Forum malarskie

GALERIE => GALERIE UŻYTKOWNIKÓW FORUM => Wątek zaczęty przez: gardenia 20 Luty 2012 - 18:32:35Tytuł: gardenia
Wiadomość wysłana przez: gardenia 20 Luty 2012 - 18:32:35
(http://img36.imageshack.us/img36/7052/98261galera.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/36/98261galera.jpg/)
przez administrację Forum za aktywność.

Nagrody (http://www.tessart.pl/smf/index.php?action=profile;u=1561;sa=awards)

Ponieważ udało mi się zmobilizować do wzięcia udziału w konkursie,
zatem zgodnie ze swoim postanowieniem zakładam własną galerię  :)
Zapraszam do odwiedzin i zachęcam do zamieszczania uwag.

1. Cerkiew w Starym Dzikowie + portret fragmentaryczny (może ktoś zgadnie, kto to)
akryl + kredki na kartonie (30 x 30)
rok: 2008
(http://img825.imageshack.us/img825/774/starydzikow.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/825/starydzikow.jpg/)


2. Kapliczka w Marklowicach - znalazłem kiedyś na internecie takie piękne stare zdjęcie i tu
ograniczyłem się praktycznie do jego przerysowania (usunąłem chłopca i dodałem chmury)
ołówek, biały papier (A4)
rok: 2007
(http://img821.imageshack.us/img821/2143/kapliczkarysunekmaa.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/821/kapliczkarysunekmaa.jpg/)

3. Zamach na JFK
akryl + kredki na kartonie (A4)
rok: 2005
(http://img14.imageshack.us/img14/382/jfkzamach.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/14/jfkzamach.jpg/)

4. Biżuteryjka
ołówek + biała kredka na kolorowym papierze (A4)
rok: 2011
(http://img190.imageshack.us/img190/9591/biuteryjka.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/190/biuteryjka.jpg/)
Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: know1126 20 Luty 2012 - 19:06:14
Bardzo dobrze, że założyłeś galerie bo masz co pokazać,
bardzo różnorodne prace i technicznie wysoki poziom.
Oczywisćie nie wszystkim sie wszystko spodoba jak mnie tu np ta pierwsza praca... Technicznie super, ale jakoś mam skojarzenia z Gwiezdnymi Wojakami a ich nie lubie ;) bo same poczszególne elementy - cerkiew, twarz, niebo/kosmos - świetna robota.
Tak samo niżej - kapliczka poetycka, klimatyczna i fajnie miekko ukazany ten cały krajobraz.. aż by sie chciało troche błękitu nieba i zieleni traw poczuć  :oczko:
Zamach na JFK  - temat conajmniej nietuzinkowy, choć ciężko jednoznacznie dlatego powiedziec czy podoba sie czy nie ;)
i ostatnie - skojarzenia z A.Muchą nie dają odejść- i mnie również podoba sie ten sposób przedstawiania, zwłaszcza w Twoim wykonaniu  :okok:


Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: gardenia 20 Luty 2012 - 19:46:42
Teraz rozmiary powinny mieścić się w normie  :okok:

Dziękuję know za wpis. Odnośnie pierwszej pracy "Cerkiew w Starym Dzikowie", to bardzo podoba mi się Twój komentarz :) I nie tylko Ty masz skojarzenie z kosmosem. Błąd mój jest komiczny, bo to nie miał być kosmos, tylko śnieg. Ludzie widzą kosmos, więc wypada mi przyznać się, że spartoliłem robotę :)
Skojarzenia z Muchą w przypadku "Biżuteryjki" są trafne i jak najbardziej przeze mnie zamierzone. Miło mi, że Ci się podoba. Samej portretowanej dziewczynie spodobał się raczej średnio :)
"Kapliczka w Marklowicach" - koniecznie znajdź sobie na necie to zdjęcie. Zdjęcie jest piękne, więc nie mnie należą się słowa uznania.
"JFK" - to zbieranina (znów) przerysowanych zdjęć. Co mi się w tym rysunku podoba, to chyba jedynie to, że uwinąłem się z nim w niecały tydzień, bo i motywacja była dla mnie znacząca i czerpałem wtedy dużo więcej radości z tworzenia.


Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: kuleczka 20 Luty 2012 - 20:14:04
Kapliczka przecudnej urody jest. :okok:

Cerkiew tez oprocz "sniegu", portret wykonany na tym obrazie super(lecz nie rozpoznaje twarzy)... Cz.Niemen?

JFK ma cos z komiksu, sorry nie moja broszka.

bizuteryjka :okok:chcialabym miec taka  muszke:hura:


Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: know1126 20 Luty 2012 - 21:20:49
Ha, znalazłem ;) Kapliczka św Jana Nepomucena. Zdjęcie w sepii, więc u Ciebie czarno białe  :okok:
I tam sama kapliczka jest lekko pochylona, u Ciebie jakby po liftingu i w ogóle cały obrazek jest taki w wersji FRESH  :oczko:
Podoba mi sie foto, juz zapisałem sobie do folderu z fotami, które czekają w kolejce na lepsze czasy jesli chodzi o czas wolny co by je przemalować kiedyś sobie ;)
No a ta pierwsza praca - śnieg-kosmos... heh,kurde, mózg  widząc takie coś skłania się ku kosmosowi jakoś u mnie  :milczek:


Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: gardenia 20 Luty 2012 - 21:32:33
Jak się krytycznie przyglądam, to też widzę bardziej kosmos niż śnieg  :rotfl: Zasadniczo nawet nie mogę się zmusić, żeby zobaczyć śnieg  :)

Natomiast przyznasz know, że kapliczka Św. Jana Nepomucena jest piękna na tej fotografii. Teoretycznie mogłem rysunek zrobić na tym samym papierze, co dziewczynę z biżuterią, ale wtedy nie byłby taki delikatny (faktura tego kolorowego papieru jest zbyt szorstka).

kuleczko, ten gość "w śniegu", to nie Niemen. Jeśli chcesz dalej zgadywać, to podpowiem, że to współczesny polski aktor  :milczek:

Biżuteryjkę rysowałem piekielnie długo, bo oczywiście mi się nie chciało, ale w końcu udało się. Mucha musiał mieć anielską cierpliwość, tym bardziej, że jego dzieła bywały bardzo duże rozmiarami. Co do dziwacznego słowa "biżuteryjka", to oznacza ono podobno kobietę, która zajmuje się robieniem biżuterii. Ta dziewczyna na portrecie ma właśnie taki fach i od niej znam ten termin.


Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: nokia75 20 Luty 2012 - 21:36:15
to pewnie aktor , grający księdza detektywa "Mateusz" czyli Artur Żmijewski  :rotfl: prace bardzo dobre , tez widzę kosmos ale jak pomyśle że to śnieg to widzę śnieg :)


Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: Mr.R 20 Luty 2012 - 21:37:21
Ciekawa bardzo galeria, i dobre umiejętności operowania kredkami. Czekam jeszcze na prace w innym medium co by bardziej zapoznać się z kunsztem i umiejętnościami tak dobrego twórcy.


1. Kompletnie nie wiem kto to, szkoda że czoło ucięte w połowie, poprzez co wygląda trochę jak maska. Można było pobawić się w przenikanie i większe rozmycie - byłaby prawdziwa zjawa, zatarte wspomnienie. Nie wiem też czy przed cerkwią stoi drzewo czy to rzucany cień. Jest absolutnie czarny i ma z jednej strony rozjaśnienie co mogłoby sugerować że to nie cień a fizyczny obiekt. Dobrze w cieniu zaznaczyć jakiś szczegół, wychodzi naturalnej - bardzo mylące. Wiadomo że to śnieg, jednak ten snop przywodzi na myśl drogę mleczną - ciekawy omyłkowy efekt.

2. Kapliczka jest świetna - delikatna konstrukcja, lekkość - brawo.

3. Zamach to faktycznie komiks ze zdarzenia. Nie rozumiem. Niby wszystko gra, poza tym motocyklistą, tak sztywnym jakby to on zaraz miał strzelić, a nie z okienka. Może to wina braku odniesienia do naszej kultury, bo w USA zwątpiłem już dawno. A w sumie ciekawa opowiastka zgodnie ze standardowym postrzeganiem sprawy, - poczytaj o alternatywnych badaniach zamachu - kto wie czy winny jest ktoś jeszcze na obrazku...

4. Ładne i 'cacane' - można by powiedzieć, bardzo profesjonalne, inspirowane wymienionym już artystą. Szkoda, że mniej w tym Ciebie - pierwsze pytanie jak się to analizuje - 'już to gdzieś widziałem'. Jeżeli sportretowana dziewica tu nie była zachwycona, cóż, nie wygląda jakoś pociągająco. Może to wina nieudanego cieniowania, zagubienia proporcji, oczy dość małe w tym jedno kompletnie rozjechane, zresztą coś w ogóle niedobrego dzieje się z tamtą stroną twarzy. Ta korona - diadem wg. mnie absolutnie zbędny - poszło w przesadę i z lekka kicz - miałeś pokazać piękno dziewczyny a tak patrzę i ten fragment po zakryciu poprawia odbiór.


Pozdrawiam - wpadnę tu jeszcze zobaczyć co nowego.


Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: gardenia 20 Luty 2012 - 21:52:05
nokio jesteś bardzo wyrozumiała w zakresie śniegu i bardzo spostrzegawcza w zakresie rozpoznawania pół-portretów księży detektywów  :) :tak:
Mr.R Dziękuję za odwiedziny i cenne spostrzeżenia, z którymi praktycznie w większości się zgadzam. Twarz Żmijewskiego jest odcięta od tła i słusznie zauważasz, że przypomina maskę. Czarne coś na cerkwi, to cień drzewa - faktycznie zbyt czarny i jednolity.
Dziewczyna z biżuterią przeładowana precjozami - zgoda. Co do samej twarzy, to cóż, tu się jednak uprę, że proporcje są dobre, bo ta dziopka po prostu tak wygląda :)
JFK to była praca do gazety dla fantastów i ilustrowała artykuł poświęcony właśnie teoriom spiskowym.

Natomiast kredki, to tylko 1/3 techniki tych prac.  :okok:


Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: OGNISTY 21 Luty 2012 - 20:16:10
Ten portret przypomina troszkę Artura Żmijewskiego. Ładna galeria :)


Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: wendipo 22 Luty 2012 - 12:53:04
1. Bardzo fajna praca, i od razu skojarzyłam ze śniegiem, ale kompletnie nie rozpoznaję twarzy i podobieństwa do Żmijewskiego nie dostrzegam.
2. Kapliczka też świetna, taki delikatny pejzażyk, bardzo ładnie "oddane" drzewo :okok:
3. Kennedy bardzo podobny do siebie, żona troszkę mniej, całość taka bardzo komiksowa, i raczej też nie bardzo mi takie malowanie pasi........
4. Nie wiem dlaczego klientka kręciła nosem, świetna praca, chciałabym mieć tak właśnie zrobiony portret. Nie wiem jak z podobieństwem?, a może ona chciała być piękniejsza niż jest w rzeczywistości......wiesz, tak jak o tych dwóch malarzach, z których jeden malował podobne, a drugi piękniejsze twarze :rotfl:
Generalnie bardzo fajne prace, zróżnicowane bardzo, ale o to chodzi, żeby próbować wszystkiego :tak:


Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: gardenia 22 Luty 2012 - 19:51:56
Dziękuję za komentarze i uwagi.
Poniżej wrzucę trzy portrety bardziej rozpoznawalnych osób (mam nadzieję, że rozpoznawalnych również na moich pracach :) ).

5. Portret aktorki w kapelutku
akryl + kredki na kartonie (A3)
rok: 2008
(http://img23.imageshack.us/img23/2139/danutastenka.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/23/danutastenka.jpg/)

6. Portret aktorki w peruce
akryl + kredki na kartonie (A3)
rok: 2008
(http://i52.tinypic.com/fro6t.jpg)
przez administrację forum za technikę, detal, wykonanie.

(http://img19.imageshack.us/img19/6382/dscn2060o.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/19/dscn2060o.jpg/)

7. Portret + architektura
ołówek, kredka, papier kolorowy (A4)
rok: 2005
(http://img220.imageshack.us/img220/8115/jpii.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/220/jpii.jpg/)


Po Waszych uwagach do moich poprzednich prac zacząłem nabierać przekonania, że może być problem z Waszą akceptacją stosowanej przeze mnie techniki, która skłania się pewnie bardziej do grafiki, niż malarstwa (farba akrylowa, to podobnie jak i kredki zaledwie 1/3 całej pracy). No ale co ja mogę, że ta technika daje mi jako taką swobodę twórczą?  :bezradny:


Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: nokia75 22 Luty 2012 - 20:06:10
wow Danuta Stenko super portret bardzo mi się podoba , Figura i Jan Paweł II też super ale Stenko nr 1 wg mnie  :okok:


Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: Cebula 23 Luty 2012 - 08:26:17
Oj pierwszego obrazku można się czepiać i to jak. Trzeba pamiętać, że śnieg to obiekt fizyczny, który odbija kolor tego co go oświeca. W nocy śnieg jest niewidoczny. Zarysy drobinek widać zazwyczaj dopiero nad samą pokrywą śnieżną. Cała reszta jest oświecana przez światła punktowe - lampy, okna, reflektory. W zależności od pogody przejawia się to albo w mglistym świetle dookoła lampy i oświetlonymi drobinkami, które gasną wraz z rosnącą odległością od źródła światła. Czasem warstwa chmur jest na tyle cienka, że przepuszcza światło księżyca i otoczenie zaczyna być fioletowe, różowe, granatowe bądź ultramarynowe. Należy też pamiętać, że owe płatki śniegu rzucają cień. W Twoim obrazie ów "śnieg" jest źródłem światła, które na dodatek zdaje się oświetlać budynek. Jak tu nie myśleć, że to gwiazdy? Przepraszam za to gadanie, ale długie nocne godziny spędziłem w deszczu, czy po kostki w śniegu i zachwycałem się tym wszystkim. Chciałbym kiedyś osiągnąć taki poziom, który pozwoliłby mi ująć to zjawisko.
A poza tym kompozycja i takie tam.

Ogólnie zazdroszczę poziomu. Może chciałabyś mnie wtajemniczyć w sekrety Twojego warsztatu? Jakie kredki + akwarele? Tylko podkład akwarelowy, czy może wielowarstwowa podmalówka, a detale kredkami? Umieram z ciekawości!


Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: gardenia 23 Luty 2012 - 16:57:22
Dziękuję Wam za wpisy!

Cebulo z przyjemnością zdradzam "sekrety" warsztatu, choć niewiele ich jest: moje obrazy opierają się prawie całkowicie na rysunku. Pierwszym etapem jest rysunek ołówkowy (lub od razu kredkami) na zagessowanym podłożu (u mnie podłożem jest tektura / karton). Potem malowanie rozrzedzoną farbą akrylową. Trzecim etapem jest "retusz" kredkami. Tu coś się wzmacnia, przyciemnia, tam coś rozjaśnia. Na koniec fiksatywa i do szuflady.
Materiały: gesso - im tańsze, tym bardziej szorstka faktura. Farby akrylowe - w tubach (najwięcej mam Van Gogha, ważne, by dało się je rozcieńczyć w jednolitą ciecz). Kredki - Prismacolor (chociaż Derwent też daje radę a i pewnie jest jeszcze sporo innych dobrych, których nie próbowałem). Ważna jest temperówka do kredek - ostatnio w takim jednym sklepie, którego nazwa zaczyna się na L* a hasło reklamowe brzmi: "L.... - mądry wybór" były doskonałe temperówki na korbkę.

Mnie się Cebulo bardzo podoba Twoje "gadanie" na temat mankamentów pracy z cerkwią, bo uważam je za trafne. Jeśli miałbyś ochotę jeszcze trochę "pogadać" o pozostałych moich pracach, to bardzo proszę nie krępuj się. Ja jestem samouk w każdym calu (nie licząc tego kursu rysunku odręcznego, po którym oblałem wstępny na architekturę), zatem wszelkie uwagi (tym bardziej słuszne) są wskazane.

* nie wiem, czy Regulamin pozwala na zamieszczanie nazw sklepów.


Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: teresa 24 Luty 2012 - 04:36:40
gardenia;
Cytuj
nie wiem, czy Regulamin pozwala na zamieszczanie nazw sklepów.
Sklepy ?  oczywiście są nam niezbędne. :tak:


Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: Vagabond 24 Luty 2012 - 11:41:38
Kurde, co ja tu robię?! :mysl: Twoje prace są kapitalne!!! Biżuteryjka jest rewelka, bardzo mi się podoba, chciałbym mieć ten rysunek. Twarze wspaniałe, "papa", aktorzy. Zagadkę odgadłem od razu, oczy z portretu powiedziały mi, że to Żmijewski.
Jestem pod ogromnym wrażeniem twoich dzieł. Szczególnie podobają mi się, iż wykonane są na kartonie, bądź kolorowym papierze.
nie śmiem poddać nawet (któegokolwiek) krytyce.
Chylę czoła.


Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: Towicz 24 Luty 2012 - 12:38:40
Hohoho! Bravo, bravissimo :okok: Nagadałeś się co niemiara, zanim pokazałeś, co potrafisz.  Już się obawiałem, żeś tylko gaduła pospolity, cieszę się więc tym bardziej, że się myliłem :)
Stenka faktycznie najlepsza, naprawdę piękny portret! Przywodzi mi nieco na myśl prace Achilleosa, ale to pewnie przypadkowe. Świetna robota. Figura też super, równie potworna, a może nawet bardziej, niż w rzeczywistości. Taka Jabba Monroe w koronkach :oczko: ekstra
'kapliczka' - sympatyczny, niezły technicznie rysunek w ołówku.
Bardzo interesujący 'zamach na JFK'. Lubię takie rzeczy, bo i uwielbiam dobry komiks. Zwłaszcza te trzy 'fotki- wklejki' ciekawe. Natomiast zupełnie skatowałeś tło tutaj, wg mnie zupełnie nie do przyjęcia. Gdybym był redaktorem tego pisma, musiałbyś poprawić :)
Ten śnieg to masakra, zarżnął całą pracę, chociaż i tak ciekawi mnie po jaki ### malujesz mordy naszych szansonistów. Zgaduję, że $ i jesli tak, to rozumiem :)
Aaa, no i jeszcze 'biżuteryjka' - fajniaście zaprojektowane, ale w tym grubym elemencie w lewym dolnym rogu, wyciąłbym otwory jakieś i coś pokoronkował jeszcze. O podobieństwie i proporcjach twarzy trudno cokolwiek powiedzieć nie widząc pierwowzoru, jak w każdym portrecie zresztą. Nie podobają mi się włosy, wygląda, jakby nie chciało Ci się już nad nimi siedzieć. Szkoda, bo to najsłabszy element tej pracy. Co do Muchy, to oczywiście wpływ widoczny, ale bez przesady i dobrze.
Wspominałeś, że praca nad każdym obrazkiem zajmuje Ci bardzo dużo czasu i ja tu widzę pewien problem. Jeśli rysunek kapliczki robiłeś np. tydzień, a 'biżuteryjkę' jeszcze dłużej, to efekt końcowy powinien być znacznie lepszy. Przypuszczam, że głównym winowajcą jest tu Twoje lenistwo, chociaż z drugiej strony dostrzegam inklinacje do benedyktyńskiej dłubaniny, więc jeśli się zdyscyplinujesz, to rezultat może być wręcz oszałamiający- mam nadzieję , że to zobaczę.


Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: wendipo 24 Luty 2012 - 13:04:18
Figury nie cierpię więc i obraz mi się mniej podoba, choć technicznie dobry, natomiast Stenko- REWELACJA :oklasky:
Przyznam się, że jak tak pisałeś o tym wstawianiu, to pomyślałam to samo co Towicz i byłam bardzo ciekawa co masz w "zanadrzu"............Świetne prace pokazałeś, gratuluję :tak:


Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: espero 24 Luty 2012 - 14:12:47
Witaj Gardenia!

Muszę przyznać, że bardzo podoba mi się sposób w jaki malujesz/rysujesz. To wszystko jest bardzo miękkie, takie delikatne. Szczególnie widać to na drugim rysunku, tej kapliczki, kapitalny rysunek. Bardzo mi się podoba. Co do pierwszego - jak większość myślałem, że to gwiazdy, tym bardziej, że jest tam taka biała... "łuna" za cerkwią, która skojarzyła mi się z Drogą Mleczną. Do tego wszystkiego pomyślałem, że ta postać to twarz Jezusa i mi się zrobił taki typowy obrazek religijny, rodem z folderów Świadków Jehowy (oczywiście bez urazy dla nikogo, szanuję religię każdego, co więcej niektóre obrazki prezentowane w książeczkach świadków Jehowy są genialne, ale to tak na marginesie).
"Biżuteryjka" oczywiście bardzo mi się podoba, bo nawiązuje do Muchy, czyli jednego z moich guru (tak, wiem, gdzieś już czytałem, że mówienie, że secesja mi się podoba jest barbarzyństwem, ale tak jest).
Danuta Stenka też genialna. Bardzo podoba mi się tło, nie wiem jak zrobiłeś te plamki wyglądające jakby były malowane akwarelą, ale są świetne. W sumie wyglądają trochę jakby w Photoshopie były robione, ale to tylko świadczy o Twoich (niezaprzeczalnie dużych) umiejętnościach.
Figura też ma rewelacyjne tło, które ściąga mi od razu wzrok. Portret bardzo dobry, choć ja osobiście jakoś przyciemniłbym oczy, żeby bardziej je podkreślić.

Jestem ciekawy kolejnych prac, bo mi akurat bardzo podoba się Twój sposób malowania. Widać, że gustujesz raczej w portretach, a to dobrze, bo możemy (przynajmniej ja) się od Ciebie czegoś w tym zakresie nauczyć.

Pozdrawiam :)


Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: gardenia 24 Luty 2012 - 21:08:06
Dziękuję Wam wszystkim za tak pozytywne komentarze. Gdy je przeczytałem kilka godzin temu zrobiło mi się słabo i musiałem się położyć, by ochłonąć.
Dziękuję teresie za wyróżnienie! Jest mi z tego powodu bardzo miło. Ostatni raz (jedyny do tej pory) mój rysunek doczekał się wyróżnienia ok. 25 lat temu, gdy wygrałem konkurs na ilustrację do ulubionej bajki. Dostałem wtedy dyplom i pisaki. Pisaków było mi bardzo szkoda, więc ich nie używałem i w końcu zaschły. Natomiast dyplom został potargany przez psa na drobne kawałeczki.  :)

Odnośnie tego sklepu, gdzie można kupić bardzo dobre temperówki, to Lidl. Dla moich zastosowań dobrze zaostrzona kredka lub ołówek, to praktycznie podstawa, więc ta lidlowska temperówka jest wręcz idealna.

Jestem pod ogromnym wrażeniem twoich dzieł. Szczególnie podobają mi się, iż wykonane są na kartonie, bądź kolorowym papierze.
nie śmiem poddać nawet (któegokolwiek) krytyce.
Ja na krytykę jestem otwarty, zwłaszcza na uzasadnioną.
Jesteś rasowym portrecistą, który świetnie potrafi wyrzeźbić twarz na papierze. Tej swobody Ci zazdroszczę. Jedynie mogę zachęcać do lżejszej ręki przy cieniach i do bardziej zróżnicowanych kresek. Link do "Biżuteryjki" w powiększeniu, żeby widoczne były szczegóły: "Biżuteryjka" (http://www.fototube.pl/zdjecie/1085439-martvajpg.html)
Koniecznie wypróbuj kolorowy papier. Ma chropowatą fakturę i jest sztywny. Ma też kolor, więc od razu rysunek jest wypełniony, dodajesz tylko cienie i światło. Z resztą ten papier nie tylko nadaje się do portretów. Poniżej rysunek nieportretowy :) wykonany na tym samym papierze:

8. "Sportage"
ołówek, kredka, papier kolorowy (A4)
rok: 2009
(http://img194.imageshack.us/img194/6092/sportager.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/194/sportager.jpg/)

Przyznam się, że jak tak pisałeś o tym wstawianiu, to pomyślałam to samo co Towicz i byłam bardzo ciekawa co masz w "zanadrzu"............Świetne prace pokazałeś, gratuluję :tak:
Cieszę się wendi, że Cię nie zawiodłem. Po Twoim wpisie kilka dni temu, że czekasz na moją galerię obawiałem się, że będzie rozczarowanie.

Bardzo interesujący 'zamach na JFK'. Lubię takie rzeczy, bo i uwielbiam dobry komiks. Zwłaszcza te trzy 'fotki- wklejki' ciekawe. Natomiast zupełnie skatowałeś tło tutaj, wg mnie zupełnie nie do przyjęcia. Gdybym był redaktorem tego pisma, musiałbyś poprawić :)
Hahahaha właśnie tak zrobiła (bo to kobieta jest)   :rotfl: tylko nie kazała mi poprawiać, tylko sama to zrobiła :)

Ten śnieg to masakra, zarżnął całą pracę, chociaż i tak ciekawi mnie po jaki ### malujesz mordy naszych szansonistów. Zgaduję, że $ i jesli tak, to rozumiem :)
Pudło :) Jedynym powodem jest duża ilość ich zdjęć (dobrych jakościowo). Czasem też rysuję jakiegoś aktora, bo film mi się podobał. :)


Wspominałeś, że praca nad każdym obrazkiem zajmuje Ci bardzo dużo czasu i ja tu widzę pewien problem. Jeśli rysunek kapliczki robiłeś np. tydzień, a 'biżuteryjkę' jeszcze dłużej, to efekt końcowy powinien być znacznie lepszy. Przypuszczam, że głównym winowajcą jest tu Twoje lenistwo, chociaż z drugiej strony dostrzegam inklinacje do benedyktyńskiej dłubaniny, więc jeśli się zdyscyplinujesz, to rezultat może być wręcz oszałamiający- mam nadzieję , że to zobaczę.
Lenistwo, to zasadniczy element wydłużający czas pracy. Najtrudniej mi zawsze zacząć. Natomiast nad portretem papieża siedziałem ok. 5 godzin. Nad "Biżuteryjką" pewnie koło 15 h, ale rozciągnąłem je na wiele tygodni. A kapliczka? Może też z 5, może więcej  :bezradny:
Czy jestem w stanie osiągnąć wyższy poziom, to tego nie wiem. Liczę, że uwagi Forumowiczów i obserwacja Waszych prac mi w tym pomoże.

Bardzo podoba mi się tło, nie wiem jak zrobiłeś te plamki wyglądające jakby były malowane akwarelą, ale są świetne. W sumie wyglądają trochę jakby w Photoshopie były robione.
Nieskromnie powiem, że po obejrzeniu Twojej galerii podejrzewałem, że ta technika może Cię zainteresować, bo widzę, że lubisz łączyć techniki: farbę, kredki, cienkopis.  :okok:
Plamki "z Photoshopa" to wytarta wierzchnia warstwa farby, tak by widoczny był kolor pod spodem. Taki zabieg robi się przez punktowe wycieranie mokrej wierzchniej warstwy koloru za pomocą ręcznika papierowego :)
Na tym portrecie mojego kolegi może trochę lepiej widać na czym rzecz polega:

9. "Krzysiek"
akryl + kredki, karton (A4)
rok: 2009
(http://img853.imageshack.us/img853/8507/krzysiekmakowski.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/853/krzysiekmakowski.jpg/)Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: know1126 24 Luty 2012 - 22:08:41
Dostałem wtedy dyplom i pisaki. Pisaków było mi bardzo szkoda, więc ich nie używałem i w końcu zaschły.

To sie nazywa oszczędność !  :rotfl:

Twoja galeria rośnie w siłę i nie ma sie co dziwić pozytywnych komentarzy.
Sam też niewiele napiszę nowego , bo poziom Twoich prac jest bardzo wysoki,
Zwłaszcza portrety robią wrażenie - Stenka, Figura... Jan Paweł II mniej mi leży - takie połączenie portretu i architektury - troche pod biznes, pod publikę.. ale technicznie ofcoz wypas ;)
No i tematycznie dajesz tez rade - różnorodność : np KIA ;)
Ostatni portret mojego imiennika  - troche więcej detalu na uchu, i kurtkę jednak zrobił bym całą chyba... Poza tym bomba  :tak: ten cień daszka od czapki  :okok: tylko reklama firmy sportowej na niej... powinni Ci zapłacić za to  i to grubo  :rotfl:
Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: teresa 25 Luty 2012 - 10:27:02
gardenia,  bardzo podoba mi się Twoje podejście do swojej galerii i do naszego Forum tz.

Bardzo dobrze zapowiadająca się galeria Twoich prac, i jak twierdzisz,
gardenia:
Cytuj
z przyjemnością zdradzam "sekrety" warsztatu

I o to chodzi, Twoje opisy prac i opisywanie sposobu tworzenia, to wartościowe wiadomości przydatne naszemu Forum,
dla innych użytkowników jak również dla gości. Oprócz pokazania swojego malarstwo, a jeszcze
podzielić się z innymi swoją pracą, radą, doświadczeniem, technicznym warsztatem, zasługuje na szacunek
treści i szczerości Twoich postów.
Oby tak dalej, to stwierdzę, że jesteś cennym nabytkiem dla naszego Forum.  :tak:

pozdrawiam. :)

Nagrody. (http://www.tessart.pl/smf/index.php?action=profile;u=1561;sa=awards)


Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: gardenia 28 Luty 2012 - 18:21:52
Dziękuję za miłe słowa Tereso. Ujawnianie tajników warsztatowych nie sprawia mi problemu, ponieważ doskonale wiem,
że wszelkie wskazówki są jedynie zasugerowaniem jednego z możliwych kierunków.
Zasadniczą rzeczą jest "przepuszczenie wskazówek przez ręce", czyli ćwiczenie, ćwiczenie, ćwiczenie...

Chciałbym zatem pociągnąć dalej "zdradzanie sekretów".
Poniżej zamieszczam konkursową "Dalię" w poszczególnych fazach jej powstawania (wiem, że jest osobny wątek,
gdzie Forumowicze pokazują etapy tworzenia swych dzieł, ale jeśli to możliwe, to chciałbym w jednym miejscu, tj.
w swojej galerii, zamieścić swoją wiedzę "w pigułce").

Powstawanie "Dalii":
(http://img99.imageshack.us/img99/5421/srebrod.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/99/srebrod.jpg/)
srebrna paleta - w 37 konkursie malarskim "Seks" 2012r.

Etap 1. Rysunek kredkami i ołówkiem. Kwiat narysowałem kredkami, ponieważ rysunek ołówkowy jest bardziej "szorstki",
mniej odpowiedni dla oddania delikatności płatków:

  (http://img571.imageshack.us/img571/815/daliaat.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/571/daliaat.jpg/)

Etap 2. Został naniesiony kolor (rozrzedzona farba akrylowa). Całość jest dość "mglista",
ale widać już zasadnicze barwy lokalne:

  (http://img26.imageshack.us/img26/8563/daliab.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/26/daliab.jpg/)

Etap 3. "Retusz" kredkami i gęstą farbą akrylową. Praca zakończona:

  (http://img210.imageshack.us/img210/1898/daliac.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/210/daliac.jpg/)


Wszystkie kolorowe prace, które wcześniej zamieszczałem powstawały w tej technice.

Dla mnie ta metoda ma następujące zalety:
1. Bazuje w przeważającej mierze na rysunku ołówkowym.
2. Czas przygotowania pracy jest stosunkowo krótki (co przy moim lenistwie jest sprawą niebagatelną), tj.
etap 1 zajął mi ok. 2,5 h, etap 2. ok. 2 h, etap 3. ok. 2 h.
3. Jest oszczędna materiałowo. Najszybciej zużywają się ołówki, które w całej zabawie są najtańsze.


Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: Stopa 03 Marzec 2012 - 22:34:13
 Widać pewną rysunkową zwinność.


Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: gardenia 06 Marzec 2012 - 21:41:50
Dziękuję Stopo za wpis. Choć ascetycznie oszczędny, to utwierdza mnie w przekonaniu, że idę właściwą drogą.

Poniżej zamieszczam następne kilka prac:

10. "Pociąg"
farby akrylowe, kredki, tektura, A3
rok: 2008
(http://i52.tinypic.com/fro6t.jpg)
przez administrację forum za treść
(http://img560.imageshack.us/img560/8330/pocigm.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/560/pocigm.jpg/)

11. "Dagadana"
kredka, ołówek, papier kolorowy, A4
rok: 2011
(http://img848.imageshack.us/img848/8554/dagadanam.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/848/dagadanam.jpg/)

12. "Elrond"
kredka, ołówek, papier kolorowy, A4
rok: 2003
(http://img850.imageshack.us/img850/3994/elrondm.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/850/elrondm.jpg/)

13. "Hrabi"
kredka, ołówek, papier kolorowy, A4
rok: 2004
(http://img4.imageshack.us/img4/7271/hrabim.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/4/hrabim.jpg/)

14. "Helmowy Jar"
farby akrylowe, kredki, tektura, 50 x 70
rok: 2004
(http://img37.imageshack.us/img37/6482/bitwaohelmowyjarm.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/37/bitwaohelmowyjarm.jpg/)

15. "Żaglowiec"
kredka, ołówek, papier kolorowy, A4
rok: 2008
(http://img708.imageshack.us/img708/9994/aglowiecm.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/708/aglowiecm.jpg/)

Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: Towicz 06 Marzec 2012 - 22:46:47
10. Świetna praca! Pełna profeska, przemyślany projekt i znakomite wykonanie!
11. Mr.Smith w wersji hippie. Lekko z buta potraktowany; nochal i - przede wszystkim- włochy! Ale widać kto zacz i o to chodzi.
12. Dwójkę u góry kojarzę, tej dolnej już nie, ale fajne- prosi się o dopracowanie jak 10.
13. Bardzo dobrzy Aragorn i Gimli, ci po prawej już nie tak..Centralna część wyszła statyczna, żeby nie powiedzieć- martwa. Widzę mury i drabiny, ale nie widzę bitwy. Niemniej- fajna kolorystyka. Mogłoby z tego być pudełko z zestawem do RPG- potencjał komercyjny jest. I oczywiście kolejne moje skojarzenia z Achilleosem :oczko:
14. żaglowiec jaki jest, każdy widzi :) Mógłby nieco bardziej z tła wyłazić.
15. To mógł być za##bisty art! Ale moim zdaniem twarz dziewczynki niedobra. Za mała w stosunku do głowy i rysy nie teges. Niebo, ciuchy małej i wagony- super. Para z lokomotywy nie widzi mi się, ale do przełknięcia.
__ Dzisiaj tak patrzę na innym monitorze i z proporcjami chyba jest ok, ale czy ona nadyma buzię? :)
Duże archiwum posiadasz  :okok:


Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: espero 07 Marzec 2012 - 11:55:55
Ten sposób rysowania jak w 10, 11, 12 z jednej strony bardzo mi się podoba, bo ta kreska przypomina secesję. Z drugiej strony ma to coś z komiksów, a tych za bardzo nie lubię. Przyznać trzeba jednak, że władasz ołówkiem i kredkami świetnie. Podziwiam jak takie większe obszary tła potrafisz zarysować w identyczny sposób, tzn. z takim samym naciskiem kredki/ołówka, tak, że całość jest jednolita. Do tego trzeba dużo wyczucia.
Hrabi jeszcze za młodu, Lopez krótkie włosy :)Aśka jaka mina. Jestem ich fanem. Obrazek super, podobizna jest więc jest ok :)
Motywy z Władcy Pierścieni. Elrond - nad włosami i tłem już nie popracowałeś chyba. Helmowy Jar - dla mnie bomba. Rewelacyjnie oddajesz rozmytą przestrzeń, te mgły i niebo wyszły genialnie. To podziwiam. Tak samo obramowanie. Choć zgadzam się z Towiczem, że postaci po prawej, choć rozpoznawalne oczywiście, są gorzej narysowane.
Żaglowiec - jedyna rzecz, nad którą tu bym popracował to woda. Choć i tak rysunek zachwyca.
Pociąg - tematyka mi zupełnie nie leży. Wykonanie wg mnie też w miarę. Z twarzą coś się dzieje, ucho jest chyba za bardzo do tyłu wysunięte, przez co policzek wydaje się bardzo rozciągnięty. Dziewczynka wygląda jakby miała wodę w ustach, może ten cień pod ustami trochę za mocny. Pociąg z kolei wygląda jakby wbijał się w ziemię. Ale podziwiam tło, ten dym i chmury. W tym jesteś mistrzem.

 :okok:


Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: nokia75 07 Marzec 2012 - 12:37:14
Obrazki bardzo ciekawe , komiksowe chwilami , wykonanie solidne :okok:. Co do dziewczynki z 15, co tam cień.... , liczy się ujęcie , widać smutek  , nawet okruch chleba w ustach , dlatego taka twarzyczka jest bo dziecko jest głodne i je , jak to w czasach wojny ....
Dodam, że fajny efekt wyszedł twarzyczka zlewa się z tłem .


Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: wendipo 07 Marzec 2012 - 14:26:42
Nie doszukuję się technicznych uchybień, zrobili to już lepsi ode mnie :)Świetnie rysujesz twarze, Elrond np. podobieństwo oddane doskonale, w innych rysunkach również. Najbardziej podoba mi się pociąg, taki najbardziej "malarski", choć w jednym miejscu to faktycznie wygląda jakby w ziemię się wbijał. Smutek dziewczynki, nadyma buzię, bo tak jak zasugerowała Nokio, coś jeszcze przeżuwa, stąd chyba ten okruszek na ustach............No cóż, reasumując, po prostu świetne i pokaźne archiwum :oklasky:


Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: gardenia 09 Marzec 2012 - 18:49:12
Dziękuję wszystkim za komentarze i uwagi. Zwróciliście mi uwagę na błąd, którego wcześniej nie zauważałem, tj. że pociąg wcina się w grunt. Faktycznie się wcina. Ale na tym obrazie jest jeszcze coś, co denerwuje mnie nawet bardziej, niż nienaturalny grymas dziewczynki (przyznaję, że ten portret jest po prostu nieudany): spójrzcie na drabinkę na ostatnim wagonie: ona jest płaska, jakby była namalowana a nie stanowiła przestrzennej konstrukcji. Dramat, ale nie mam pomysłu, jak ją poprawić (z czysto technicznego (materiałowego) punktu widzenia).

Co do "Helmowego Jaru" - Towicz, zabiłeś mi klina, że widok centralny jest martwy. Miałem nadzieję,
że ustawienia drabin sugerują dynamizm, a tu jednak nie.  :mysl: Teraz, po Twojej uwadze mam wrażenie, że wiem, co można było jeszcze porobić.
Natomiast jako ewentualną ciekawostkę zamieszczam zdjęcie "Helmowego" na pierwszym etapie tworzenia.
Widać tu, że w zasadzie rysunek ołówkowy stanowi 75% całości efektu końcowego:

16. (http://upload2.fototube.pl/pics/2012/03/09/org/e4409ad0becf12ecffa9226f69b8971a.jpg) (http://"http://www.fototube.pl/")

espero: ten portret Hrabich był przez parę lat na stronie głównej ich strony internetowej.
Wcześniej zrobiłem kolorowy portret Kabaretu Potem, który jest (był) moim ulubionym polskim kabaretem:

17. (http://upload2.fototube.pl/pics/2012/03/09/org/2d7db5ead7796e2c54ca7e59d67ae4b7.jpg) (http://"http://www.fototube.pl/")

Dodatkowo zrobiłem sobie małe ćwiczonka z portretami członków grupy Mumio:

18. (http://upload2.fototube.pl/pics/2012/03/09/org/d2c18880ba5a463e042a5fb2d0d18e08.jpg) (http://"http://www.fototube.pl/") 19. (http://upload2.fototube.pl/pics/2012/03/09/org/3707ddcce6517d6063e4008298b78fd8.jpg) (http://"http://www.fototube.pl/")


Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: gardenia 12 Kwiecień 2012 - 19:54:48
Ja bardzo lubię oglądać prace innych niejako od kuchni, tj. tak by było widać np. całość obrazu łącznie z tym,
co poza kadrem, co ukryte pod ramą.
W ten sposób poniżej zamieszczam etap pierwszy i trzeci garbusa
(drugi etap zaginął w ferworze pracy na ostatnią chwilę):


(http://img716.imageshack.us/img716/9038/zotod.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/716/zotod.jpg/)
Złoto w 38 Konkursie malarskim "Śmieci. Martwa natura" & "Magia"

1. Rysunek ołówkiem, tektura z naniesionym gesso (im tańsze, tym bardziej szorstka powierzchnia, tj.
dla mnie lepiej, bo potem kredka się lepiej zachowuje):

  (http://upload2.fototube.pl/pics/2012/04/12/org/02403935f88d4c195f9e357f5ccb6209.jpg) (http://"http://www.fototube.pl/")

2. "Retusz" kredkami na obrazie pomalowanym farbą akrylową.
Z powodu pośpiechu nie zdecydowałem się na dodawanie "plamek", które wzbogacają fakturę,
ani na dodatkowe podkreślenia niektórych detali gęstą farbą akrylową, co wzmacnia wrażenie "przestrzenności".

  (http://upload2.fototube.pl/pics/2012/04/12/org/1855ee6838441f35ab1bf9d9efe074aa.jpg) (http://"http://www.fototube.pl/")


Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: Towicz 13 Kwiecień 2012 - 08:07:52
Świetna dolna połówka obrazu. Ale, że potrafisz rysować, to już wiadomo :oczko: Natomiast niebo wręcz przeciwnie- wygląda na nieukończone z braku czasu. Żółte słoneczko kiepsko się prezentuje na tej pustej, bladej powierzchni. W sumie dostałeś mój głos, ale za niebo należy Ci się kop. :)
Teraz, kiedy nie musisz się już śpieszyć, może dodał byś te plamki, o których wspominałeś? No i zrób coś z tym paskudnym niebem.


Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: gardenia 13 Kwiecień 2012 - 21:08:38
Jeeeju, a taki byłem dumny z tego słoneczka ;)
No dobra, postaram się z niebem coś jeszcze wykrzesać i plamki pododawać.  :okok:
Osobiście mnie najbardziej nie leży jednolitość traw. Ale jak wezmę się za niebo, to i trawom też się dostanie :)

Dziękuję za Twój głos! Jak zobaczyłem kilka dni przed ukończeniem garbusa Twoje "Złomowisko", to jęknąłem. Mieliśmy praktycznie to samo skojarzenie, co do śmieci, ale Ty wyprzedziłeś mnie o te kilka dni, więc ryzykowałem bycie posądzonym o odgapianie :)

Na wrak garbusa natknąłem się ze dwadzieścia lat temu, gdy poszedłem na pobliskie łąki fotografować częściowe zaćmienie słońca. Zrobiłem wtedy zdjęcie, które teraz posłużyło za podstawę do tej pracy. Zasadniczą różnicą między garbusem tamtym, a tym, jest fakt, że wrak w realu nie miał dachu. Teraz myślę, że samochód mógł służyć strażakom do ćwiczeń w przecinaniu karoserii. Ale tak na pewno, to nie wiem, czemu on tam był.


Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: DavidZ 21 Kwiecień 2012 - 21:49:18
zawsze zastanawia mnie jak robisz tak dobre prace, tylko je za szkło wsadzic i podziwiać, nie znam się na tej technice (widzę że gruntujesz papier przed malowaniem/ rysowaniem), a może to twój autorski eksperyment? :okok:


Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: gardenia 22 Kwiecień 2012 - 20:13:00
Dziękuję za miłe słowa.
Technika jest prosta i nie jest ona stworzona przeze mnie, ja jedynie dążę do jak najlepszego jej opanowania.
Tak jak pisałem wcześniej, całość opiera się przede wszystkim na rysunku (co zapewne widać na moich krok-po-kroku):
1) Tektura jest zagruntowana białym, lub barwionym gesso - im tańsze, tym bardziej chropowata faktura.
2) Potem rysunek ołówkiem - w zasadzie prawie kompletny rysunek z zaznaczaniem różnych stopni cieniowania. Z moich obserwacji wynika, że im lepiej oddana perspektywa, tym lepiej odbierana jest praca. Dlatego tak bardzo zwracam uwagę na niedociągnięcia perspektywiczne w realistycznych obrazach. Np. kolosalne znaczenie w realistycznym portrecie ma właśnie perspektywa. Chyba jeszcze ważniejsza jest w architekturze.
3) Następnie farby akrylowe naniesione na rysunek aerografem. Muszą być odpowiednio rzadkie, ale nie za rzadkie.
4) Na koniec retusz kredkami - wzmacnianie, rozjaśnianie. Tutaj można dodawać szczegóły tradycyjnym pędzlem i wzbogacać fakturę np. przy zastosowaniu szczoteczki do zębów. Na obrazie z dziewczynką i pociągiem widać zastosowanie szczoteczki do zębów.

Na koniec przykład, w którym malowałem architekturę i zrobiłem kardynalny błąd polegający na zbytnim odwzorowywaniu zdjęcia, przy zaniedbaniu logiki w perspektywie:
22. Ruiny kościoła
   (http://www.fotoszok.pl/upload/f97640bd.jpg)


Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: Towicz 26 Kwiecień 2012 - 21:56:28
Rysunek bardziej niż przyzwoity,ale razi mnie ta kolorystyka, jak źle podrasowane zdjęcie. Nieciekawie też wygląda przesadnie podkreślony gzyms. No i kawał porządnej kłębiastej chmury na pewno by się przydał.


Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: Jadwiga 27 Kwiecień 2012 - 07:11:29
Ogólnie nie przepadam za portretami, ale Twoje bardzo mi si e podobają-myślę, ze nie tyle chodzi o dokładne odwzorowanie rysów twarzy, ile raczej o oddanie tego, jaka JEST dana osoba-specyficzny wyraz twarzy czy mina-nie umiem tego jakoś lepiej wyrazić-ale moim zdaniem właśnie coś takiego najlepiej oddaje podobieństwo i moim zdaniem u Stenki i Figury znakomicie ci się to udało   :kwiat:  :okok: :okok:
W ogóle portrety przepiękne, a co do sposobu wykonania-....no, raczej nie dałabym rady:), pracochłonna technika, no i musi Ci "leżeć"-zastanawiam się, jak wyglądałaby ta kapliczka czy inny tego typu temat u Ciebie w kolorze..


Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: gardenia 27 Kwiecień 2012 - 21:00:09
Towicz, nie sposób odmówić racji Twoim uwagom, z tym, że nie zgadzam się, że rysunek jest przyzwoity. Przyjrzyj się jeszcze raz dobrze a zobaczysz, że budynek z lewej strony (obserwatora) jest nienaturalnie przekrzywiony (za bardzo zbiega się do góry). Jest to nauczka, że bezkrytyczne odwzorowywanie zdjęcia jest niebezpieczne. To co obiektyw wykrzywił, niekoniecznie dobrze wyglądać będzie na obrazie.
Co do chmury (i generalnie całego nieba, to zgoda, zgoda, zgoda). Kolory też za bardzo kolorkowe.

Jadwigo, dziękuję za miłe słowa. Portrety od zawsze mnie fascynowały. Mam wrażenie, że to właśnie portretem można najłatwiej wyrazić emocje, które chce się zawrzeć w obrazie.
Czytasz w moich myślach :oczko:, bo ja też chętnie zobaczyłbym kapliczkę w kolorze. Teoretycznie dużo czasu nie potrzebowałbym na zrobienie takiego obrazu, może ogółem 10 - 12 godzin. Może kiedyś pozbieram się do kupy i spłynie na mnie święty spokój, to wtedy namaluję tę kapliczkę.  :okok:

A teraz duża chmura specjalnie dla Towicza, kolorki wyjarane :)

23. Lotna
50 x 70, akryle + kredki na tekturze
rok: 2004
  (http://www.fotoszok.pl/upload/866eeea4.jpg)


Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: gardenia 29 Maj 2012 - 20:40:26
Dziękuję wszystkim, którzy oddali głos na moją pracę "Przemijanie".
Sportretowaną osobą jest Gustaw Holoubek w roku 1960 oraz ok. 2007. Zamiast krok - po - kroku, przedstawiam zbliżenia na obydwa fragmenty.
(http://img600.imageshack.us/img600/7168/brzo.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/600/brzo.jpg/)
Brąz w 39 Konkursie malarskim "Starość i młodość "
Nagrody (http://www.tessart.pl/smf/index.php?action=profile;u=1561;sa=awards)
(http://img232.imageshack.us/img232/3050/57904393.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/232/57904393.jpg/)

(http://www.picshot.pl/pfiles/121554/gh1.jpg)

(http://www.picshot.pl/pfiles/121555/gh2.jpg)


Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: shiwt 29 Maj 2012 - 21:05:42
głosowałem na tę pracę :P Jest moim zdaniem świetna ^^


Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: know1126 29 Maj 2012 - 21:36:36
A ja właśnie kojarzyłem  skądś tego pana starszego ale za nic nie mogłem  sobie przypomnieć skąd.. teraz wszystko jasne skąd -  z tv. Pisałem już że bardzo mi się podoba , ale z tym młodszym nie jest inaczej - elegancki taki jak z filmu o  mafii  :okok: Twoje prace to klasa po prostu  :oczko:


Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: Towicz 29 Maj 2012 - 22:32:40
Wcięło kilka ostatnich obrazków- nie widzę 'moich' chmurek  :beczy:
2x Holoubek potwierdza prawdę, że stara twarz o ...ciekawsza niż młoda. Lubię gościa, ale Twoja praca wydaje mi się zbyt ilustracyjna, jak plakat n/t programu z okazji 100-lecia urodzin aktora. Poprawna i nic poza tym. Dlatego jestem przeciwny takim tematom. Lepsze rzeczy wychodzą przy malowaniu 'banałów', jak śmieci. Konkret, ludzie, konkret.  :)
A w ogóle, co jest? Od miesiąca nic prócz Gustawa nie zrobiłeś...


Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: gardenia 31 Maj 2012 - 20:26:22
hehehe, Towicz, mnie z kolei nasunęła się myśl, że "Przemijanie" mogłoby wziąć udział w kampanii społecznej o szkodliwości palenia :) Masz absolutną słuszność, że praca ma charakter ilustracji. know mimo, iż też namalował portrety, to uniknął ilustracyjności.

Ja szczerze podziwiam Twoją swobodę i szybkość w tworzeniu nowych prac. Dla mnie jedna na miesiąc to prędkość zrywająca czapkę z głowy :)

Jeszcze raz, specjalnie dla Ciebie ;) wstawiam dziewczynę na dużym ptaku:
(http://images37.fotosik.pl/1572/f01c5e6fdc8593aem.jpg) (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=f01c5e6fdc8593ae)

Dziękuję shiwtowi i knowowi za miłe słowa. W każdą dotychczas zamieszczoną na Forum pracę staram się włożyć maksimum umiejętności, żeby nie zostać posądzonym o lekceważenie odbiorcy. Jest mi niewątpliwie bardzo miło, gdy ktoś to doceni.
Ale na krytykę też jestem otwarty. Sam również staram się być krytyczny wobec swoich prac.Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: know1126 31 Maj 2012 - 22:12:49
Co do ramion pana starszego - mi tam się one nie wydają wąskie, znaczy barki. Po prostu pan Gustaw jest nieco bokiem, "siedzi" gdzieś tam skręcony  tułowiem i dlatego tak wyszło to właśnie ;)


Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: Towicz 01 Czerwiec 2012 - 10:10:44
Żeby taką mikroskopijną foteczkę dawać i jeszcze mówić, że to dla mnie (żeby gały mi do końca wysiadły) - to już czysta złośliwość :oczko:
Z tym 'skrętem' Holoubka to chyba zalewasz :) Jak dla mnie to jest ewidentnie ą-fas


Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: gardenia 01 Czerwiec 2012 - 21:39:21
Cytat: know
Po prostu pan Gustaw jest nieco bokiem
O, właśnie! I tego się trzymajmy ;)

Cytat: Towicz
Żeby taką mikroskopijną foteczkę dawać i jeszcze mówić, że to dla mnie (żeby gały mi do końca wysiadły) - to już czysta złośliwość
To ten łobuz fotosik takie mi małe wstawił. Ale moim zdaniem w tym formacie "Lotna" wypada korzystniej :)

Kolejny niechlubny przykład mojej pracy, gdzie widać dość rażące błędy perspektywiczne (szuflady w tle).
Kingsajz
rok ok. 2004
akryle + kredki na tekturze
50 x 70
(http://i52.tinypic.com/fro6t.jpg)
przez administrację forum za wykonanie, detal, odbiór
(http://e-fotek.pl/images/55646335047363254400.jpg)Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: Towicz 01 Czerwiec 2012 - 21:52:59
Weź, człowieku daj se siana z tą perspektywą :) Szuflady są fajne i reszta też!
W każdym obrazie można znaleźć coś, do czego można się przyczepić. Jakiś purysta anatomii mógłby się pastwić nad młodym Gustawem ( cóż za okropne uszy! Jak można tak malować włosy!), ale po co? Miałeś określoną wizję i ją zrealizowałeś. Nie przeszkadza nawet brak kołnierza marynarki :oczko:
W sumie szkoda, że nie zrealizowałeś pierwszego pomysłu na konkurs. Może jeszcze się pokusisz...


Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: shiwt 01 Czerwiec 2012 - 22:10:36
Mnie też takie drobne detale typu te szufladki nic a nic nie przeszkadzają ;)
Chciałem się o coś zapytać. Przy swoich pracach piszesz że używasz kolorowych kredek. Jakie to są kredki?


Tytuł: Odp: gardenia
Wiadomość wysłana przez: gardenia 01 Czerwiec 2012 - 22:37:03
Towicz, siana z perspektywą sobie nie dam, bo technika w jakiej tworzę bazuje na rysunku. A jak rysunek realistyczny może być dobry bez perspektywy?   :bezradny:
A z kołnierzem marynarki mnie zastrzeliłeś!  :tak: Mnie też nie przeszkadzał, bo go nie zauważyłem  :rotfl: Poważnie! W pierwszym podejściu Twoje spostrzeżenie mnie rozśmieszyło swoją trafnością, a teraz zaczyna mi być wstyd. No... dałem popalić!  :zawstydzony:

shiwt, kredki, których używam nazywają się Prismacolor i są produkcji amerykańskiej firmy Sanford. Gdy robiłem ostatni zapas, to musiałem je ściągać bezpośredni zza oceanu, ale teraz widziałem, że na jakiejś polskiej stronie były dostępne. Natomiast możesz jeszcze spróbować innych kredek ołówkowych dostępnych w sklepach dla plastyków, np. marki Derwent. Są nieco twardsze od Prismy, ale też dadzą radę.