Malarstwo - Teresa Kopańska
  Malarstwo Teresy Kopańskiej
forum malarskie
Forum malarskie
24 Marzec 2019 - 07:51:35 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:

Strona główna   Pomoc Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Mury w muzeum raju  (Przeczytany 5384 razy) Średnia ocena: 0
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Stopa
Instruktor
*

Aktywność:
0%

WWW Nagrody
« : 03 Kwiecień 2009 - 22:03:52 »

Chciałem tutaj przedstawić wątek Jacka Kaczmarskiego, nie skupiając się oczywiście na nim, ale na jego kilkunastu piosenkach które w piękny i wdzięczny sposób stały się swoistymi interpretacjami dzieł wykwintnych malalrzy np.

Albrecht Dürer
Maksymilian Gierymski
Eduard Manet
Jacek Malczewski
Frans Hals

Zwykle czytając opisy obrazów lub samemu interpretując jakieś dzieła nie da się wyczytać czegoś co w tak zachwycający sposób mogło by oddać klimat. Oczywiscie są dokładnie i skrupulatnie napisane, ale nie mają tego przejęcia które Kaczmarski wyśpiewywał wywołując ciarki na grzbiecie i wzmagając chęc obejżenia tych dzieł nawet u ludzi którzy sztuką się nie interesują .

przykładowo "Karzeł" według obrazu Velasqueza o tym samym tytule

Tej księgi do końca już czytać nie muszę
Choć większa ode mnie i ledwo w połowie
Ogromne oburącz przewracam arkusze -
Ostatnią stronicę bez trudu dopowiem.

By przyszłość dokładnie przewidzieć, wystarczy
Znad kart podnieść wzrok i popatrzeć wam w twarze.
Nic dla was nie musi oznaczać mój starczy
Wzrok z twarzy od dziecka zmarszczonej - Jam karzeł.

Gnom zły i złośliwy, świat widzę ponuro,
Bom czarno ubrany, wzrost - pożal się Boże!
Ja czytać nie muszę - ja czuję to skórą,
Co dziś źle się toczy - potoczy się gorzej!

Nie mnie korzyść z waszych uczt, rzezi i bojów.
Najwyżej sos chlapnie lub krew po stronicy.
Mrowiska pól i bitew i dworskich pokojów
Za pokarm spokojnej posłużą źrenicy.

Tej księgi do końca już czytać nie muszę.
Zginiemy, a nasze pałace się zwalą.
Dojrzyjcie wśród cieni skarlałą mą duszę -
Jak mnie niepozornych nie żegna się z żalem.

Ale to są moje odczucia, podzieliłem się z wami. Polecam szczególnie płytę "muzeum"
W czasach gdy z wszystkich stron gazet wylewają się sztuczne cycki pani D. i innych rozgwiazd warto posłuchać ludzi którzy swoją sztuką popierają inną sztuke

"Każdy może tworzyć byle co i ma prawo być z tego zadowolonym, byle by nie był w swej pracy szczerym i znalazł kogoś, który równie kłamliwie będzie to podziwiał." Stanisław Ignacy Witkiewicz

I moja galeria http://www.tessart.pl/smf/index.php?topic=976.
GAdS

Linki sponsorowane:

Stopa
Instruktor
*

Aktywność:
0%

WWW Nagrody
« Odpowiedz #1 : 12 Kwiecień 2009 - 11:19:38 »

Nikogo nie zaintesował Kaczmarski  bezradny już nie bede watkow otwieral milczek rotfl

"Każdy może tworzyć byle co i ma prawo być z tego zadowolonym, byle by nie był w swej pracy szczerym i znalazł kogoś, który równie kłamliwie będzie to podziwiał." Stanisław Ignacy Witkiewicz

Feen
Gość
« Odpowiedz #2 : 12 Kwiecień 2009 - 11:24:09 »

Ja nie lubię ani muzyki ,ani rozpolitykowanych ,nerwowych tekstów Kaczmarskiego i nie rozumiem Jego fenomenu bezradny
Zupelnie nie moja bajka.
Oldmalarz
Gość
« Odpowiedz #3 : 12 Kwiecień 2009 - 11:47:55 »

Feen aby zrozumiec Kaczmarskiego tudzeż inne przesłania polityczne innych nalezy zdac sobie sprawe i siegnac do korzeni tego wszystkiego

proponowałbym film wspaniały zreszta i na czasi "katyń" ..gdzie jest pokazane jak bolszewik razem z hitlerowcem wymordowali prrawie cała polska inteligencje  .a po wojnie NKWD dokonczyło reszte....i postawiło na ogołoconej ziemi ciemnego "buraka" co do 5 nie umiał zliczy,c abył posluszny czerwonemu dwulicowemu "komuchowi" zza wschodniej granicy..
i to przeciw nim iich "buraczanym rzadom" kaczmarski i jemu podobni w swych piesniach głosili sprzeciw i pogarde

mury i obława to  dla mnie hymny...!!
Stopa
Instruktor
*

Aktywność:
0%

WWW Nagrody
« Odpowiedz #4 : 12 Kwiecień 2009 - 11:55:35 »

A jak inaczej śpiewak o tak strasznych rzeczach jak nie nerwowo. Nie tylko takie miał piosenki zresztą, wiele chulacznych spokojnych rozumnych. I każdej towarzysz zaduma to jest piękne. A polityczne ?poprostu śpiewał o tym co się wokół dzieje czasami w nawiązaniu do wcześniejszych czasów ale zawsze uderzał "czerowne prosie"

galandir
Forumaniak
*

Aktywność:
0%

WWW Nagrody
« Odpowiedz #5 : 13 Kwiecień 2009 - 00:50:45 »

Kaczmarski swego czasu nazywany bardem Solidarności... hmmmm.... nazbyt duże zaslugi sie mu przypisuje i trzeba zauważyć ze sam kategorycznie sie wzbraniał od upolitycznienia jego dzialaności, nawet do tego stopnia ze n ajkaiś czas skłócony z Solidarnością był. Mile jest to że śpiewał dla innych kojąc serca w trudnych czasach. niemiłe ze  pokonał go twór wielkości mikroskopijnej.  kiedyś lubiłem teraz tez lubie ale nie słucham. wybrałem droge poszukiwań i nie warto sie zamykac na jeden nurt, jednego  twórce, jeden gatunek.

Ogniste anioły upadły wśród huku potężnych grzmotów. A ognie piekielne płonęły wokół
Stopa
Instruktor
*

Aktywność:
0%

WWW Nagrody
« Odpowiedz #6 : 13 Kwiecień 2009 - 09:09:27 »

A ja się nie zamykam, chciałem go tylko przedstawić ponieważ pięknie przedstawia obrazy w swoich pieśniach.

galandir
Forumaniak
*

Aktywność:
0%

WWW Nagrody
« Odpowiedz #7 : 13 Kwiecień 2009 - 17:07:25 »

nie pisalem ze sie zamykasz Stopa, to byl ogolnik ;). rozumiem w tej sytuacji twoj awatar ;)

Ogniste anioły upadły wśród huku potężnych grzmotów. A ognie piekielne płonęły wokół
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: