Forum malarskie

Cafe => Na prawie każdy temat => Wątek zaczęty przez: Briksja 23 Marca 2009 - 21:03:31Tytuł: Inspiracje literackie w malarstwie
Wiadomość wysłana przez: Briksja 23 Marca 2009 - 21:03:31
Witam ponownie :) Wybaczcie, że po tak długiej nieobecności przychodzę tylko po to, żeby was prosić o pomoc - ale jednak mam problem. Napiszę prosto z mostu: za ponad miesiąc mam maturę i jako prezentację ustną wybrałam sobie temat: "W jaki sposób literatura inspiruje twórców arcydzieł plastycznych? Przedstaw problem na przełomie dziejów".
Nie odbierzcie proszę tego jako "zróbcie to za mnie, bo mi się nie chce", bo tak nie jest, ale ten temat jest dość ciężki, a ja bym chciała naprawdę go wyczerpać i nie podawać się tylko na "kilka" przykładów, które aktualnie mam (tj. dość sporo o tej tematyce od XVIII wieku do XX głównie Polska - np. Wyspiański, Malczewski). Ciężko mi znaleźć cokolwiek na ten temat przed tym okresem, a podawanie się na miniatury i ilustracje nie bardzo mnie cieszy, gdyż jest to robione bardziej z potrzeby upiększenia książki, a nie z samej inspiracji dziełem.

Już wiem, że jakie pierwsi Chińczycy szukali związków pomiędzy tymi sztukami, ale niestety ciężko o jakieś konkretne informacje. Oczywiście podam się na Biblię i Mitologię, ale brakuje mi czegoś. Dlatego moje pytanie brzmi: czy znacie jakichś twórców, którzy inspirowali się literaturą w czasach średniowiecza (choć tutaj sztuka opierała się bardziej na inspiracji boskiej), renesansu, baroku, klasycyzmu? Nawet w starożytności i pozostałych epokach, za każdą informację będę wdzięczna. Lub czy znacie jakieś tytuły powiązane z tym tematem?
Z góry dziękuję wam za pomoc :)