Forum malarskie

Dział techniczny => Akryle => Wątek zaczęty przez: teresa 28 Czerwca 2008 - 08:35:16



Tytuł: Wiecej o akrylach (na życzenie Sisi)
Wiadomość wysłana przez: teresa 28 Czerwca 2008 - 08:35:16
 W temacie o akrylach już ogólnie pisałam, ale trochę szerzej nakreślę obraz pracy akrylami.
Otóż jak Sisi obrał sobie tę technikę malowania i zachwycił się tymi farbami, to (ku jego woli), chciałby więcej wiedzieć jak nimi malować i jak najlepiej uzyskać swoje wymarzone efekty. I tak Sisi farba akrylowa to doskonały wybór dla malarzy lubiących malować obrazy szybko i ekspresyjnie. Farby te schną bardzo szybko i dają powłokę wysokiej szklistości. Są  odporne na warunki atmosferyczne,  nie ulegają degradacji pod wpływem światła, dzięki czemu powłoka nie ulega kredowaniu. Powłoka obrazu nie żółknie. Posiada wysoki połysk, który utrzymuje się przez bardzo długi czas eksploatacji.
Do niedawna to farby olejne były domeną dla malarzy, ale współczesne farby akrylowe odznaczają się podobnymi cechami, Dziś akryle cieszą się bardzo dobrą opinią i zaspokoją oczekiwania najbardziej wymagających malarzy. Malując akrylami mamy dużą swobodę działania na obrazie i stosowania różnych technik, jak "ugniatanie"- technika stosowana także w malarstwie olejnym, polegająca na nakładaniu farby grubą, wypukłą warstwą przy pomocy pędzla lub szpachli.( i jak mi wiadomo o to Ci chodzi  Sisi)
Technika ta służy do zaakcentowania efektów światła. Malarze (często)"impresjoniści"  impastem pokrywają większe partie obrazu by uzyskać mocno urozmaiconą fakturę. Kiedy to nakładamy impast na całą powierzchnię obrazu lub też w dużych jego partiach uzyskujemy  szorstką, podobną do  rzeźby fakturę.Nazywamy to "pastosem"
Akryle możemy również wykorzystywać i ( nadają się doskonale ) w technice zwanej "collage"(kolaż). Praca ta polega na formowaniu kompozycji z różnych materiałów i tworzyw, tz. (gazety, tkaniny, skóra, fotografia) i różne przedmioty, które używamy na co dzień. Naklejamy je na płótno, deskę , karton, lub papier i łączymy z akrylami (z różnymi technikami plastycznymi) , nadają się też do tego gwasze. (dla ciekawostki jako pierwszy, który użył tej techniki "kolażu" by Duman Morais - Francuz).
Akrylami łatwo można  uzyskać wszelkie efekty, od wrażenia przenikania kolorów po efekty przestrzenne. Dają łatwość jakby rzeźbienia farbą na obrazie. Malowanie farbami akrylowymi  umożliwia pełne mieszanie kolorów i dokonywanie retuszy.
Impastem malując, możemy się również  posłużyć piaskiem. Obrazy impastowe są wyczuwalne dotykiem struktury - tworzę z piasku wymieszanym z farbą akrylową  szorstkość ich wykonania i nadają strukturze załamania świetlne.
Do farb akrylowych możesz używać tych samych pędzli co do farb olejnych, chociaż mniejsze pędzle powinny być z włosia miękkiego (zbyt twarde, są za mało elastyczna) ze względu na większą płynność (wodne) farb . Podkładem przy malowaniu akrylami może być (jak zapewne wiesz) papier, tektura, tworzywo sztuczne, drewno i płótno. Kiedy to malujemy na drewnie i płótnie wymagane jest wcześniejsze zagruntowanie powierzchni. Malując akrylami bardzo ważna jest dbałość o pędzle. Po zaschnięciu (schną bardzo szybko) farba nie rozpuści się w wodzie. Kiedy jesteś w trakcie malowania, pędzle najlepiej trzymać w pojemniku z wodą a po skończeniu umyć wodą z mydłem.
W przeszłości trochę bawiłam się tymi farbami, rozpoznawałam ich zastosowanie nie tylko w obrazach, ale i w stosowaniu w innej dziedzinie malowania (malarstwo ścienne).
Dla przykładu zamieszczam Ci Sisi dwie prace (nie moje, bo ich już nie mam) ale innych zdolnych malarzy. Prace "kolażu" i prace "impastu" z piaskiem.

Pozdrawiam, może Ci trochę przybliżyłam wartości farb akrylowych i ich bliższe poznanie. :)

"Kompozycja z krzesłem" - kolaż/akryl
autor:Katarzyna Hańczuk.

(http://img47.imageshack.us/img47/7282/obrazy374494r600ss9.th.jpg) (http://img47.imageshack.us/my.php?image=obrazy374494r600ss9.jpg)

"Gorlickie Podcienia" - impast piasek/akryl/tektura
autor:Marek Pytko.

(http://img517.imageshack.us/img517/5154/540be4864ce53c79abde82dmb6.th.jpg) (http://img517.imageshack.us/my.php?image=540be4864ce53c79abde82dmb6.jpg)






Tytuł: Odp: Wiecej o akrylach (na życzenie Sisi)
Wiadomość wysłana przez: Joka 28 Czerwca 2008 - 16:42:31
To bardzo ciekawe co piszesz Tereso. Zaintrygowałaś mnie

Cytuj
Impastem malując, możemy się również  posłużyć piaskiem.

Masz na myśli taki zwykły piasek?  :mysl:


Tytuł: Odp: Wiecej o akrylach (na życzenie Sisi)
Wiadomość wysłana przez: Sisi 28 Czerwca 2008 - 16:57:00
Dziękuję Tereso :D to tak na wstępie
Bardzo ciekawy artykuł ( VanGob nadał by się na stronę poświęconą akrylom :D :P )


A teraz ja coś od siebie dodam :D

Wczoraj wypróbowałem akryl z mąką zwykła mąką i wodą bo bez niej to lipa totalna, zbyt gęste a tu chodzi o zwiększenie objętości …do mąki dodaje obojętnie jaki kolor bo to tylko na próbę Papka zmieniła kolor na lekko wypłowiały ale luz … Skutek uboczny to ,to że jest jak ciasto i dziwnie się to „rozsmarowuje” na płycie ale po wyschnięciu jest ok. na tą wypukłość nakładam już same farby po wyschnięciu wygląda jak by to była sama farba :D
To był sposób taki domowy na fakturę o wiem że można użyć gipsu… ( ale początkowo to miała ta masa być jako kolor ale mi się nie spodobała to pokryłem to farbą – a po za tym za dużo z tym roboty jak bym miał mieszać każdy kolor w ten sposób … )

Kolaż w Paryżu na jakiejś uliczce natrafiliśmy na chodnik straganów z:  okładkami komiksów , pudełkami  zapałek , płytami  no i obrazami jeden zaciekawił nas najbardziej był to obraz olejny ( piękny ) w pomarańczach i żółcieniach – tyle tylko pamiętam co na nim było , a w środku wtopiona w farbę była juta ( te worki kiedyś z tego były ) cudownie to wyglądało :D


Tytuł: Odp: Wiecej o akrylach (na życzenie Sisi)
Wiadomość wysłana przez: Jery 06 Listopada 2008 - 14:25:15
Sisi postudiuj sobie prace Potworowskiego on uwielbiał wklejać płótno w swoich obrazach.W większości akademii ludzie robią takie eksperymenty :).Co do mąki to bym sobie odpopuścił.możesz kupić  gęstą białąą farbę farbę lub specjalną akrylową mase do impastów albo szpachlówke akrylowa nawet i na tymm nakładać półprzezroczyście abo przezroczyście akrylowe kolory.Szpachlówke musisz najpierw pomalowac na biało przed pokolorowaniem.Musisz pamiętac, że spoiwo akrylowe może przyjąć ograniczoną iloć wypełniacza więc lepiej nie kombinuj z ta mąką bo osłabiasz gotową farbę.Farby akrylowe grubo położone bardzo długo schną mimo ,że na wierzchu tworzą błonke więc impast z samej farby białej będzie się wgniatał pod pędzlem długo.Możesz też kupiśc sobie jakieś dobre mleczko akrylowe .Są nawet w dużych butelkach i metodą prób i błędów mieszać to np z drobnymi trocinami ,pyłem marmurowym,piaskiem (nie morskim) pamiętając aby ta mieszanina miała dużo spoiwa.Namoczone w mleczku kawałki różnego płótna możesz śmiało przyklejać do innego płótna zwilżając je uprzednio aby obie rzeczy się skleiły solidnie.Akrylem wreszcie możesz m,alować na szarym płótnie przeklejonym rozrzedzonym 1 do 1 albo 1 do 2 wodą mleczkiem.Dobrym mleczkiem akrylowym jest Primal A33 Kremera kosztuje ok 30 zł za dużą butelkę jest bardzo elastyczne po wyschnięciu i przezroczyste (w płynie ma wygląd mleka po wyschnięciu jest przezroczyste).


Tytuł: Odp: Wiecej o akrylach (na życzenie Sisi)
Wiadomość wysłana przez: Sisi 07 Listopada 2008 - 21:41:17
co to jest to mleczko ?? jak byś był miły powiedz czy jest to w jakimś sklepie online (tylko nie allegro ) podczas wakacji zamówiłem tubkę pasty do impastu - poszła mi cała na pół obrazu... a cena jak na taką tubkę ok 15 zł to .... gęsta masa akrylowa to chyba to ? a szpachlówka to co ??

p.s.
Dzięki co do tego odniesienia do artysty :D


Tytuł: Odp: Wiecej o akrylach (na życzenie Sisi)
Wiadomość wysłana przez: Jery 08 Listopada 2008 - 16:02:52
Mleczko dostaniesz w takich bardziej specjalistycznych sklepach artystycznych jest produkc\ji firmy kremer  są też inne tańsze mleczka ale nie są one tak dobrze klejące jak to które polecam doraznie możez te ż użyć Uni gruntu ale raczej na twardszych podłożach.Mleczko akrylowe to po prostu spoiwo akrylowe lub tzw dyspersja akrylowa czyli cząsteczki żywicy akrylowej rozproszone w wodzie które to połączenie stanowi substancję wiążącą dla zmieszanych z nią pigmentów co w efekcie tworzy farbę akrylową.Szpachlówki akrylowe bez problemu dostaniesz w sklepie z artykułami remontowymi typu Castorama itp.Wybierz się tam  :)jest też dużo innych rzeczy które mogą Ci się przydać i są tańsze niż w sklepie dla Plastyków.Musisz pamiętać że artykuły dla Plastyków są często trwalsze niż te ze sklepu budowlanego, ale skład wielu farb akrylowych tam dostpnych jest na tyle dobry że możesz śmiało ich używać do własnego malowania.Farby Benjamin West (bardzo drogie ale świetne akryle ) i Flugger używane do wnętrz  sprawdzą się tez w malowaniu obrazów .We Fluggerze możesz wyprosić próbki niektórych kolorów :) niektóre z tych farb są gęstsze i bardziej wydajne niż tych artystycznych.
Szpachlówka to masa szpachlowa do wypełniania dziur ( Spoiwo akrylowe +wypełniacz) .Szukaj takiej akylowej i używaj jej na twardym podobraziu np. dykcie bo nie ręcze za jej elastyczność na płótnie np.


Tytuł: Odp: Wiecej o akrylach (na życzenie Sisi)
Wiadomość wysłana przez: Sisi 08 Listopada 2008 - 23:04:02
nie, ja pracuje głównie na płytach co pozwala mi na używanie czasami gipsu :)
a więc podsumowując mleczko jest spoiwem pigmentu w farbach akrylowych
jeśli sam bym się bawił w mieszanie i produkcje farb i zamiast pigmentu dodał bym trocin otrzymał bym masę o właściwościach podobnych do farb tylko nie zabarwiających ?


Tytuł: Odp: Wiecej o akrylach (na życzenie Sisi)
Wiadomość wysłana przez: Jery 08 Listopada 2008 - 23:11:41
Mleczko ma barwę mleka ale po odparowaniu wody czyli wyschnięciu staje sie bezbarwne,przezroczyste.takie jest spoiwo farby akrylowej (dyspersja akrylowa)

Trociny zmieszane z mleczkiem będą nim sklejone zachowując barwe trocin mozesz to potenm zabarwić farbą albo mleczkiem akrylowym podbarwionym pigmentami w proszku bądz płynie do barwienia farb róznego typu (też dostaniesz w sklepie typu Castorama itp.)


Tytuł: Odp: Wiecej o akrylach (na życzenie Sisi)
Wiadomość wysłana przez: Sisi 08 Listopada 2008 - 23:16:40
 a w skład farby (ogółem ) wchodzi : mleczko jako spoiwo i pigment tworzący kolor tak ? czy jest cos jeszcze ?
jeszcze jedno pytanie czy mleczka można użyć do zwiększenia objętości farby nie tracąc na barwie ?
P.S
Szpachlówkę stosuje się na zagruntowane już podobrazie czy gruntuje po szpachlówce ?


Tytuł: Odp: Wiecej o akrylach (na życzenie Sisi)
Wiadomość wysłana przez: Jery 08 Listopada 2008 - 23:54:31
Jak najbardziej,farba nie będzie tak siadać żwłaszcza na chłonnym podłożu ale po prawdzie bardziej ją rozrzedzisz niż obiektywnie zwiększysz objętość :) ja tajk zrobileem m,alując na płycie (dość chłonnej)

Zatosuj szpachlówkę na zagruntowane lub przetarte mleczkiem płótno lub płyte


Tytuł: Odp: Wiecej o akrylach (na życzenie Sisi)
Wiadomość wysłana przez: Kate 16 Listopada 2008 - 12:30:36
Witam,

Mam pytanie dotyczące odzyskiwania podobrazia.

Mianowicie nie każda z namalowanych przeze mnie prac spełnia moje oczekiwania. Wymyśliłam więc aby taki spaprany obraz malowany akrylami na płótnie zamalować zwykłą farba emulsyjną, taką do sufitów :oczko:

Farba taka wydaje mi sie że również jest akrylowa, stad nie widzę żadnych przeciwwskazań aby tak czynić. Póki co maluje się na tym dobrze, ale problem jest w tym że ja się ZWYCZAJNIE NIE ZNAM na takich technicznych sprawach.

Stąd moje pytanie do Was, czy taki obraz na takiej powierzchni, później jeszcze ewentualnie zawerniksowany wytrzyma próbę czasu?


Tytuł: Odp: Wiecej o akrylach (na życzenie Sisi)
Wiadomość wysłana przez: koma 16 Listopada 2008 - 12:37:28
A ja mam pytanie czy ktoś używal Modeling paste w akrylach?
I czy to sie nadaje do mieszania z farbami do techniki impasto?

takie pytania trudne zadaję, a co  ;))


Tytuł: Odp: Wiecej o akrylach (na życzenie Sisi)
Wiadomość wysłana przez: Sisi 16 Listopada 2008 - 12:46:49
http://merfarby.istore.pl/sklep,1052,,,03,,pl-pln,129019,0.html

tego możesz spokojnie używać i cena nie jest za droga ;)

http://www.maluje.pl/p/pl/3050808/medium+galeria+zel+teksturujacy+sredni+500ml.html
coś takiego istnieje też ale jak działa i czy grubsze warstwy nie popękają - nie wiem

różnica polega na tym iż pierwszy dodajesz to farb by zwiększyć objętość a drugi na podkład by potem go pomalować samą farbą ;)

a gdzie ty kupiłaś swoja pastę ? możesz ją jakoś pokazać na zdjęciu - nie wiem dokładnie co to jest



Kate – czyli jakbyś przemalowała obraz ( zagruntowane płótno  pomalowałaś farbami i znów zagruntowałaś by coś innego na tym samym płótnie namalować ?) też tak zrobiłem  lecz na desce jedynym problemem było to że nałożyłem za dużo farby i mi popękała ale zeszlifowałem to i pomalowałem jeszcze raz cieniutką warstwą i jak na razie jest ok. ale nie wiem czy np. po kilku latach  farba biała emulsyjna nie odejdzie od pierwszej warstwy obrazu – to jest możliwe ?


Tytuł: Odp: Wiecej o akrylach (na życzenie Sisi)
Wiadomość wysłana przez: koma 16 Listopada 2008 - 13:13:11
cytat: >>a gdzie ty kupiłaś swoja pastę ? możesz ją jakoś pokazać na zdjęciu - nie wiem dokładnie co to jest<<



Nie moge pokazać, bo guglałam i guglałam i niczego nie znalazłam, ale jest to "Modeling paste 1003" Talens Amsterdam, a kupiłam w Gdyni.
Pani w sklepie powiedziała "taaak, doda se pani do farbki i ziuuu". ale widzę że to ten typ medium, co sie nim po prostu formuje podłoże, a potem na tym maluje... Zatem eksperymenta mnie czekają, co mnie oczywiscie cieszy  :)
Czlowiek sie całe życie uczy, kurcze...
Pozdrawiam i dziękuję, bo naprowadziło mnie to na rozwiązanie tej zagadki, co ją trzymam w kasetce drugi miesiąc  bezczynnie :haha:


Tytuł: Odp: Wiecej o akrylach (na życzenie Sisi)
Wiadomość wysłana przez: Jery 17 Listopada 2008 - 13:29:16
Lepiej jest używać gessa akrylowego w ostateczności farby zewnętrznej do cokołów albo lateksowego fluegera białego do gruntowania.farba emulsyjna nie powinna odpaść ale może pożółknąć i zacząć się łuszczyć z czasem.Medium możesz mnieszać z farbą w celu pogrubienia faktury,możesz teżspróbować mieszać z nim wypełniacze o których wcześniej pisałem tylko to napewno mikroskopijna tubka i szkoda jej do tego.


Tytuł: Odp: Wiecej o akrylach (na życzenie Sisi)
Wiadomość wysłana przez: Kate 17 Listopada 2008 - 17:19:04
Sisi - no dokładnie tak jak mówisz, boje się za za kilka lat coś poodłazi, coś się pokruszy a szkoda by było.

Pokombinuje z tym co Jery pisal


Tytuł: Odp: Wiecej o akrylach (na życzenie Sisi)
Wiadomość wysłana przez: koma 17 Listopada 2008 - 21:24:06
A ja ostatnio odkryłam cos w akrylach, ha!

Aż się popiszę wiedzą wielką i myśli wiekopomne swe wyleje na to forum i padniecie z wrażenia, nie wątpię :haha:

Otóż odkryłam na tubeckach kwadraciki lub kółeczka zamalowane na czarno, lub do połowy, lub tylko kontur - co oznacza stopień krycia farbki........
.....napięcie rośnie....
a także plusiki lub gwiazdki - od 1 do 3, które określaja stopień trwałości na światło...

Taka mondra  jestem, o!


Tytuł: Odp: Wiecej o akrylach (na życzenie Sisi)
Wiadomość wysłana przez: Sisi 22 Listopada 2008 - 17:58:59
no wiesz ...
na moich farbach nie ma ani kwadracików i gwiazdek albo plusików i jak odpowiesz na pytanie DLACZEGO ? :rotfl:


Tytuł: Odp: Wiecej o akrylach (na życzenie Sisi)
Wiadomość wysłana przez: koma 22 Listopada 2008 - 20:45:30
Sisi, na PORZĄDNYCH  :oczko:  to wszystko jest   


Oczywiście żartuję, ale na chińskich nie ma - to fakt. Chińskich używam, żeby nie było, że się dąsam.

Na Amsterdamach, koh-i-noorach, merach i jakichś renesansach są :)


Tytuł: Odp: Wiecej o akrylach (na życzenie Sisi)
Wiadomość wysłana przez: Sisi 22 Listopada 2008 - 20:52:39
na winsorach powinny też być , nie wiem musiał bym sprawdzić , mówiłęm o chroma na nich nie ma typowych oznaczeń :P


Tytuł: Odp: Wiecej o akrylach (na życzenie Sisi)
Wiadomość wysłana przez: koma 22 Listopada 2008 - 21:27:18
oo, na Windsorach też pewnie będzie.

Ale wiadomo, maluje się czym popadnie, i nie chodzi o to czym, tylko że w ogóle :)


Tytuł: Odp: Wiecej o akrylach - dalszy ciag..
Wiadomość wysłana przez: teresa 21 Czerwca 2010 - 15:48:42
(http://img821.imageshack.us/img821/8610/1383869615.jpg) (http://img821.imageshack.us/i/1383869615.jpg/)
Bardzo ciekawe rady dla malujących akrylami.
Zanim zaczniesz zapoznaj się z poszczególnymi etapami pracy:
Farby akrylowe – krok po kroku.
http://www.tap-art.pl/pl/400/
Warto zaznajomić się z tę stroną i poznać też inne techniki malowania, olej, pastele, kredki.
Wszystko o etapach pracy, "krok po kroku"

Dobre rady zapewne przydadzą się każdemu.