki Bursztynowy Słowik.


Ten ptak to jako piękno głosy, jest symbolem zwiastuna wiosny.
Niepozorny, brązoworudy ptaszek i kto raz jego pieśń usłyszy, nie zapomni jej nigdy.
Człowiek nazwał go królem naszych ptaków śpiewających i nadał mu symbol zakochanych.
Kto jeszcze coś ciekawego napisze o tym ptaku,  jako symbol ?
A może jakaś natchniona praca powstała z motywem słowika ?
 
 :)

echium:
Słowik     w poezji rzymskiej, a później renesansowej i barokowej nazywany był imieniem mitycznej Filomeli, która zabiwszy syna Itysa, opłakiwała gowzywając jego imienia. Słowik był nie tylko symblem tęsknoty i bólu, ale też pięknego głosu i poezji, a poeci uważali się za uczniów. Poniważ słowiki uczą swoje pisklęta w gnieździe śpiewu, przypisywano im zdolności pedagogiczne. W medycynie ludowej mięso nocngo śpiewaka mało uwalniać od nadmiernej senności. Serca słowików miały zapewniać piękno głosów i talenty krasomówcze.
    Na Bliskim Wschodzie wysoko ceniono słowiki ze względu na słodki śpiew, który, podobnie jak w Europie, miał zapowiadać szczęscie. Słowik był bardzo czestym motywem w perskiej liryce miłosnej, gdzie sybolizował nieodzajemnioną miłość, dajacą natchnienie poecie
    W wierzeniach ludowych śpiew słowika uchodził za wołanie nieszcześliwej duszy czyścowej o pomoc lub zapowiedź bliskiej śmierci, w legendzie  chreścijańsiej symbolizował tęsknotę za rajem i królestwem niebieskim.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości